Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.26] Karasie...
· [2024.04.26] Nie bêd...
· Na niedzielê 28 kwie...
· [2024.04.26] K³opoty...
· [2024.04.19] Druga t...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
KRZY¯ NA KUJAWACH
W cieniu Mogilskiego Sanktuarium
KRZY¯ NA KUJAWACH
A mnie, gdy lêk spowijaæ zaczyna, Jemu – siê cicho polecam – Strach pierzcha jak pajêczyna, spokojny siadam i lecê . I czy mg³a, czy burza, czy wicher… jestem spokojny jednako… Bóg ze mn±… czy tu, czy wysoko...
pilot W³adys³aw Polesiñski
DO¯YNKI MOGILSKIE AD 2008
Tegoroczne Do¿ynki Mogilskie, które mia³y miejsce w niedzielê 7 wrze¶nia br. rozpoczê³y siê uroczyst± Msz± ¶wiêt± w bazylice Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile, któr± odprawili: ojciec opat dr Piotr Chojnacki wraz z mogilskim proboszczem o. Cyprianem ¦wierczyñskim. Okoliczno¶ciowe kazanie wyg³osi³ o. dr Micha³ Kempys.
W trakcie nabo¿eñstwa mogilski opat po¶wiêci³ wieniec do¿ynkowy oraz chleb z tegorocznych zbiorów. Po Mszy ¶wiêtej korowód do¿ynkowy uda³ siê na dziedziniec przed bazylikê, gdzie na wszystkich uczestników oczekiwa³ ju¿ Lajkonik. Wkrótce tegoroczni starostowie do¿ynek - Alicja Pêgiel oraz Marek Ziemianin wraz z zaproszonymi go¶æmi w do¿ynkowym korowodzie udali na mogilskie b³onia. Tam oko³o godziny 14.00 otwarta zosta³a czê¶æ artystyczna do¿ynek. W imieniu Rady Dzielnicy XVIII g³os zabra³ jej przewodnicz±cy Edward Porêbski, który przywita³ wszystkich zaproszonych go¶ci specjalnych, a tak¿e przypomnia³ historiê i tradycjê do¿ynek mogilskich. Ojciec proboszcz Cyprian ¦wierczyñski podziêkowa³ szczególnie tym, którzy chc± i nadal kultywuj± tradycjê do¿ynkow±. W tym miejscu warto wspomnieæ o dzia³aj±cym na tym terenie Stowarzyszeniu Mieszkañców Osiedli Mogi³a, Lesisko i Mi³o¶ników Ziemi Mogilskiej z jej przewodnicz±c± Alicj± Pêgiel, które od lat anga¿uje siê w kultywowanie tradycji, a tak¿e o sponsorach tegorocznych do¿ynek i licznych osobach, które jak co roku pomagaj± zorganizowaæ do¿ynki w Mogile. W imieniu prezydenta Krakowa g³os zabra³ i wszystkich przywita³ Grzegorz Ostrza³ek, pe³nomocnik prezydenta ds. pozyskiwania funduszy unijnych. W do¿ynkach uczestniczyli m in. Czes³aw Siekierski – pose³ parlamentu europejskiego, Andrzej Kosiniak-Kamysz - przewodnicz±cy Krajowej Rady Ubezpieczeñ Rolniczych, Monika Modrzejewska - dyrektor MDK im. Janusza Korczaka, reprezentanci Bractwa Kurkowego, radni Miasta Krakowa: Stanis³aw Maranda, Marek Stelmachowski i W³odzimierz Pietrus. przewodnicz±cy Rad Dzielnic XV, XVI i XVII, radni dzielnicowi oraz poczty sztandarowe ludowców z Branic, Mogi³y, Bieñczyc, £uczanowic i Grêba³owa.
Czê¶æ artystyczn± prowadzi³ Jurek Kujawski. On te¿ przygotowa³ wiele atrakcji dla najm³odszych uczestników zabawy do¿ynkowej. A poniewa¿ dopisa³a wspania³a pogoda, bawiono siê d³ugo, a do¿ynki zakoñczono wspóln± zabaw± taneczn±.
(wal.c.)
