Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W najbli¿szy weekend, 27 i 28 wrze¶nia br. Targi Nieruchomo¶ci w M1
„Znajd¼ swoje M w M1” to has³o przewodnie organizowanych ju¿ po raz drugi „Targów Nieruchomo¶ci”, na które w najbli¿szy weekend (sobota i niedziela 27 i 28 wrze¶nia br.) zaprasza Centrum Handlowe M1 przy al. Pokoju.
W wej¶ciu ¶rodkowym do centrum ustawione zostan± stoiska promocyjne najlepszych firm developerskich, prezentuj±cych swoje oferty nieruchomo¶ci z terenu Krakowa i województwa ma³opolskiego. Do udzia³u w targach zaproszeni zostali tak¿e przedstawiciele banków i doradcy kredytowi. Wszyscy odwiedzaj±cy bêd± mogli zapoznaæ siê równie¿ z bogat± ofert± nieruchomo¶ci na rynku wtórnym. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji bêdzie te¿ mo¿liwo¶æ zapoznania siê z ofert± domów i apartamentów w wiecznie s³onecznej Hiszpanii. To gratka dla osób lubi±cych uprawiaæ surfing, p³ywaæ, graæ w golfa lub chc±cych zainwestowaæ w nieruchomo¶ci poza granicami Polski.
Targi nieruchomo¶ci, to impreza, podczas której wszyscy zainteresowani bêd± mogli podj±æ jedn± z najwa¿niejszych w swoim ¿yciu decyzji – decyzji o zakupie nowego domu, mieszkania czy dzia³ki. Szeroka propozycja przedstawionych ofert powinna zadowoliæ ka¿dego odwiedzaj±cego. Wspó³organizatorem targów po raz kolejny jest firma BrokerHaus Biuro Nieruchomo¶ci Sp. z o.o.
Organizatorzy serdecznie zapraszaj± wszystkich na Targi Nieruchomo¶ci w M1. Zapewniaj± przy tym, ¿e potencjalni nabywcy mog± liczyæ na specjalne promocje cenowe.
(f)
Ksi±zki nowohuckie CISTERCIUM MATER NOSTRA
W ostatnich dniach do r±k czytelników trafi³ drugi tom rocznika „Cistercium Mater Nostra”, czasopisma wydawanego przez Opactwo Cystersów w Mogile. Starannie wydane roczniki, jak g³osi ich podtytu³, po¶wiêcone s± tradycji, historii i kulturze cysterskiej. Najnowszy tom po¶wiêcony jest prawie w ca³o¶ci ma³o znanej, a wartej przypomnienia osobie b³ogos³awionego Aelreda z Rievaulx, tradycyjnie nazywanego ¶wiêtym.
Aelred, wielka postaæ ¶redniowiecznej Anglii, mistrz nowicjatu cysterskiego opactwa w Rievaulx, a pó¼niej opat tego konwentu, ¿yj±cy w latach 1110-1167, jest autorem g³o¶nego w swoim czasie traktatu duchowego Speculum Caritatis (Zwierciad³o Mi³o¶ci). Ale twórczo¶æ tego s³ynnego opata przez wieki by³a niemal ca³kowicie zapomniana. Badacze zajmuj±cy siê ¶redniowiecznym ¿yciem monastycznym najczê¶ciej wymieniaj± cztery podstawowe przyczyny, które z³o¿y³y siê na tak± sytuacjê: po pierwsze Aelreda przyæmi³a potê¿na osobowo¶æ ¶w. Bernarda z Clairvaux (1090-1153). To w cieniu tej wielkiej postaci Aelred ¿y³ i dzia³a³; po drugie, przyczyni³o siê do tego nag³e i ca³kowite zniszczenie opactwa w Rievaulx (1538), któremu towarzyszy³o rozproszenie tamtejszej wspólnoty zakonnej; po trzecie, w wyniku zniszczenia opactwa, zagin±³ ca³y zbiór listów Aelreda, a by³o ich ok. 300; i po czwarte wreszcie, wielka klasa pism Aelreda sprawia³a, ¿e jego najwybitniejsze utwory przypisywano ówczesnym autorytetom, takim jak: Augustyn, Kasjodor, Anzelm czy sam Bernard. Pamiêæ o Aelredzie zosta³a przywrócona Zachodowi dopiero w drugiej po³owie ub. wieku, w latach o¿ywienia nauk nad tradycj± monastyczn± ¦redniowiecza. W Polsce postaæ wybitnego angielskiego opata nadal jednak pozostawa³a prawie nieznana. Tylko w specjalistycznych publikacjach mo¿na by³o odnale¼æ niewielkie wzmianki na jej temat. Ukaza³o siê te¿ kilka artyku³ów na temat Aelreda i jego dzie³ w czasopismach naukowych. Dopiero w roku 2003 wydana zosta³a Przyja¼ñ duchowa Aelreda w t³umaczeniu dominikanina o. Miros³awa Wylêga³y, a w roku 2005 do ksiêgarñ trafi³a praca Ryszarda Gronia Spór o Aelreda. W poszukiwaniu prawdziwego oblicza Aelreda z Rievaulx.
+ + +
Drugi tom rocznika „Cistercium Mater Nostra” pozwala lepiej poznaæ tego wybitnego cysterskiego mnicha. W¶ród siedmiu autorów, którzy podjêli ró¿ne w±tki zwi±zane z ¿yciem i dzie³em opata z Rievaulx, znalaz³o siê kilku badaczu z zagranicy (m. in. z Rzymu, Pragi, Mediolanu i z angielskiego Aberystwyth). Zestaw artyku³ów bardzo interesuj±cy, choæ trzeba przyznaæ, ¿e ich lektura wymaga pewnego przygotowania. Natomiast wszystkim poleciæ mo¿na artyku³ prof. Andrzeja M. Wyrwy z Poznania, zamykaj±cy najnowszy numer rocznika. Autor przybli¿a w nim ideê szlaku cysterskiego oraz jego przebieg na ziemiach polskich.
A mogilskim cystersom i ich opatowi wypada pogratulowaæ czasopisma na tak wysokim poziomie, zarówno merytoryczny jak i edytorskim. Takiego wydawnictwa po prostu brakowa³o.
(f)


