Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
55 lat Hutniczego Oddzia³u PTTK CI¡GLE CHC¡ SIÊ „BAWIÆ” W TURYSTYKÊ
Pamiêtacie? W 1953 roku zacz±³ dzia³aæ Oddzia³ PTTK bazuj±c na nowej dzielnicy Krakowa i uruchomionej w³a¶nie hucie ¿elaza… Mo¿na by w tym momencie wyliczaæ wiele milionów przejechanych kilometrów, kilka milionów uczestników (tak!), setki tysiêcy kilometrów przedreptanych szlaków, czy miliony wykonanych fotografii, jakie zape³ni³y strony wielkiej kroniki Oddzia³u. W tym czasie kolejne pokolenia zapisywa³y siê do petetekowskiej rodziny i czynnie uczestniczy³y w jej ¿yciu.
W ramach PTTK mo¿na by³o jechaæ na narty, na grzyby, zdobywaæ górskie szczyty, p³ywaæ kajakiem, je¼dziæ rowerem, czy po prostu poznawaæ zabytki, historiê - piêkno Polski i zagranicy. Dzisiaj aktywno¶æ niektórych sekcji zanik³a, innych znakomicie siê rozwija. Wszystko opiera siê na spo³ecznej aktywno¶ci coraz to nowych przodowników, przewodników, organizatorów turystyki. Ale najwa¿niejsze jest liczne grono uczestników, które ci±gle chce siê w turystykê ”bawiæ”. Warto w tym miejscu przytoczyæ kilka liczb obrazuj±cych dzia³alno¶æ Hutniczego Oddzia³u tylko za ub. 2007 rok: liczba cz³onków - 462, w tym m³odzie¿y szkolnej - 44, ilo¶æ wycieczek turystyki kwalifikowanej – 125 dla 3999 uczestników (w tym 714 m³odzie¿y szkolnej),
ilo¶æ wycieczek turystyki powszechnej - 34 dla 1289 uczestników, ilo¶æ wej¶æ szkoleniowo dydaktycznych (zwiedzanie) na teren Huty - 49 dla 1735 uczestników.
Ogó³em oznacza to 7023 uczestników, a bardziej obrazowo, ¿e ka¿dego tygodnia ¶rednio 3 autobusy wyje¿d¿a³y z hutnikami, ich rodzinami lub znajomymi zarówno po kombinacie jak i w najbli¿sze i dalsze okolice Krakowa, a tak¿e poza granice kraju. Liczby te s± mniejsze ni¿ w czasach najwiêkszego rozkwitu Oddzia³u, podobnie jak dzia³alno¶æ produkcyjna huty, ale zdolno¶æ adaptacji turystyki do nowych warunków spo³eczno ekonomicznych okaza³a siê taka sama jak adaptacja turysty do warunków i letnich i zimowych. HO PTTK zawsze by³ i jest otwarty dla wszystkich, jego cz³onkowie co prawda maj± pierwszeñstwo w zapisach, co nie przeszkadza zasadzie: decyduje kolejno¶æ zg³oszeñ.
Bez zg³oszeñ, ale na zaproszenie przybyli w pi±tkowy wieczór 14 listopada liczni zas³u¿eni cz³onkowie HO PTTK na jubileuszowe spotkanie. By³o uroczy¶cie, bez zbêdnego przeci±gania. Jubileusz by³ te¿ okazj± do wyró¿nienia aktywnych dzia³aczy i turystów.
Z³ot± Honorow± Odznak± PTTK odznaczeni zostali: Aleksander Grzybczyk, Iwona Karkoszka–Zyskowska, Janusz Pustu³ka, Janusz Gwizdowski, Adam Lemoch i Bogus³aw Borowiecki. Srebrn± Honorow± Odznakê PTTK otrzymali: Edward Zajma, Renata Martemianow, Albina Oprych, Eleonora Dzie³o, Ryszard Wawiórko, Stanis³aw Grabowski, W³adys³awa Czu³a, Tytus Chorabik, Kazimierz Nowak i Czes³aw Wójcik. Dyplomy Zarz±du G³ównego PTTK otrzymali: Krystyna Halo, Anna Kaczmarczyk, Tadeusz B³aszczyk, Alina Hapanowicz, Katarzyna Danecka, Stanis³aw Olender, Jan ¦lazik, Robert Halo, Beata Halo, Ireneusz Przepasko, Jolanta Pustu³ka, Ma³gorzata Skowronek, El¿bieta Olszewska, Piotr Halo, Janusz Bubka, Teresa Wróbel, Krystyna Kania–Zajma, Tadeusz Mielewski, Teresa Jurkowska–Gawry³ow, Józef Kawula oraz Marek Prostacki. Z³ot± Odznak± Zas³u¿ony w Pracy W¶ród M³odzie¿y odznaczony zosta³ Grzegorz Szczotka, a Odznaki Srebrne Zas³u¿onych w Pracy W¶ród M³odzie¿y otrzymali: Adam Lemach, Bronis³awa Polak, Janusz Gwiazdowski, Jan Zeleks, Dariusz Opalski oraz Stefan Jurkowski.
Natomiast Komisja Turystyki Górskiej Hutniczego Oddzia³u PTTK w Krakowie otrzyma³a z r±k p. Andrzeja Gajewskiego Medal Komisji Turystyki Górskiej Zarz±du G³ównego PTTK - Za Zas³ugi Dla Turystyki Górskiej. Z pewno¶ci± do tego przyczyni³o siê wieloletnie kontynuowanie i rozkwit Centralnych Rajdów Hutników.
Dalszy ci±g uroczystego ¶wiêtowania odby³ siê, jak przysta³o na petetekowców – w terenie. Dwudniowa wycieczka do Zdyni w Beskidzie Niskim by³a przygotowana i poprowadzona przez Prezesa Oddzia³u Eugeniusza Halo. Szczegó³owe opisy poczynili uczestnicy wyjazdu: Ewa Skrzyñska i Tytus Chorabik; dostêpne s± one na stronie internetowej HO PTTK, podobnie jak wiele ciekawych fotografii zdjêtych cyfrowymi aparatami. To te¿ jest miara minionych 55 lat. Pamiêtacie czarno bia³e fotografie? Pamiêtamy.