Foto: Waldemar Cyganik



Tegoroczny wieniec do¿ynkowy i chleb po¶wiêci³ opat mogilski o. Piotr Chojnacki.




Po Mszy ¶w. do¿ynkowy korowód uda³ siê na B³onia Mogilskie.
Aligator w Parku Wodnym?
Brzmi nieprawdopodobnie, ale to prawda – ju¿ wkrótce w hali basenowej krakowskiego Parku Wodnego pojawi siê… aligator! Tyle, ¿e bêdzie to…nowa zje¿d¿alnia, pierwsza przeznaczona do wspólnych, rodzinnych zjazdów! Jednocze¶nie bêdzie mog³o ni± zje¿d¿aæ nawet kilka osób! To jedna z niespodzianek jak± aquapark przygotowa³ dla swoich Go¶ci na jego 8 urodziny, na które zaprasza ju¿ w najbli¿sz± sobotê, 6 wrze¶nia. O Parku Wodnym wiêcej przeczytasz w najnowszym „G³osie-Tygodniku Nowohuckim”.


Nowohucka Liga Pi³karska Lotto Kolejny sezon rusza!
M³odzie¿owy Dom Kultury im. J. Korczaka w Krakowie zaprasza na kolejn± edycjê Nowohuckiej Ligi Pi³karskiej Lotto. Rozgrywki bêd± odbywaæ siê na boisku wielofunkcyjnym przy MDK im. J. Korczaka na os. Kalinowym 18 w trzech kategoriach wiekowych: szko³a podstawowa, gimnazjum, szko³a ¶rednia. Zapisy do Ligi przyjmowane s± na boisku wielofunkcyjnym przy MDK im. J. Korczaka do 14 wrze¶nia br. Regulamin, lista zg³oszenia oraz deklaracja uczestnictwa do pobrania na stronie: www.zyciekrakowa.pl/nowahuta – zak³adka NLP LOTTO. Dodatkowych informacji udziela Danel Pierko: tel. 012 647 15 25 lub kom: 0 504 292 120.
(f)

10 LAT PARAFIALNEJ ¦WIETLICY
W niedzielê, 31 sierpnia br., w parafii M. B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach, po wieczornej Mszy ¶w. dziêkczynnej za 10 lat istnienia ¦wietlicy Charytatywnego Zespo³u Pomocy M³odym „Caritas”, odby³y siê uroczysto¶ci ma³ego jubileuszu. ¦wietlica, przez któr± w tym czasie przewinê³o siê kilkuset m³odych ludzi, powsta³a dziêki ¿yczliwemu wsparciu ówczesnego proboszcza o. Niwarda Karszni, a tak¿e pomocy ojców cystersów: Czes³awa Goleni i Norberta Paciory.
- Ze strony ¶wieckich dusz± tej inicjatywy by³a p. Beata Pêcarska, na co dzieñ nauczycielka historii w nowohuckich placówkach o¶wiatowych. By³a szczególnie wyczulona na potrzeby dzieci, na pracê z nimi. Zg³osi³a siê do mnie z grup± wolontariuszy i zaproponowa³a, by w parafii uruchomiæ ¶wietlicê dla dzieci z rodzin, które znajduj± siê w trudnej sytuacji – opowiada o. Niward. – Akurat mieli¶my wolne salki w budynku gospodarczym przy starej kaplicy. Ojcowie przenie¶li siê do klasztoru przy ko¶ciele, tam te¿ przeniesiona zosta³a kancelaria parafialna, a religia wróci³a do szkó³, wiêc salki by³y wolne. Zdecydowali¶my siê odpowiedzieæ na tê inicjatywê i tak narodzi³a siê ¶wietlica, któr± po¶wiêci³ ówczesny metropolita, ks. kard. Franciszek Macharski.