Artystka niez³omna, arcygwiazda, wielka osobowo¶æ teatru, artystka s³owa… DANUTA MICHA£OWSKA
Po wakacyjnej przerwie, O¶rodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida (os. Górali 5) wraz z Towarzystwem Ratowania Kultury w Nowej Hucie, zaprasza 29 wrze¶nia (w poniedzia³ek) o godz. 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu Portrety ludzi teatru, filmu, estrady.
Tym razem go¶ciem bêdzie prof. Danuta Micha³owska, wybitna aktorka, pedagog, re¿yser, czo³owy twórca Teatru Jednego Aktora w Polsce. Autorka m.in. takich publikacji jak: Trzeba daæ ¶wiadectwo (swoisty przyczynek do historii rapsodyków), Karol Woty³a – Artysta – Kap³an, Pamiêæ nie zawsze ¶wiêta, czy Podstaw polskiej wymowy scenicznej.
Gdy my¶lê o Danucie Micha³owskiej przypominam sobie moje spotkania z Artystk± z okazji ró¿nych obchodzonych w Krakowie jubileuszy teatralnych. W roku 1981Kraków ¶wiêtowa³ nie tylko 200-lecie istnienia Sceny Narodowej, ale tak¿e 40-lecie powstania Teatru Rapsodycznego - teatru, którego Micha³owska by³a niekwestionowan± gwiazd±, teatru, z którym by³a zwi±zana od pocz±tku, czyli od roku 1941. Na tej scenie pozna³a Karola Wojty³ê. Tu stworzy³a niezapomniane role m.in. Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Puszkina czy Telimeny w Panu Tadeuszu Mickiewicza a tak¿e Muzê Wschodni± w Beniowskim S³owackiego. By³a Micha³owska obok Mieczys³awa Kotlarczyka (dyrektora tej sceny i g³ównego re¿ysera) najbardziej zas³u¿on± artystk± Teatru Rapsodycznego. Nie raz wystêpowa³a w jego obronie, gdy teatr nie podoba³ siê w³adzom komunistycznym.
Szuka³em zwi±zków Danuty Micha³owskiej z Now± Hut± z tamtych mrocznych lat rz±dów komunistów. Micha³owska, gdy straci³a prace w teatrze otrzyma³a propozycje od Janusza Kurczaba, kierownika Teatru Nurt mieszcz±cego siê w poka¼nym baraku w Nowej Hucie. Mia³a zaj±æ siê kszta³ceniem w zakresie mowy scenicznej. Niestety, komuni¶ci zabronili Micha³owskiej wykonywania tej pracy, a Jerzy Pañski nazwa³ j± …wrogim antysocjalistycznym, elementem… Micha³owska by³a bowiem stra¿niczk± pieczêci prawdy i wolno¶ci w teatrze. Trudno by³o w okresie rz±dów durnia (okre¶lenie prof. B. Korzeniewskiego) tworzyæ woln±, niezale¿n± sztukê. Praca artystyczna Micha³owskiej przypad³a przecie¿ najpierw na czas okupacji hitlerowskiej, potem za¶ na czas zniewolenia sowieckiego. A gdy dodamy, ¿e i w stanie wojennym, w Polsce Ludowej te¿ przysz³o siê jej zmagaæ z cenzur± i prymitywizmem w³adz (by³a wtedy rektorem krakowskiej PWST) to mo¿emy stwierdziæ, ¿e jest Micha³owska artystk± walcz±c±, wystêpuj±c± zawsze w obronie ludzkiej godno¶æi i wolno¶ci.