Stanis³aw Grabowski


Chêtnie mówi o dzieciñstwie spêdzonym w Nowej Hucie URSZULA GRABOWSKA, czyli… OFELIO NIE ID¬ DO KLASZTORU
Urszula Grabowska jest aktork± Teatru Bagatela im T. Boya ¯eleñskiego w Krakowie. W przysz³ym roku scena ta bêdzie ¶wiêtowaæ swoje 90 urodziny. To wówczas Marian D±browski zaanga¿owa³ do Bagateli dwie m³odziutkie artystki, dwie Marie: Malick± i Modzelewsk±. Obie zrobi³y prawdziwe kariery. Dzi¶ miejsce Malickiej zajê³a byæ mo¿e Grabowska, za¶ miejsce Modzelewskiej byæ mo¿e Magdalena Walach. Gdy to powiedzia³em wczoraj nestorowi polskiego dziennikarstwa W³adys³awowi Cybulskiemu, u¶miechn±³ siê i odrzek³ - No zobaczymy.
Ale patrz±c na drogê aktorsk± Urszuli Grabowskiej, mo¿emy ¶mia³o stwierdziæ, ¿e gdy znajdzie w³a¶ciwe proporcje pomiêdzy kinem a teatrem i telewizj±, to do³±czy do panteonu wybitnych indywidualno¶ci sceny polskiej.Bo dla prawdziwego aktora zawsze najwa¿niejsza by³a i powinna byæ praca w teatrze. Film czy potem telewizja by³a tylko dodatkiem czêsto uzupe³nieniem pracy scenicznej. Oczywi¶cie, ¿e kino jest tworzywem sztuki, ale najczê¶ciej bywa ostatnio tworzywem kiczu.
Urszula Grabowska jako aktorka ma doskona³e warunki amantki tzw. pierwszej naiwnej, ale te¿ ma w sobie komediowy feblik oraz pazur dramatyczny. Uroda i talent predystynuje j± do grania ról takich jak w³a¶nie Ofelia, czy Czechowowska Masza. Ale re¿yserzy powinni wróciæ do ju¿ ma³o grywanego dzi¶ Ibsena czy Racine`a i zastanowiæ siê, czy to nie w³a¶nie Grabowska dysponuje tymi cechami aktorskimi, które s± wyra¿one przez tych autorów w Norze czy Fedrze. Jest to bardzo wspó³czesna kobieta, maj±ca cechy dawnych heroin dramatycznych. Widzê pewne delikatne podobieñstwo, choæ mniej zewnêtrzne z Stanis³aw± Wysock± z okresu m³odo¶ci tej artystki.
Wielkim wyró¿nieniem by³o obsadzenie Grabowskiej w roli Ofelii w jubileuszowym przedstawieniu Teatru Stu w Krakowie. Jasiñski podobnie, jak kiedy¶ Gruza na Adamkówn± (ta gra³a Juliê) postawi³ na Grabowsk±. Nie chcê tu czyniæ jakichkolwiek porównañ, bo Adamkówna by³a chyba najmlodsz± Juli±, pe³n± liryzmu. A dojrza³o¶æ Grabowskiej wcale nie przeszakadza³a jej, by stworzyæ g³ebok±, wiedzion± intuicj± bohaterkê dzie³a Szekspira.
Grabowska wpisuje siê w historie sceny przy Karmelickiej, sceny, któr± kiedy¶ nazwano Bagatela, bo trudno by³o znale¼æ nazwê dla Teatru. Bagatelê wymy¶li³ Boy ¯eleñski i tak zosta³o. Ale, gdy w teatrze tym zaczê³y pojawiaæ siê gwiazdy, to ju¿ nie by³a taka ot co - hmm Bagatela.
