W zesz³ym tygodniu Radek Sikorski, nowy minister obrony narodowej, przedstawi³ czê¶æ dotychczas ¶ci¶le tajnych dokumentów Uk³adu Warszawskiego, rozwi±zanego w 1991 roku, a wiêc 14 lat temu. Dlaczego te dokumenty pozostawa³y tajne? Mo¿na rozumieæ dlaczego nie ujawnili ich politycy SLD, z nostalgi± wspominaj±cy z³ote czasy Bre¿niewa i Andropowa. Dlaczego jednak nie odtajni³ ich rz±d Buzka? Trudno powiedzieæ, chocia¿ ówczesny minister obrony Janusz Onyszkiewicz z Unii Wolno¶ci, zapewne – podobnie jak jego partia – nie nale¿a³ do zwolenników konsekwentnego rozliczenia komunistycznej przesz³o¶ci. Po rozpadzie koalicji AWS-UW, nowym ministrem zosta³ Bronis³aw Komorowski, wówczas jeden z liderów Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, dzi¶ polityk Platformy Obywatelskiej. I co ? I nic, dokumenty pozosta³y tajne.
Po konferencji prasowej ministra Sikorskiego, podczas której pokazano m. in. tajne mapy Uk³adu Warszawskiego, jaki¶ rumiany jegomo¶æ z SLD – nazwiska dzia³aczy tej partii, poza tymi, które pojawiaj± siê w reporta¿ach z sal s±dowych, przesz³y ju¿ nie tyle do historii, co do politycznej archeologii – zapewnia³, ¿e pope³niono ciê¿ki b³±d, nadu¿ywaj±c zaufania dawnych sojuszników. Z kolei Komorowski krzywi³ siê, jakby prze³kn±³ cytrynê, krytykuj±c brak dyskrecji nowego ministra, który najwyra¼niej powinien tajne dokumenty po cichu ujawniæ w klubie weteranów – polskich absolwentów sowieckich akademii wojskowych.
W³asne dokumenty, dotycz±ce Paktu Warszawskiego, przejête po NRD, ju¿ dawno ujawnili Niemcy. Ujawnili je równie¿ Czesi. Umowa, która podporz±dkowywa³a Sowietom si³y zbrojne sze¶ciu pañstw Wschodniej Europy (by³y to: Polska, NRD, Czechos³owacja, Wêgry, Rumunia i Bu³garia, bowiem Albania z paktu wyst±pi³a znacznie wcze¶niej), przesta³a obowi±zywaæ 1 lipca 1991 roku. Jednym z sygnatariuszy decyzji o rozwi±zaniu paktu, ale równie¿ o utrzymaniu jego dokumentów w tajemnicy przez 30 lat, by³ Zwi±zek Sowiecki, który w kilka miesiêcy pó¼niej przesta³ istnieæ. Kto dzisiaj ma czelno¶æ twierdziæ, ¿e tajemnice Jaruzelskiego, ¯iwkowa czy Ceaucescu nale¿y chroniæ przed opini± publiczn± w Polsce i na ¶wiecie?
Z materia³u, który ju¿ ujawniono, wy³ania siê ponury obraz. Komunistyczne marionetki podporz±dkowa³y PRL wojennej strategii Moskwy. Przewidywano, ¿e w wyniku wojny, Polska poniesie najwiêksze straty spo¶ród pañstw bloku sowieckiego – na takie rozwi±zanie ochoczo godzi³y siê kreatury, przygotowuj±ce i akceptuj±ce plany przysz³ych kampanii. Czy w ich obronie wystêpuj± krytycy ujawniania?
Politycy Prawa i Sprawiedliwo¶ci podczas kampanii wyborczej zapowiadali polityczny prze³om. Po zwyciêskich wyborach wydaj± siê byæ zdecydowani zrealizowaæ swoje obietnice. Ale zerwanie z karykatur± pañstwa, zarz±dzanego przez spadkobierców PRL, zapowiadali tak¿e politycy Platformy Obywatelskiej. Dzi¶ coraz czê¶ciej mo¿na odnie¶æ wra¿enie, ¿e s³abszy wynik od PiS-u i nieumiejêtno¶æ pogodzenia siê z pora¿k±, popychaj± PO w kierunku sojuszu z niedobitkami SLD. Je¿eli tak siê stanie, powtórzy siê scenariusz, który doprowadzi³ do katastrofy Uniê Wolno¶ci, a nastêpnie Partiê Demokratyczn±. Histeria zawiedzionych liderów PO mo¿e drogo kosztowaæ ca³± partiê. Pomys³, aby sprzeciwiaæ siê decyzjom, podejmowanym przez PiS, bez wzglêdu na to, czy bêd± one s³uszne, czy nie – wydaje siê byæ pomys³em samobójczym. Bronis³aw Komorowski, który broni komunistycznych tajemnic sprzed pó³ wieku (pokazane na konferencji prasowej mapy pochodzi³y z lat 70-tych), staje siê postaci± komiczn±. Je¿eli nie rozumiej± tego jego partyjni koledzy, to znaczy, ¿e za parê miesiêcy pogl±dy dotychczasowych wyborców PO reprezentowaæ bêdzie zupe³nie inna partia, utworzona na przekór zacietrzewieniu i politycznym frustracjom.
Ryszard Terlecki
· Napisane przez Administrator
dnia December 01 2005
2267 czytañ ·
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".