Prawy charakter, wiarê w prawdê i umi³owanie polskiej literatury romantycznej wynios³a nie tylko z domu rodzinnego, ale te¿ ze studiów polonistycznych na tajnych kompletach UJ. Wpisa³a siê w historiê polskiego teatru jako jedna z najwiêkszych osobowo¶ci. W roku 1961 stworzy³a Teatr Jednego Aktora (opracowywa³a w³asne scenariusze, przygotowa³a 13 prapremier monodramów m.in. Bramy raju J. Andrzejewskiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Teatr pana Sienkiewicza). W roku 1978 - znamienne to zdarzenie w polskim teatrze, w tym roku dokonano przecie¿ wyboru Karola Wojty³y na papie¿a - stworzy³a teatr religijny, wystêpuj±c g³ównie w ko¶cio³ach w ca³ej Polsce (w tym tak¿e i w Nowej Hucie). W swojej karierze wiele wystêpowa³a za granic±, m. in. w Anglii, Szkocji, Izraelu, W³oszech (Rzym), w Szwecji, a nawet w Australii i Nowej Zelandii. Ale jednak Kraków ukocha³a najbardziej. Miasto wszystkich Polaków, miasto - KAROLA WOTY£Y. I dlatego Rada Miasta Krakowa w sposób szczególny uhonorowa³a j± za po¶wiêcenie dla sztuki i teatru, umiejêtne przekazywanie piêkna s³owa i pobudzanie wyobra¼ni… Jest bowiem jedyn± aktork±, która po 1990 otrzyma³a tytu³ Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.
Mimo sêdziwego wieku jest nadal aktywna. Niebawem uka¿e siê jej kolejna ksi±¿ka: Go³êbica w rozpadlinach skalnych. Nie wykluczone, ¿e po raz pierwszy artystka zaprezentuje tê prace podczas spotkania w O¶rodku Kultury im. Norwida, poety, którego zna, jak ma³o kto w polskim teatrze. To trzeba s³yszeæ, jak interpretuje Promethidiona. Trzeba us³yszeæ jej dykcjê i jej melodyjno¶æ g³osu. Micha³owska przywodzi mi na my¶l trzy wielkie tragiczki teatru dwudziestowiecznego: Stanis³awê Wysock±, Irenê Eichlerówn± i Halinê Miko³ajsk±, ale w³a¶ciwie jest nieporównywaln± do nikogo aktork± s³owa. Tadeusz Szybowski jej sceniczny partner powiedzia³ kiedy¶, ¿e Danuta Micha³owska nie jest gwiazd±, ale arcygwiazd±. Bo by³a i nadal jest dla wielu aktorów przyk³adem sztuki perfekcyjnej, jest prawdziwym autorytetem moralnym i artystycznym.
DARIUSZ DOMAÑSKI