Grabowsk± coraz czê¶ciej widzimy te¿ na ma³ym ekranie, re¿yserzy wykorzystuj± jej urodê i talent, przy tym tak¿e i skromno¶æ. Nie udawn±, ale wynikaj±c± z lêku przed egzystencj±. Gra Sylwie Sztern w serialu Tylko mi³o¶æ, czy Iwonê w ¦wiadku koronnym. Sama wspomnina ciep³o debiut w Przedwio¶niu u Bajona. Potrafi ³±czyæ cechy stylu teatru rosyjskiego z cechami stylu teatru amerykañskiego. Jest w niej wiele z Maszy z Trzech sióstr czy Stelli z Tramwaju zwanym po¿±daniem. A wszystko mia³o swój pocz±tek wla¶nie w Nowej Hucie, Grabowska wychowa³a siê w tej dzielnicy Krakowa, i zawsze chêtnie wraca pamiêci± do wspomnieñ nowohuckich.
+ + +
O nich to, ale nie tylko, bêdziemy rozmawiaæ z artystk± w O¶rodku Kultury im C. K. Norwida 8 grudnia o godz 18 (os. Górali 5) Po spotkaniu odbêdzie siê pokaz filmowy jej dokonañ artystycznych. Zapraszamy na spotkanie z Urszul± Grabowsk± - jedn± z najbardziej obiecuj±cych aktorek swojego pokolenia.
DARIUSZ DOMAÑSKI
Szko³a Podstawowa nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza ma swój nowy SZTANDAR SZKO£Y
W sobotê 29 listopada br. w ko¶ciele ¶w. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach odby³a siê uroczysto¶æ po¶wiêcenia, ufundowanego przez grono nauczycielskie, sztandaru Szko³y Podstawowej nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza.
Sztandar po¶wiêcony zosta³ podczas koncelebrowanej Mszy ¶w. odprawionej pod przewodnictwem ks. Grzegorz Kufel, wieloletni katecheta w SP 85, który Eucharystiê sprawowa³ w ornacie u¿ywanym przez Patrona szko³y. Nabo¿eñstwo odprawione zosta³o w dolnej kaplicy mistrzejowickiego ko¶cio³a, w miejscu, gdzie w stanie wojennym odprawiane by³y s³ynne czwartkowe Msze ¶w. za Ojczyznê. Po akcie po¶wiêcenia przedstawiciele uczniów z³o¿yli ¶lubowanie na Sztandar Szko³y. W uroczysto¶ci wzi±³ udzia³ brat ksiêdza Jancarza, Karol Jancarz z ma³¿onk± Ann±. Po zakoñczeniu nabo¿eñstwa nauczyciele wraz z m³odzie¿± i zaproszonymi go¶æmi przeszli do budynku szko³y, gdzie grono pedagogiczne przygotowa³o dla wszystkich czê¶æ artystyczn± i okoliczno¶ciowy poczêstunek.
- M³odzie¿ bardzo g³êboko prze¿y³a sobotni± uroczysto¶æ. Z uwag± s³ucha³a kazania ks. Grzegorza, który przypomnia³ postaæ Patrona naszej szko³y. Jestem przekonana, ¿e w czasach, gdy upada wiele autorytetów, tak wa¿ne staje siê przypominanie tych, którzy po¶wiêcili swoje ¿ycie dla Ojczyzny, dla obrony patriotyzmu, dla s³u¿by drugiemu cz³owiekowi. Takie uroczysto¶ci, jak sobotnie po¶wiêcenie sztandaru, s± najlepsz± lekcj± wychowawcz± – powiedzia³a nam dyrektor szko³y Barbara Nowak.
Na nowym sztandarze znajduje siê wyhaftowany profil ks. Kazimierza Jancarza z nazw± szko³y, a po stronie przeciwnej Orze³ Bia³y i napis: „Bóg – Honor – Ojczyzna”.
(f)

