Wrzesieñ i pa¼dziernik to chyba najlepsze miesi±ce na po³ów szczupaka – króla drapie¿ników naszych wód, który potrafi dorosn±æ do pó³tora metra d³ugo¶ci (rekordowy szczupak z³owiony na wêdkê w Polsce mierzy³ 128 centymetrów d³ugo¶ci i wa¿y³ blisko 25 kilogramów!). Ale prawdziwe wêdkarskie „¿niwa” tej ryby zaczynaj± siê z chwil± obumarcia wodorostów. Wtedy mo¿na wyci±gn±æ naprawdê niez³e sztuki.
Szczupak to gatunek bardzo popularny w naszych wodach. Od dawna te¿ go¶ci³ na polskich sto³ach. Przepisy na wykwintne dania ze szczupaków znale¼æ mo¿na w wielu starych ksi±¿kach kucharskich – w tym, w s³ynnych „365 obiadach” Lucyny Æwierciakiewiczowej. Rybê tê przyrz±dzano na ró¿ne sposoby. By³ wiêc szczupak z jarzynami, szczupak z kluseczkami, szczupak w sosie szafranowym, przygotowywano te¿ zrazy ze szczupaka. Wraz z linem i sandaczem stanowi³ ozdobê niejednego pañskiego sto³u.
Kiedy¶ szczupak by³ ryb± wystêpuj±c± powszechnie, obecnie jest go o wiele mniej. Ale i dzisiaj mo¿na go spotkaæ w jeziorach, rzekach, wiêkszych gliniankach i stawach, a tak¿e w starorzeczach. Podobnie jak okoñ, szczupak jest kanibalem – atakuje niewiele mniejszych od siebie pobratymców. W rzekach wybiera miejsca o spokojnym nurcie w¶ród wodnej ro¶linno¶ci, na stokach p³ycizn i g³êbin, w przeró¿nych wykrotach, po¶ród zatopionych korzeni drzew, w spokojnych zatokach oraz za ró¿nymi wodnymi przeszkodami. Spotkaæ go mo¿na tak¿e w przybrze¿nych wodach Ba³tyku. W jeziorach szczupaki wystêpuj± na ogó³ na stokach ³±cz±cych p³ycizny z jeziornymi g³êbinami i wokó³ podwodnych górek. Ale czasami zapuszczaj± siê w pasy przybrze¿nych trzcin, by tam zapolowaæ na zgromadzon± t³umnie drobnicê. Drapie¿niki te nie gardz± tak¿e innymi stworzeniami: ¿abami, myszami, drobnym wodnym ptactwem, zaskroñcami, a nawet mniejszymi pi¿makami. Po prostu ¿ar³ok.
Przez wêdkarzy szczupak ³owiony jest generalnie na dwa sposoby. Albo na ¿ywca na grunt (przy tej metodzie stosowane s± ró¿ne szczegó³owe rozwi±zania). Jako przynêty u¿ywane bywaj± karasie, wymiarowe p³otki, ukleje, jelce i kr±pie. Albo – i to jest chyba najbardziej rozpowszechniona metoda – na spinning. Do sponningowania u¿ywa siê b³ystek wahad³owych, obrotowych i ró¿nego rodzaju woblery. Ja przy ³owieniu tej ryby na blachê, przywi±za³em siê do sprawdzonych srebrnych wahad³ówek. I tak ju¿ jako¶ mi zosta³o. Mam nadziejê, ¿e tej jesieni uda mi siê wyrwaæ na szczupaka – albo blisko, nad zalew w Zes³awicach, albo dalej – nad Dunajec w okolice Zakliczyna.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia September 10 2010
1018 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".