Na zdjêciu: Danuta Micha³owska w Pie¶ni nad Pie¶niami, Teatr Jednego Aktora (Stara Bo¿nica w Krakowie)
Fot. Z. Poprawski

PRZY KRZY¯U W MOGILE
W ubieg³± niedzielê, 14 wrze¶nia br. w uroczysto¶æ Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego odby³a siê g³ówna ceremonia tegorocznego odpustu w Mogile. By³a ni± suma pontyfikalna, której przewodniczy³ krakowski metropolita ks. kard. Stanis³aw Dziwisz. Msza, która zgromadzi³a kilkana¶cie tysiêcy wiernych, odprawiona zosta³a przy o³tarzu polowym na placu Jana Paw³a II. Po zakoñczeniu nabo¿eñstwa metropolita po¶wiêci³ pomnik S³ugi Bo¿ego Jana Paw³a II, który stan±³ na placu przed bazylik±. Zakoñczenie odpustu nast±pi w najbli¿sz± niedzielê, 21 wrze¶nia. W tym dniu uroczystej Mszy ¶w. pontyfikalnej o godz. 11.00 przewodniczyæ bêd± ojcowie Cystersi z Jêdrzejowa. Zakoñczenie odpustu poprzedzi ca³onocna adoracja w kaplicy Krzy¿a ¦wiêtego z soboty na niedzielê.
(f)
Fot. Waldemar Cyganik


Odpustowej sumie przewodniczy³ ks. kard. Stanis³aw Dziwisz.

Po Mszy ¶w. metropolita krakowski po¶wiêci³ pomnik Jana Paw³a II na placu przed bazylik±.

Pomnika Jana Paw³a II zaprojektowany przez krakowskiego artystê rze¼biarza Marka Kordyacznego.

Na ul. Klasztornej rozlokowa³y siê odpustowe kramy. By³y baloniki, cukierki i odpustowe pierniki.

Projekt edukacyjny Fundacji WyspArt NOWA HUTA - REWITALIZACJA SPO£ECZNA POPRZEZ SZTUKÊ
Fundacja WyspArt kontynuuj±c dzia³alno¶æ na p³aszczy¼nie kultury, sztuki oraz edukacji artystycznej realizuje w 2008 roku projekt edukacyjny pod nazw± „Nowa Huta – rewitalizacja spo³eczna poprzez sztukê”, skierowany do m³odzie¿y i doros³ych Nowej Huty. Stwarza on alternatywê spêdzania wolnego czasu i zachêca do aktywnego uczestnictwa w kulturze poprzez warsztaty plastyczne oraz produkcjê filmu dokumentalnego z mieszkañcami Nowej Huty o nich samych. Ca³o¶æ projektu zostanie uroczy¶cie zakoñczona wystaw± powsta³ych prac plastycznych oraz projekcj± zrealizowanego filmu dokumentalnego. Projekt realizowany bêdzie do koñca grudnia br.