Jubileusz Szko³y Podstawowej Nr 82 na os. Kalinowym Jak bardzo trzeba byæ m±drym, by zawsze byæ dobrym
W Szkole Podstawowej nr 82 w Krakowie na os. Kalinowym w pi±tek i sobotê odby³a siê niecodzienna uroczysto¶æ. Grono Pedagogiczne, uczniowie i rodzice ¶wiêtowali szczególny Jubileusz – 10-lecie nadanie szkole imienia ¦wiêtej Jadwigi Królowej Polski.

Uroczysto¶æ rozpoczê³a siê msz± ¶wiêt± w ko¶ciele parafialnym p.w. ¶w. Józefa na os. Kalinowym. Nastêpnie go¶cie przeszli do auli mieszcz±cej siê przy ko¶ciele. Zostali zaproszenie na przedstawienie „Obrazki z ¿ycia Jadwigi” przygotowane przez uczniów szko³y. Uroczysto¶æ zaszczycili swoj± obecno¶ci± m.in. przedstawiciele Kuratora Ma³opolskiego, Rady Dzielnicy XVI, Oddzia³u ZNP Kraków-Nowa Huta, dyrektor zaprzyja¼nionej z nasz± szko³± Biblioteki Polskiej Piosenki, dyrektorzy szkó³, byli nauczyciele naszej szko³y, rodzice uczniów, ich rodziny oraz przyjaciele.
Go¶ci powita³a dyrektor szko³y Beata Tomaszewska. W krótkim przemówienie podkre¶li³a rolê Królowej Jadwigi jako patronki szko³y. - 10 lat temu spo³eczno¶æ szkolna zdecydowa³a o wyborze królowej Jadwigi na patronkê naszej szko³y. Dlaczego w³a¶nie Ona zosta³a nasz± patronk±? Dlaczego 10 lat temu wybrali¶my królow± Jadwigê? Przecie¿ to postaæ bardzo odleg³a w czasie, przecie¿ to postaæ ¿yj±ca zaledwie 25 lat. Dlaczego Ona? Wspó³cze¶nie uczniowie potrzebuj± autorytetów, które zrozumiej±, które bêd± mog³y pokazaæ im warto¶ci do wykorzystania w ¿yciu codziennym. Chcieli¶my i pragniemy nadal, aby nasza szko³a kszta³ci³a i wychowywa³a ¶wiat³ych ludzi, ludzi, którzy znajd± swoje miejsce w XXI wieku. Dlatego tak wa¿ne dla nas by³o, by autorytetem dla naszych uczniów, wzorem do na¶ladowania by³ cz³owiek nieprzeciêtny, swoim dzia³aniem i ¿yciem daj±cy ¶wiadectwo, ¿e warto ¿yæ w zgodzie ze swoimi idea³ami. Kto¶, kto poka¿e im, uczniom i nam, nauczycielom, ¿e trzeba byæ otwartym na ¶wiat i drugiego cz³owieka. A królowa Jadwiga takie w³a¶nie warto¶ci i idea³y pielêgnowa³a. Dla niej najwa¿niejsze by³y warto¶ci moralne i duchowe: m±dro¶æ, dobroæ, sprawiedliwo¶æ, troska o lud, pobo¿no¶æ, szacunek do wiedzy, religijno¶æ, szacunek do nauki, charytatywna dzia³alno¶æ, zabiegi o chrystianizacjê pogan (Litwy), otaczanie siê m±drymi lud¼mi, troska o studentów i Akademiê Krakowsk±, mi³o¶æ, empatia. Dzisiaj jest symbolem najszczytniejszych d±¿eñ Europy zarówno na p³aszczy¼nie polityczno – spo³ecznej, jak i religijno – kulturalnej – mówi³a dyrektor szko³y.