¦wietlica mog³a funkcjonowaæ dziêki pracy wolontariuszy. To byli najczê¶ciej nauczyciele, studenci, pielêgniarki, s³uchacze Policealnej Szko³y Pracowników Socjalnych z os. Stalowego… Wielu przewinê³o siê przez ¶wietlicê w trakcie minionych dziesiêciu lat. Ale niektórzy pracuj± do dzisiaj. Jak Artur Prêdki, który uczêszczaj±ce tutaj dzieci i m³odzie¿ podci±ga w matematyce. Tak by³o i w tym roku, gdy w trakcie wyjazdu kolonijnego uczy³ podopiecznych matematyki na pla¿y w Ko³obrzegu (bo na niektórych po powrocie czeka³a w szkole poprawka z tego przedmiotu). – Artur w naszej ¶wietlicy pozna³ swoj± przysz³± ¿onê, Annê, te¿ pracuj±c± u nas jako wolontariuszka – opowiada Beata Pêcarska. To takie nasze ¶wietlicowe ma³¿eñstwo – dodaje. Do zas³u¿onych wolontariuszy pracuj±cych z dzieæmi nale¿± tak¿e Ma³gorzata Mazur, Bogus³awa Rachwaniec (pielêgniarka), Urszula Skocz czy Krystyna Rajchel.
¦wietlica czynna jest w trakcie roku szkolnego w godzinach popo³udniowych. Dzieci i m³odzie¿ mog± zje¶æ tutaj podwieczorek, odrobiæ lekcje, podci±gn±æ siê w przedmiotach, z którymi maj± w szkole k³opoty, ale mog± te¿ zagraæ w gry ¶wietlicowe czy wzi±æ udzia³ w zajêciach sportowych. W lecie wyje¿d¿aj± na kolonie, a w zimie na zimowiska.
W niedzielê, po Mszy ¶w., w swojej ¶wietlicy, przy ciastkach i herbacie dzieci i m³odzie¿ spotka³y siê ze swoimi opiekunami. Byli te¿ ci, których ¿yczliwo¶æ umo¿liwi³a prowadzenie tej parafialnej placówki opiekuñczo wychowawczej – ojcowie cystersi z przeorem o. Korneliuszem Jackiewiczem, przedstawiciele „Caritasu” i cz³onkowie Rady Parafialnej. Wszyscy ¿yczyli sobie, by to ma³e dzie³o otwarte na potrzeby dzieci z rodzin wielodzietnych i pozostaj±cych pod opiek± „Caritasu” mog³o trwaæ nadal.
(f)

Fot. autor
Dzielnicowe Do¿ynki w Wolicy
W niedzielê 31 sierpnia br. w osiedlu Wolica odby³y siê do¿ynki zorganizowane przez Radê Dzielnicy XVIII i O¶rodek Kultury Kraków – Nowa Huta Klub „Jedno¶æ”. W tym roku starostami do¿ynek zostali El¿bieta Krê¿o³ek i W³adys³aw Pietrzak, a gospodarzami przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XVIII Edward Porêbski oraz kierowniczka Klubu Jedno¶æ Jolanta ¯arnik. Uroczysto¶ci rozpoczê³a Msza ¦wiêta w ko¶ciele p.w. Matki Boskiej Czêstochowskiej w Wolicy. Koncelebrowa³ j± ksi±dz pra³at Józef Hojnowski. W homilii ksi±dz Hojnowski nawi±za³ do wydarzeñ w Polsce i na ¶wiecie. Prosi³ o modlitwê dziêkczynn± za to, ¿e wszystkie klêski ¿ywio³owe i wojny w tym roku szczê¶liwie ominê³y Now± Hutê i okolicê. Nastêpnie przy zgromadzonych wokó³ o³tarza mieszkañcach i pocztach sztandarowych z PSL Bieñczyce, Branice, Ko¶cielniki, Grêba³ów, Mogi³a, Pleszów oraz OSP Wolica i Ko¶cielniki po¶wiêci³ przyniesione przez mieszkañców Wolicy, Branic, Cha³upek, Pleszowa i Ko¶cielnik bochny chlebów upieczone z tegorocznych zbiorów, kosze pe³ne owoców i wieñce do¿ynkowe.
