Majowe dni staj± siê coraz d³u¿sze i cieplejsze. Wyra¼nie o¿ywia siê bia³a ryba, której szukamy przede wszystkim w tych strefach wód, które ogrzewaj± siê najszybciej. Najpewniej znajdziemy j± wiêc w przybrze¿nych pasach jezior i zbiorników zaporowych oraz w niewielkich stawach i jeziorkach. Coraz lepiej bior± karasie, karpie i leszcze. Dobrze ¿eruj± p³ocie, jazie, wzdrêgi i liny. Powoli zaczyna wzrastaæ skuteczno¶æ przynêt ro¶linnych, chocia¿ nadal przewagê wydaj± siê mieæ jeszcze przynêty zwierzêce. W maju szczególnie dobrze ¿eruje szczupak. Z koñcem kwietnia koñczy siê jego okres ochronny. Wyg³odzone po tarle szczupaki zaczynaj± intensywnie ¿erowaæ. Wiosn± ryby te trzymaj± siê raczej g³êbszych miejsc. Je¶li ³owimy na ¿ywca, dobrze jest tak montowaæ zestaw, by przynêta unosi³a siê kilkadziesi±t centymetrów nad dnem. Z kolei w p³ytszej wodzie, w strefach przybrze¿nych rzek i jezior mo¿emy zapolowaæ na okonie.
Ale wróæmy na chwilê do p³oci. W³a¶nie w maju z³owiono sporo medalowych okazów tego gatunku. P³ocie w tym okresie s± ruchliwe, ¿eruj± na ró¿nych g³êboko¶ciach i jedynie w³a¶ciwe nêcenie pozwala przytrzymaæ je na d³u¿ej w ³owisku. Pamiêtajmy, ¿e du¿a p³oæ jest ryb± do¶æ ostro¿n± i nieufn±. Dlatego delikatna p³ociówka powinna byæ wêdk± czu³±, umo¿liwiaj±c± natychmiastowe zaciêcie. W po³owach majowych p³oci najlepiej sprawdzaj± siê bia³e i czerwone robaki, doskona³± przynêt± s± równie¿ larwy chru¶cika.
Ciekaw±, choæ nie³atw± do z³owienia ryb± jest lin. Warunkiem sukcesu w po³owie tej ryby jest przede wszystkim dobre rozpoznanie ³owiska i systematyczne nêcenie. Z³owienie lina bez uprzedniego nêcenia nale¿y raczej zaliczyæ do wêdkarskich „fuksów”. Wêdkarz musi wykazaæ wiele cierpliwo¶ci i spokoju podczas linowych zasadzek. Sprawdzonymi przynêtami na lina s± czerwone i bia³e robaki, ¶limaki, pêczki ochotek oraz linowe ciasto.
Lin to jedna z najpiêkniejszych ryb wystêpuj±cych w polskich wodach. Jego krêpe cia³o o grubym trzonie ogona, lekko zaokr±glone p³etwy i specyficzne – zale¿ne od koloru wody i dna – ubarwienie, od oliwkowego po brunatne, o z³ocistym po³ysku, sprawia rado¶æ ka¿demu wêdkarzowi.
Z kolei tam, gdzie wystêpuj± wêgorze warto w maju zapolowaæ i na tê rybê. Zasadzaj±c siê na wêgorze do¶wiadczeni wêdkarze w charakterze przynêty stosuj± przede wszystkim ¿ywe i martwe rybki. Przynêty takie sprawiaj±, ¿e je¶li ju¿ wêgorz we¼mie, to bêdzie to wiêksza sztuka, a nie przys³owiowa sznurówka.
Tak czy inaczej wêdkarski sezon Anno Domini 2010 rozpoczyna siê na dobre.
Jakub Kleñ
· Napisane przez Administrator
dnia April 29 2010
1769 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".