Jest dla uczniów Jadwiga wzorem w dzia³alno¶ci charytatywnej: w szkole dzia³a Szkolne Ko³o PCK. Za jej przyk³adem rozwijana jest wra¿liwo¶æ uczniów na drugiego cz³owieka. Uczniowie bior± udzia³ w wielu akcjach: WO¦P – przez 10 lat zebrali w ramach akcji ponad 5 tysiêcy z³otych. Brali udzia³ w akcjach: „Góra Grosza”, „Wyprawka dla ¿aka” i „Gwiazdka dla zwierz±t”. W tym roku rozpoczêli now± akcjê – Pola Nadziei. Posadzili przed szko³± ¿onkile, które wiosn±, kiedy zakwitn±, przypomn± ca³ej spo³eczno¶ci szkolnej o tym, ¿e trzeba pomagaæ drugiemu cz³owieku za przyk³adem Patronki szko³y.
Nauczyciele staraj± siê rozwijaæ talenty artystyczne uczniów. Szko³a bra³a udzia³ w wielu festiwalach i konkursach teatralnych, recytatorskich, literackich i plastycznych. Od kilku lat wspó³pracuje z Bibliotek± Polskiej Piosenki realizuj±c projekt edukacyjny „Roz¶piewana szko³a”. - Nasi wychowankowie piêknie siê prezentuj± na Rynku G³ównym uczestnicz±c w Lekcjach ¦piewania czy to z okazji ¦wiêta Narodowego 11 listopada czy z okazji Konstytucji 3 Maja, czy te¿ z okazji 750-lecia lokacji Krakowa w koncercie„ Wy¶piewaj Kraków” – mówi± pedagodzy.
- Uczymy naszych uczniów aby, zgodnie z maksym± wypisan± na murach tak drogiej przecie¿ Jadwidze Akademii Krakowskiej „Bardziej rozumem ni¿ si³±” potrafili rozwi±zywaæ problemy na drodze zgody, negocjacji, kompromisu. Realizujemy programy profilaktyczne odbywaj±ce siê cyklicznie przeciwdzia³aj±ce agresji w ró¿nych klasach oraz coroczn± cykl imprez w ramach Fekuszu czyli Festiwalu Kultury Szkolnej. Odbywaj± siê co roku pod ró¿nymi has³ami: „Naucz siê pomagaæ”, „Tolerancja” „Dzieñ ¿yczliwo¶ci” – dodaje dyrektor Tomaszewska.
Pó¼niej go¶cie zostali zaproszeni na przedstawienie „Obrazki z ¿ycia Jadwigi” wyre¿yserowane przez nauczycieli Zofiê Wiekierak i Bo¿enê Sendorek. Po spektaklu, go¶cie pe³ni wra¿eñ, oczarowani gr± aktorsk± uczniów przeszli do budynku szko³y. Mogli tam obejrzeæ okoliczno¶ciowe wystawy przygotowane przez poszczególne klasy, a na sali gimnastycznej czeka³ tort jubileuszowy.
Nauczyciele i uczniowie maj± nadziejê, ¿e za kolejne 10 lat bêd± mogli równie dumnie ¶wiêtowaæ kolejny Jubileusz i powiedzieæ: „Nie zawiedli¶my naszej Patronki”.
(mk)



