Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.12.20] O karpi...
· [2024.12.20] Paradok...
· Na niedzielê 22 grud...
· [2024.12.20] Stracon...
· [2024.12.13] Na bole...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2009.10.09] Babie lato nad jeziorem ro¿nowskim
W ostatni± sobotê odwiedzi³em jezioro ro¿nowskie, a w³a¶ciwie jego ostatni odcinek, tu¿ przed zapor± w Ro¿nowie. Nie mia³em czasu na wêdkowanie. Wpad³em tylko na chwilê. Zobaczyæ i poczuæ wyj±tkow± atmosferê tego miejsca. By³ s³oneczny pa¼dziernikowy dzieñ. Lasy porastaj±ce okoliczne wzgórza nie zd±¿y³y nabraæ typowych dla jesieni kolorów. Jeszcze dominowa³a zieleñ, choæ gdzieniegdzie ¿ó³ci³y siê ju¿ plamy zmieniaj±cych kolor dêbów. Wokó³ unosi³y siê delikatne pasemka babiego lata. Po drugie stronie jeziora, kto¶ na dzia³ce pali³ zesch³e badyle i li¶cie. By³o piêknie, choæ trochê nostalgicznie. Pomimo s³oñca i ciep³a czuæ by³o zbli¿aj±c± siê wielkimi krokami jesieñ. Tymczasem w wodzie mo¿na by³o zaobserwowaæ oznaki intensywnego ¿ycia. Co rusz widaæ by³o rozpryskuj±ce siê smu¿ki wody – znak uciekaj±cej drobnicy. Co jaki¶ czas, jakie¶ kilkadziesi±t metrów od brzegu, mo¿na by³o zobaczyæ nag³e sk³êbienie siê wody, us³yszeæ plusk, a potem rozchodz±ce siê wokó³ tego miejsca okr±g³e fale. Jaki¶ drapie¿nik uderzy³.
Przy brzegu kilku wêdkarzy. Dwóch starszych panów ³owi³o na sp³awikówki z pomostu, który w miesi±cach letnich s³u¿y³ ³odziom i rowerom wodnym. Parêdziesi±t metrów dalej inny wêdkarz skroba³ z³owione przez siebie okonie. £adne. Na dwadzie¶cia piêæ, trzydzie¶ci centymetrów. Jeszcze inny pochwali³ siê sporym sandaczem, który po³akomi³ siê na niewielkiego ¿ywca...
Przeszed³em wzd³u¿ brzegu kilkaset metrów i niegdzie nie zauwa¿y³em ¿adnego ¶niêtego leszcza. Zaraza, która od kilku lat w zbiorniku ro¿nowskim dziesi±tkowa stada tej ryby chyba ju¿ wygas³a. A przecie¿ do dzisiaj stoi mi przed oczami widok setek martwych i dusz±cych siê leszczy. I niesamowity fetor padniêtych i zgni³ych ryb, które unosi³y siê na wodzie przy brzegu. Ci±g wody w zbiorniku sprawia³, ¿e w pobli¿u zapory by³o ich najwiêcej.
Napotkani wêdkarze potwierdzali moje obserwacje, ¿e zaraza prawdopodobnie wygas³a. To dobra wiadomo¶æ dla wszystkich, którzy lubi± powêdkowaæ w tym akwenie, tak bogatym w rozmaite gatunki – od drapie¿ników (przepiêknych szczupaków i sandaczy) po naprawdê okaza³e karpie i leszcze. W przysz³ym roku na pewno do Ro¿nowa siê wybiorê. Bogactwo tamtej wody i przepiêkna przyroda wokó³ jeziora s± tego warte.
Jakub Kleñ
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,016,290 unikalnych wizyt