Po od¶piewaniu pie¶ni „Bo¿e co¶ Polskê” korowód do¿ynkowy uda³ siê na boisko sportowe obok klubu Jedno¶æ. Tu odby³a siê dalsza czê¶æ do¿ynek. Piêkna pogoda sprawi³a, ¿e przyby³o na nie wielu mieszkañców okolicznych osiedli i zaproszonych go¶ci. Przyby³ych powitali gospodarze i starostowie do¿ynek. W¶ród go¶ci znale¼li siê: wiceprzewodnicz±cy Rady Miasta Krakowa Stanis³aw Rachwa³, radni Miasta Krakowa Stanis³aw Maranda, Józef Pilch, W³odzimierz Pietrus, Marek Stelmachowski, przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVI S³awomir Góra, zastêpca przewodnicz±cego Rady Dzielnicy XVII Aleksander ¬dziebko, cz³onek Zarz±du Rady Dzielnicy XV Adam Grelecki, radni Dzielnicy XVIII, ksi±dz Pra³at Józef Hojnowski, ksi±dz proboszcz Andrzej Kott, komendant VIII Komisariatu Policji Krzysztof Sokó³, naczelnik Stra¿y Miejskiej Oddzia³u nr 3 Nowa Huta Andrzej Dada³, prezes OSP w Wolicy Robert Gurgul, prezes OSP we Wró¿enicach Edward Klamra, prezes OSP w Ko¶cielnikach, radny Rady Dzielnicy XVIII Wojciech Ru¶niak, prezes OSP w Wyci±¿ach Jan Szyd³o, sekretarz Dzielnicowego Zespo³u Koordynacyjnego ds. Bezpieczeñstwa przy Radzie Dzielnicy XVIII, redaktor gazetki parafialnej „Na Szklanych Domach” Anna Stabry³a, dyrektor M³odzie¿owego O¶rodka Kultury im. Janusza Korczaka Monika Modrzejewska, pracownicy O¶rodka Kultury Kraków Nowa Huta z osiedla Zgody, klubów osiedlowych: „Herkules” z Branic, „Karino” z Cha³upek, „Pod Kasztanami” z Ko¶cielnik, „Mira¿e” z os. Bohaterów Wrze¶nia, „Aneks” z Grêba³owa i „Jedno¶æ” z Wolicy oraz sponsorzy. W dalszej czê¶ci uroczysto¶ci do¿ynkowych uhonorowano rolników. Pami±tkowy puchar z r±k starostów otrzyma³a najstarsza rolniczka z osiedla Wolica pani Maria Bêdkowska oraz najm³odszy rolnik, jeszcze gimnazjalista, Mateusz Kostucha. Okoliczno¶ciowymi medalami udekorowano najlepszych w osiedlu rolników. Otrzymali je: Stanis³aw Pieczonka, Stanis³aw Zaj±c, Tadeusz Stêpak, Mieczys³aw Katarzyñski, Boles³aw Caboñ, Józef Pyrka, Kazimierz Sieja i ksi±dz Józef Hojnowski. W czê¶ci artystycznej na scenie pojawia³y siê kolejne zespo³y. Przy¶piewkami do¿ynkowymi powita³y wszystkich panie z zespo³u Woliczanki – wspó³gospodynie do¿ynek. Nastêpnie dzieci z O¶rodka Kultury Kraków – Nowa Huta pod przewodnictwem Kazimierza Cygana. Honorowym go¶ciem do¿ynek by³ powsta³y w 1960 roku Zespó³ Regionalny „Mietniowiacy”. Wyst±pi³y te¿ amatorskie zespo³y seniorów „Ambaras”, ”Ko¶cielanki” i „Nutki”. W konkursie na naj³adniejszy wieniec do¿ynkowy jury w sk³adzie: Mi³os³awa Ciê¿ak, Janusz Lech, Anna Stabry³a i Teresa Czembrowska mia³o trudny orzech zgryzienia wydaj±c swój werdykt. Uznano, ¿e ka¿dy z wieñców by³ szczególnej urody i otrzyma³ dyplom i nagrodê. Ale za oryginalno¶æ wyró¿niono winiec z Cha³upek. Dzieci i doro¶li brali udzia³ w prowadzonych przez Jurka „Szpinaka” Kujawskiego z córk± konkursach i zabawach. Szczególne zainteresowanie wzbudzi³a „¦cie¿ka Folklorystyczna” oraz konkursy o ciekawych nazwach takich jak „makutra”, „zydelkowy” i prania rêcznego. Pokazy Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych z Wolicy i Ko¶cielnik rozpoczêto gdy ju¿ zaczê³o siê ¶ciemniaæ co doda³o im specjalnego „blasku”. Weso³e miasteczko, przejazdy bryczkami, loteria fantowa, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji sprawi³o, ¿e ani chwili nie by³o czasu na nudê. ¦wiêtowanie zakoñczy³a zabawa taneczna przy muzyce zespo³u „Format”. W.R.