Fragment spektaklu „Obrazki z ¿ycia Jadwigi”
NOWOHUCKI „GASTRONOMIK” W KLUBIE PRZODUJ¡CYCH SZKÓ£
7 listopada br. Zespó³ Szkó³ Gastronomicznych nr 1 w Krakowie do³±czy³ do Klubu Przoduj±cych Szkó³. Na uroczysto¶æ przyjechali liczni zaproszeni go¶cie. Obecni byli m. in. przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy Szkole z Czêstochowy, Torunia, Gorzowa Wielkopolskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, £odzi, Kielc oraz Buska-Zdroju. Byli te¿ go¶cie z Warszawy, a w¶ród nich przewodnicz±ca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole –Zofia Grzebisz–Nowicka, która uroczy¶cie powita³a nowohuck± placówkê w Klubie Przoduj±cych Szkó³. Obecni byli równie¿ go¶cie z Krakowa: wiceprezydent El¿bieta Lêcznarowicz, dyrektor Wydzia³u Kadr i Strategii Edukacyjnej – Pawe³ Mucha, który reprezentowa³ Ma³opolskiego Kuratora O¶wiaty, a tak¿e przewodnicz±cy Ma³opolskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole – Bohdan Piotrowicz oraz przewodnicz±cy
Rady Dzielnicy XVI – S³awomir Góra. Po oficjalnych przemówieniach przedstawicieli
Stowarzyszenia Pomocy Szkole, Zespó³ Szkó³ Gastronomicznych nr 1 otrzyma³ prezenty w postaci ksi±¿ek.
- To dla nas wielki zaszczyt, poniewa¿ ka¿dy kolejny krok i postêp naszej szko³y jest równocze¶nie potwierdzeniem tego, ¿e jako placówka funkcjonujemy dobrze – powiedzia³a dyrektor ZSG nr 1 mgr Barbara Brewczyñska, witaj±c uroczy¶cie przyby³ych go¶ci, ca³e Grono Pedagogiczne, Radê Rodziców oraz pracowników szko³y. Po uroczystym rozpoczêciu wszyscy zgromadzeni obejrzeli krótkie przedstawienie przygotowane przez klasy III c, IV i oraz IV b wraz z opiekunami: mgr J. Pstru¶ oraz mgr K. Wiech – Puk. Nastêpnie wszyscy udali siê na wystawny bankiet.
Uroczysto¶æ zakoñczy³a siê wyst±pieniem dyrektor ZSG nr 1, które równocze¶nie by³o te¿ zobowi±zaniem: - To dla nas wa¿ny dzieñ. Jako szko³a osi±gnêli¶my wiele sukcesów i to jest nasz± chlub±. ¦wiadomo¶æ tego, ¿e od dzi¶ nale¿ymy do Klubu Przoduj±cych Szkó³ jest dla nas nie tylko rado¶ci± i dum±, ale i motywacj± oraz zobowi±zaniem do dalszej, równie aktywnej pracy – powiedzia³a dyrektor placówki.
(f)



Dyrektor Barbara Brewczyñska dziêkuj±c za przyjêcie placówki do Klubu Przoduj±cych Szkó³ wyrazi³a przekonanie, i¿ fakt ten stanie siê impulsem do dalszej aktywnej pracy.



Na go¶ci czeka³ bankiet przygotowany przez uczniów szko³y.
CO NA 60-LECIE NOWEJ HUTY?
Z W³odzimierzem Pietrusem, przewodnicz±cym Rady Programowej Obchodów 60-lecia Nowej Huty rozmawia Jan L. Franczyk

Jan L. Franczyk: W przysz³ym roku minie 60 lat od momentu, gdy robotnicy wbili ³opaty by wykonaæ wykop pod pierwszy nowohucki blok. To by³o w czerwcu 1949 roku. Decyzj± Rady Miasta Krakowa powo³ana zosta³a Rada Programowa, której zadaniem by³o m. in. wy³onienie najlepszych projektów, które maj± u¶wietniæ okr±g³± rocznicê powstania Nowej Huty. Jakie projekty znalaz³y uznanie w oczach cz³onków Rady?

W³odzimierz Pietrus: Projekty, które sp³ywa³y do nas od wielu miesiêcy, zosta³y pogrupowane w kilka dzia³ów, obejmuj±cych zadania inwestycyjne, sportowe, kulturalne, inwestycje w zakresie kultury oraz propozycje nowohuckich Rad Dzielnic. Propozycje te by³y analizowane przez zespo³y wy³onione spo¶ród cz³onków Rady Programowej, przedstawiane na forum Rady, a ostatecznie sporz±dzony zosta³ ranking tych przedsiêwziêæ w oparciu o opinie poszczególnych cz³onków Rady.