Rozpoczêcie 14 wrze¶nia br. ODPUST W MOGILE
W najbli¿sz± niedzielê, 14 wrze¶nia, w uroczysto¶æ Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, rozpocznie siê tradycyjny odpust w Mogile. Centralnym wydarzeniem odpustu bêdzie niedzielna suma pontyfikalna, której przewodniczy³ bêdzie ks. kard. Stanis³aw Dziwisz. Msza rozpocznie siê o godz. 11.00, a po jej zakoñczeniu metropolita krakowski po¶wiêci pomnik S³ugi Bo¿ego Jana Paw³a II na placu przed bazylik±. Natomiast w pi±tek, 19 wrze¶nia o godz. 11.30 rozpocznie siê nabo¿eñstwo dla chorych. Tej modlitwie przewodniczy³ bêdzie ks. kard. Franciszek Macharski.
(f)
GRO¬NY PO¯AR NA TOMEXIE
W nocy z soboty na niedzielê, z nieustalonych przyczyn, ok. godz. 22.00 dosz³o do gro¼nego po¿aru remontowanego supermarketu „Kogucik” na os. Niepodleg³o¶ci. Na miejsce wys³anych zosta³o 28 zastêpów stra¿y po¿arnej z terenu Krakowa i powiatów o¶ciennych. £±cznie w akcji gaszenia ognia udzia³ wziê³o blisko 100 stra¿aków. – W wyniku prowadzonych dzia³añ ratowniczo-ga¶niczych uda³o siê nie dopu¶ciæ do rozprzestrzenienia siê ognia na okoliczne zabudowania. Spaleniu uleg³a jednak ca³a hala supermarketu o powierzchni 600 m kw. Straty wynosz± 500 tysiêcy z³otych – powiedzia³ nam zastêpca komendanta miejskiego PSP st. kpt. Stanis³aw Nowak. W wyniku po¿aru jedna osoba zosta³a odwieziona do szpitala. Jej ¿yciu nie zagra¿a niebezpieczeñstwo. Eksperci ustalaj± przyczyny po¿aru. Byæ mo¿e zawini³a wadliwa instalacja elektryczna lub dosz³o do samozap³onu.
(f)



Fot. Jerzy Wo¼niakiewicz
KRZY¯ NA KUJAWACH
W cieniu Mogilskiego Sanktuarium
KRZY¯ NA KUJAWACH
A mnie, gdy lêk spowijaæ zaczyna, Jemu – siê cicho polecam – Strach pierzcha jak pajêczyna, spokojny siadam i lecê . I czy mg³a, czy burza, czy wicher… jestem spokojny jednako… Bóg ze mn±… czy tu, czy wysoko...
pilot W³adys³aw Polesiñski
DO¯YNKI MOGILSKIE AD 2008
Tegoroczne Do¿ynki Mogilskie, które mia³y miejsce w niedzielê 7 wrze¶nia br. rozpoczê³y siê uroczyst± Msz± ¶wiêt± w bazylice Krzy¿a ¦wiêtego w Mogile, któr± odprawili: ojciec opat dr Piotr Chojnacki wraz z mogilskim proboszczem o. Cyprianem ¦wierczyñskim. Okoliczno¶ciowe kazanie wyg³osi³ o. dr Micha³ Kempys.
W trakcie nabo¿eñstwa mogilski opat po¶wiêci³ wieniec do¿ynkowy oraz chleb z tegorocznych zbiorów. Po Mszy ¶wiêtej korowód do¿ynkowy uda³ siê na dziedziniec przed bazylikê, gdzie na wszystkich uczestników oczekiwa³ ju¿ Lajkonik. Wkrótce tegoroczni starostowie do¿ynek - Alicja Pêgiel oraz Marek Ziemianin wraz z zaproszonymi go¶æmi w do¿ynkowym korowodzie udali na mogilskie b³onia. Tam oko³o godziny 14.00 otwarta zosta³a czê¶æ artystyczna do¿ynek. W imieniu Rady Dzielnicy XVIII g³os zabra³ jej przewodnicz±cy Edward Porêbski, który przywita³ wszystkich zaproszonych go¶ci specjalnych, a tak¿e przypomnia³ historiê i tradycjê do¿ynek mogilskich. Ojciec proboszcz Cyprian ¦wierczyñski podziêkowa³ szczególnie tym, którzy chc± i nadal kultywuj± tradycjê do¿ynkow±. W tym miejscu warto wspomnieæ o dzia³aj±cym na tym terenie Stowarzyszeniu Mieszkañców Osiedli Mogi³a, Lesisko i Mi³o¶ników Ziemi Mogilskiej z jej przewodnicz±c± Alicj± Pêgiel, które od lat anga¿uje siê w kultywowanie tradycji, a tak¿e o sponsorach tegorocznych do¿ynek i licznych osobach, które jak co roku pomagaj± zorganizowaæ do¿ynki w Mogile. W imieniu prezydenta Krakowa g³os zabra³ i wszystkich przywita³ Grzegorz Ostrza³ek, pe³nomocnik prezydenta ds. pozyskiwania funduszy unijnych. W do¿ynkach uczestniczyli m in. Czes³aw Siekierski – pose³ parlamentu europejskiego, Andrzej Kosiniak-Kamysz - przewodnicz±cy Krajowej Rady Ubezpieczeñ Rolniczych, Monika Modrzejewska - dyrektor MDK im. Janusza Korczaka, reprezentanci Bractwa Kurkowego, radni Miasta Krakowa: Stanis³aw Maranda, Marek Stelmachowski i W³odzimierz Pietrus. przewodnicz±cy Rad Dzielnic XV, XVI i XVII, radni dzielnicowi oraz poczty sztandarowe ludowców z Branic, Mogi³y, Bieñczyc, £uczanowic i Grêba³owa.
Czê¶æ artystyczn± prowadzi³ Jurek Kujawski. On te¿ przygotowa³ wiele atrakcji dla najm³odszych uczestników zabawy do¿ynkowej. A poniewa¿ dopisa³a wspania³a pogoda, bawiono siê d³ugo, a do¿ynki zakoñczono wspóln± zabaw± taneczn±.
(wal.c.)
Foto: Waldemar Cyganik