Fot: Wojciech Ru¶niak

Orszak do¿ynkowy


Od lewej: starostowie: W³adys³aw Pietrzak i El¿bieta Krê¿o³ek, ksi±dz pra³at Józef Hojnowski oraz gospodarze: Edward Porêbski i Jolanta ¯arnik.
Teatr Bagatela W NOWEJ HUCIE
We wrze¶niu Teatr Bagatela poleca siê w … Nowej Hucie, a dok³adnie w Nowohuckim Centrum Kultury. Tam bowiem bêd± prezentowane przedstawienia teatru, które zazwyczaj widzowie ogl±daj± na scenie przy ul. Karmelickiej. Rozpoczynaj±c swój jubileuszowy, 90. sezon, teatr - w zwi±zku z trwaj±cym remontem swojej macierzystej sceny - korzysta z go¶cinno¶ci NCK. Ta zamiana sal mo¿e okazaæ siê jak najbardziej korzystna dla widzów, poniewa¿ sala Nowohuckiego Centrum Kultury dysponuje o ponad 200 miejsc wiêksz± widowni± ni¿ Bagatela. A to oznacza, ¿e ukochane przez publiczno¶æ takie farsy jak: legendarny Mayday, wy¶mienite Okno na parlament, brawurowe, kryminalne Szalone no¿yczki oraz niezrównany Testosteron, mo¿e codziennie obejrzeæ wiêcej widzów ni¿ zazwyczaj. Bagatela zaprasza zatem do Nowohuckiego Centrum Kultury od niedzieli, 7 wrze¶nia. W tym w³a¶nie dniu pokazany zostanie Mayday, który w pa¼dzierniku bêdzie wystawiany po raz tysiêczny! Spektakl rozpocznie siê o godz. 19.15.
Bilety: rzêdy od I do XII – normalny 35 z³, ulgowy 30 z³, rzêdy od XIII do XVII – normalny 30 z³, ulgowy – 20 z³.
(f)


Scena z farsy Mayday
O tradycjach ludowych w £uczanowicach i nie tylko. £uczanowice – tradycja i nowoczesno¶æ
Plon, niesiemy plon
w gospodarza dom!
Aby dobrze plonowa³o,
Po sto korcy z kopy da³o!


Tak± pie¶ñ  ¶piewali ¿niwiarze id±cy z do¿ynkowym wieñcem do domu dziedzica - gospodarza do¿ynek. Tradycyjnie, gdy ¿niwa na wsi dobiega³y koñca i zbo¿e zosta³o z³o¿one w stodo³ach, nadchodzi³ czas, by podziêkowaæ Bogu za plon i po ciê¿kiej pracy ¶wiêtowaæ. Do¿ynki - prastare ¶wiêto siêgaj±ce swymi korzeniami do zwyczajów pogañskich - by³y uwieñczeniem wielkiego trudu gospodarza, od którego, zale¿a³a ludzka egzystencja.

Dwadzie¶cia osiem lat temu… Sierpniowy wiatr od morza
Kolejna rocznica sierpnia. Ju¿ dwudziesta ósma. To wielkie wydarzenie, które zapocz±tkowa³o rozpad sowieckiego imperium, jest dzi¶ jakby wyciszane i zag³uszane przez inne. I chocia¿ w zbiorowej pamiêci narodu jest jeszcze obecne, to m³ode pokolenie Polaków wie o nim zatrwa¿aj±co ma³o. Mo¿e dlatego, ¿e – zwa¶nieni i zajêci dzisiejszym, niema³ymi przecie¿ problemami - nie chcemy i nie umiemy doceniæ tego symbolu, a mo¿e dlatego, ¿e bardziej spektakularne dla ¶wiata okaza³o siê obalenie muru berliñskiego?
