K³opot z gazem
Nowy rok zacz±³ siê od wydarzenia, które powinno zmobilizowaæ Polaków do przemy¶lenia, a nastêpnie wprowadzenia w ¿ycie planowej i w miarê stabilnej polityki wschodniej. Jej brak daje siê odczuæ od d³u¿szego ju¿ czasu, a rozwi±zania podejmowane od przypadku do przypadku ¼le rokuj± naszej przysz³o¶ci. Tymczasem od wieków pozostajemy pod przemo¿nym wp³ywem geopolityki czyli takiego po³o¿enia Polski na mapie politycznej Europy, które zmusza nas do bardzo uwa¿nego przygl±dania siê decyzjom podejmowanym przez naszych bli¿szych i dalszych s±siadów.
Czê¶ciowe wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainê, jest z pewno¶ci± wydarzeniem wa¿nym dla ca³ej Europy: pokazuje przecie¿, ¿e w sytuacjach, w których kwestie ekonomiczne splataj± siê z politycznymi, Rosja mo¿e zastosowaæ skuteczny szanta¿, zagra¿aj±cy takim pañstwom jak choæby Niemcy, Austria czy Francja. Nie bez powodu dyskusja na ten temat odbêdzie siê we w³adzach Unii Europejskiej, do której przecie¿ Ukraina nie nale¿y i nie ma szans nale¿eæ w najbli¿szej przysz³o¶ci.
Rosjanie wobec dawnych sowieckich republik stosowali inne ceny gazu ni¿ w rozliczeniach z Zachodem. Teraz postanowili to zmieniæ, a z preferencyjnych cen korzystaæ ma nadal jedynie Bia³oru¶ – najwierniejszy wasal Kremla. Podwy¿ka planowana jest w rozliczeniach z Gruzj±, Litw±, £otw±, Estoni±, Mo³dawi±, a w dalszej kolejno¶ci tak¿e z Armeni± i Azerbejd¿anem. Na pierwszy ogieñ posz³a jednak Ukraina, od której za¿±dano op³at wy¿szych o oko³o 450 procent od dotychczasowych. Ukraina nie chce p³aciæ tak du¿o od razu i domaga siê roz³o¿enia podwy¿ki na paroletnie etapy.
Jest oczywiste, ¿e nowe ceny gazu s± kar± dla tych pañstw, które radykalnie rozlu¼niaj± swoje zwi±zki z Rosj±. Z drugiej jednak strony mo¿na te¿ zadaæ pytanie, dlaczego Rosjanie maj± inaczej traktowaæ Ukrainê ni¿ np. Polskê czy Niemcy? Tym bardziej, ¿e podobno Ukraiñcy czê¶æ gazu, dot±d kupowanego od Rosji po ni¿szych cenach, po cichu sprzedawali do Europy po cenach znacznie wy¿szych. Tak czy inaczej, problem stosunków rosyjsko-ukraiñskich dotyczy równie¿ Polski, tak¿e dlatego, ¿e i dla nas w najbli¿szych miesi±cach przewidywana jest podwy¿ka cen rosyjskiego gazu. Nasze sympatie s± oczywi¶cie po stronie Kijowa, ale kryzys za wschodni± granic± nie jest nam na rêkê w czasie, gdy znaczna czê¶æ Europy sympatyzuje z Moskw±. Jak wobec takiego kryzysu zachowa siê polski rz±d? Niestety trudno przewidzieæ, poniewa¿ jak na razie Polska nie dzia³a wed³ug jakiej¶ jednolitej i przemy¶lanej koncepcji politycznej.
Rok 2006 zaczyna siê w naszym regionie od powa¿nego wzrostu napiêcia w stosunkach miêdzynarodowych, a tymczasem w skali lokalnej trwa ponury skandal, od lat kompromituj±cy w³adze miasta. Okaza³o siê w³a¶nie, ¿e przebudowa Ronda Mogilskiego, ¶limacz±ca siê od piêciu lat, znowu nie ruszy z miejsca z powodu ceny, jakiej ¿±da jedyny uczestnik przetargu na dokoñczenie, a w³a¶ciwie na przeprowadzenie modernizacji tego – jednego z najwa¿niejszych w mie¶cie – wêz³a komunikacyjnego. Có¿ mo¿na poradziæ na bezsilno¶æ miejskich urzêdników, których przerasta zadanie o tej skali i którzy jak ma³e dzieci usi³uj± wykrêciæ siê od odpowiedzialno¶ci? Z pewno¶ci± ¿adnym rozwi±zaniem nie jest nieustanne zwiêkszanie liczby tych urzêdników, w nadziei, ¿e ilo¶æ przerodzi siê w jako¶æ i kto¶ z tej rosn±cej z ka¿dym miesi±cem armii nowozatrudnionych oka¿e siê wreszcie kompetentny równie¿ w sprawie Ronda Mogilskiego. Wszystko wskazuje wiêc na to, ¿e budowlana katastrofa na trasie z centrum do Nowej Huty bêdzie jednym z wa¿niejszych argumentów w zbli¿aj±cej siê kampanii przed wyborami samorz±dowymi.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia January 06 2006
1570 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".