Tegoroczny wieniec do¿ynkowy i chleb po¶wiêci³ opat mogilski o. Piotr Chojnacki.




Po Mszy ¶w. do¿ynkowy korowód uda³ siê na B³onia Mogilskie.
Aligator w Parku Wodnym?
Brzmi nieprawdopodobnie, ale to prawda – ju¿ wkrótce w hali basenowej krakowskiego Parku Wodnego pojawi siê… aligator! Tyle, ¿e bêdzie to…nowa zje¿d¿alnia, pierwsza przeznaczona do wspólnych, rodzinnych zjazdów! Jednocze¶nie bêdzie mog³o ni± zje¿d¿aæ nawet kilka osób! To jedna z niespodzianek jak± aquapark przygotowa³ dla swoich Go¶ci na jego 8 urodziny, na które zaprasza ju¿ w najbli¿sz± sobotê, 6 wrze¶nia. O Parku Wodnym wiêcej przeczytasz w najnowszym „G³osie-Tygodniku Nowohuckim”.


Nowohucka Liga Pi³karska Lotto Kolejny sezon rusza!
M³odzie¿owy Dom Kultury im. J. Korczaka w Krakowie zaprasza na kolejn± edycjê Nowohuckiej Ligi Pi³karskiej Lotto. Rozgrywki bêd± odbywaæ siê na boisku wielofunkcyjnym przy MDK im. J. Korczaka na os. Kalinowym 18 w trzech kategoriach wiekowych: szko³a podstawowa, gimnazjum, szko³a ¶rednia. Zapisy do Ligi przyjmowane s± na boisku wielofunkcyjnym przy MDK im. J. Korczaka do 14 wrze¶nia br. Regulamin, lista zg³oszenia oraz deklaracja uczestnictwa do pobrania na stronie: www.zyciekrakowa.pl/nowahuta – zak³adka NLP LOTTO. Dodatkowych informacji udziela Danel Pierko: tel. 012 647 15 25 lub kom: 0 504 292 120.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,216,385 unikalnych wizyt