Tymczasem bezspornym przecie¿ sprawc± tego zdarzenia, jak i innych, lawinowo pó¼niej ju¿ wystêpuj±cych w tzw. „demoludach” by³ fakt powstania polskiej „Solidarno¶ci”. Podkre¶lmy: po raz pierwszy w historii ¶wiata powsta³a 10-milionowa organizacja, która swoim pokojowym - bez stosowania przemocy – dzia³aniem upomnia³a siê o prawa pracownicze, spo³eczne i wolno¶ciowe. Dzi¶ nie ulega w±tpliwo¶ci, ¿e jej powstanie mia³o bezpo¶redni zwi±zek z pierwsz± pielgrzymk± do Polski papie¿a Jana Paw³a II. Jego zawo³anie na warszawskim placu: ”Niech zst±pi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” jest prapocz±tkiem „Solidarno¶ci”.
W sierpniu 1980 r. ¶wiat i Polska wielokrotnie wstrzymywa³y oddech. Strajk w Gdañsku mia³ ró¿ne fazy i zdarzenia. Historycy i uczestnicy strajku wiele ju¿ na ten temat napisali, ale nasza wiedza wci±¿ nie jest jeszcze pe³na, a interpretacja – jednoznaczna. A lata up³ywaj±, bezpo¶redni uczestnicy dramatycznych wydarzeñ odchodz±.
Co da³o bezpo¶redni sygna³ do robotniczego buntu? Przypomnijmy: 1 lipca w³adza wprowadzi³a w Polsce ceny komercyjne na przetwory miêsne w bufetach i sto³ówkach zak³adowych. Decyzja ta sta³a siê przys³owiow± iskr± zapalaj±c± lont pod beczk± z prochem. Dosz³o do przerw w pracy (tak wtedy w³adza nazywa³a strajki) w wielu zak³adach pracy. Mia³y one miejsce w Warszawie, Poznaniu, Sanoku, Tarnowie czy Ursusie. By³y to ¿±dania wy³±cznie o charakterze ekonomicznym. W³adza z regu³y na nie przystawa³a, sk±d wziê³a siê popularno¶æ has³a :” Nie staniesz, nie dostaniesz” , co skutkowa³o rozprzestrzenianiu siê strajków w kolejnych zak³adach pracy.
Pod koniec lipca w Lublinie zorganizowano najwiêksze protesty, których w³adza nie mog³a ju¿ przemilczeæ i poinformowano o nich spo³eczeñstwo. „Przerwy w pracy” odby³y siê w wielu zak³adach i przynios³y realne podwy¿ki p³ac. Z protestuj±cymi rozmawia³ nawet ówczesny wicepremier, Mieczys³aw Jagielski.
Gaszenie lokalnych strajków by³o na tyle skuteczne, ¿e w³adza nie czu³a siê zagro¿ona, a Edward Gierek uda³ siê nawet na pocz±tku sierpnia na tradycyjny wypoczynek sekretarzy na Krym. Tymczasem fala strajkowa dotar³a na wybrze¿e. 14 sierpnia stanê³a Stocznia im. Lenina. Strajk mia³ charakter okupacyjny, a bezpo¶redni± przyczyn± protestu by³o zwolnienie z pracy suwnicowej Anny Walentynowicz, dzia³aczki Wolnych Zwi±zków Zawodowych. Powsta³ Komitet Strajkowy, który za¿±da³ przywrócenia do pracy Walentynowicz i zwolnionego wcze¶niej Lecha Wa³êsy. Charakter ekonomiczny mia³o ¿±danie podwy¿ek p³ac o 2 tysi±ce z³otych i podwy¿szenie zasi³ków rodzinnych do poziomu obowi±zuj±cego w milicji, ale ju¿ domaganie siê zgody na budowê pomnika Ofiar Grudnia 70 zapowiada³o stawianie przez za³ogê znacznie bardziej fundamentalnych ¿±dañ. W krótkim czasie stoczniowcy zdobyli uznanie i wsparcie wielu zak³adów Trójmiasta. S³ynne 21 postulatów rozpowszechniane by³y nielegalnie poza Gdañsk. 18 i 19 sierpnia wybuch³y strajki w Szczecinie i Elbl±gu. W Szczecinie na czele stan±³ Marian Jurczyk, a 36 postulatów strajkuj±cych wywo³a³o ju¿ powa¿ne zaniepokojenie w³adz. Gierek przerwa³ urlop na Krymie i wyg³osi³ telewizyjne przemówienie, w którym przedstawi³ stanowisko PZPR-u: odrzucamy postulaty strajkuj±cych, a w szczególno¶ci postulat o utworzeniu wolnych zwi±zków zawodowych…

Mieczys³aw Gil
DUCH KIEPURY W ALEI RÓ¯
W nowohuckiej Alei Ró¿ znów zago¶ci³ duch Jana Kiepury. To w³a¶nie tutaj, w niedzielê 17 sierpnia, po raz kolejny, odby³ siê koncert w ramach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. W Nowej Hucie, przy wspania³ej pogodzie, pokazane zosta³o widowisko muzyczne zatytu³owane: „Tu gdzie ¶piewa³ Jan Kiepura”. W plenerowym koncercie udzia³ wziê³o wielu znakomitych wykonawców m.in. Gra¿yna Brodziñska, Joanna Jakubas, Arnold Rutkowski, Cygañska Grupa Miklosza Deki Czureji, Kwartet Akordeonowy oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii ¦l±skiej. Dyrygowa³ Miros³aw Jacek B³aszczyk, a ca³± imprezê poprowadzi³ Bogus³aw Kaczyñski
Podczas koncertu wykonane zosta³y najpiêkniejsze dzie³a operowe oraz operetkowe G. Pucciniego, F. Lehara, E. Kalmanna oraz pie¶ni z repertuaru Jana Kiepury. T³umnie zebrani widzowie oklaskiwali brawurowo wykonane „Brunetki, blondynki” R. Stolza czy niezapomniane „Usta milcz±” z operetki „Weso³a wdówka” F. Lehara. Oprócz tego mogli¶my pos³uchaæ kilku piosenek neapolitañskich w wykonaniu artystów polskiej sceny muzycznej.
Organizatorem widowiska by³ Urz±d Miasta Krakowa oraz Fundacja im. Bogus³awa Kaczyñskiego „Orfeo”. Podoba³o siê. A przy okazji warto odnotowaæ, ¿e Nowa Huta staje siê powoli zauwa¿alnym o¶rodkiem muzycznym. Oprócz dorocznych spotkañ z Kiepur±, mamy przecie¿ majow± Nowohuck± Wiosnê Muzyczn±, a we wrze¶niu czeka nas kolejna ods³ona Festiwalu Sacrum - Profanum.
(f)



Fot. autor
Remont na wiosnê przysz³ego roku BÊDZIE FONTANNA W CZY¯YNACH
Jak nam powiedzia³ Jerzy Wo¼niakiewicz, przewodnicz±cy Rady i Zarz±du Dzielnicy XIV Czy¿yny, wszystko wskazuje na to, ¿e w przysz³ym roku uda siê ponownie uruchomiæ nieczynn± od lat siedemdziesi±tych fontannê w parku Lotników Polskich w Czy¿ykach. Krakowski Zarz±d Komunalny og³osi³ ju¿ przetarg na wykonanie projektu budowlanego, który jest niezbêdny do przeprowadzenia prac remontowych. Koszt przedsiêwziêcia wyniesie oko³o 1 miliona z³otych. Projektant bêdzie zobowi±zany do utrzymania dotychczasowej architektury obiektu, czyli kszta³tu przekrzywionej, owalnej niecki. Zaprojektowaæ trzeba bêdzie doprowadzenie energii elektrycznej do fontanny, system odprowadzania wody i pompowniê. Jak dowiedzieli¶my siê w KZK, jest pomys³ by fontanna, dziêki zastosowaniu specjalnych tryskaczy, tworzy³a wodne parasole w kszta³cie odwróconych szklanek. Ale oczywi¶cie, projektanci mog± zaproponowaæ równie¿ inne rozwi±zania. Je¶li procedury dotycz±ce uzgodnieñ przebiegaæ bêd± bez zak³óceñ, remont fontanny móg³by rozpocz±æ siê na wiosnê przysz³ego roku.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 27,494,557 unikalnych wizyt