+ Które propozycje spotka³y siê z najwiêkszym uznaniem cz³onków Rady Programowej?
- Zacznijmy mo¿e od strategicznych zadañ inwestycyjnych. Na pierwszym miejscu znalaz³a siê budowa drogi ekspresowej S-7 wraz z wêz³ami Igo³omska, Kocmyrzowska, Zeslawice. Oczywi¶cie nie znaczy to, ¿e oczekujemy, i¿ droga taka powstanie w roku przysz³ym. Chodzi nam o sporz±dzenie niezbêdnej dokumentacji i przyspieszenie prac nad jej budow±. Z uwagi na znaczenie tej trasy dla komunikacji, uznali¶my j± za najwa¿niejsz±. Na miejscu drugim znalaz³a siê rozbudowa ulicy Igo³omskiej (jej stan dzisiejszy wo³a o pomstê do nieba), a na miejscu trzecim rozbudowa ul. Kocmyrzowskiej. Na miejsce czwartym znalaz³a siê przebudowa wêz³a Andersa-Okulickiego-Bora Komorowskiego-Stella Sawickiego z zaprojektowaniem linii tramwajowej przez al. Andersa. Na kolejnym, pi±tym miejscu znalaz³a siê przebudowa linii tramwajowej na odcinku od Ronda Mogilskiego do placu Centralnego i pó¼niej do Centrum Administracyjnego Huty, przez ul. Ujastek, Kocmyrzowsk± na Wzgórza Krzes³awickie wraz z opracowaniem systemu sterowania ruchem. Na miejscu szóstym znalaz³a siê budowa linii tramwajowej „Stella Sawickiego” wraz z przebudow± wêz³a drogowego i budow± ekranów akustycznych. Na miejscu siódmym znalaz³a siê inwestycja pod nazw± „Budowa linii tramwajowej Mistrzejowice-Rakowice. Chodzi o przygotowanie dokumentacji i wydanie decyzji lokalizacyjnych. Budowa wêz³a Selgros wraz z przej¶ciem nad Rondem Dywizjonu 308. Na miejscu dziewi±tym uplasowa³a siê modernizacja obiektów sportowych „Hutnika”. Na miejscu dziesi±tym budowa estakady: Powstañców Wielkopolskich – Nowohucka. Na miejscu jedenastym budowa Ratusza Miejskiego wraz z Centrum Obs³ugi Inwestorów przy ul. Centralnej. Na miejscu dwunastym znalaz³a siê hala widowiskowo-sportowa w Czy¿ynach i na miejscu trzynastym dokoñczenie budowy M³odzie¿owego Centrum Sportu i Edukacji. Zdajemy sobie sprawê z ograniczeñ bud¿etowych, dlatego przedstawili¶my nasze propozycje w formie rankingu.

+ A je¶li chodzi o imprezy sportowe?

- Tutaj te¿ by³o wiele propozycji. Ich zalet± jest to, ¿e nie s± tak kosztowne jak du¿e inwestycje, o których mówili¶my wcze¶niej. Cz³onkowie Rady uznali, ¿e projektem, który powinien zostaæ zrealizowany (zaj±³ pierwsze miejsce w rankingu) by³by miêdzynarodowy mecz pi³karski seniorów Hutnik-Sheffield FC. Na miejscu drugim uplasowa³ siê projekt jednodniowego turnieju pi³karskiego m³odzie¿owych, osiedlowych dru¿yn amatorskich z terenu nowohuckich Dzielnic. Na kolejnych miejscach znalaz³y siê nastêpuj±ce imprezy: mecz pi³karski na stadionie „Wandy” pomiêdzy radnymi Miasta Krakowa a pos³ami i senatorami RP, Miêdzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej im. K. Georgiew, wros³y ju¿ w tradycjê Nowej Huty Bieg Memoria³owy im. Bogdana W³osika, turniej ¿u¿lowy „GP Nowa Huta” z udzia³em czo³ówki polskich i zagranicznych zawodników oraz Ogólnopolski Turniej Pi³ki Siatkowej z okazji 60-lecia Nowej Huty, po³±czony z otwarciem nowej Sali gimnastycznej przy Zespole Szkó³ Ogólnokszta³c±cych Sportowych nr 2.

+ Zainteresowanie budz± tak¿e projekty z zakresu szeroko rozumianych wydarzeñ kulturalnych. Co w tym zakresie znalaz³o uznanie w oczach cz³onków Rady Programowej?

- Planowanych wydarzeñ jest sporo. Przedstawiê je w kolejno¶ci takiej, jak± zajê³y w naszym rankingu. Wydarzeniem najbardziej spektakularnym ma byæ zorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wielki „Koncert z Gwiazd±”. Na razie nie wiadomo jeszcze, kto by³by t± gwiazd±, ale wiadomo, ¿e by³by to artysta lub zespó³ z najwy¿szej pó³ki. Kolejne propozycje to: „W sosie socu” - festyn przygotowany przez Teatr Ludowy, Jarmark cysterski przygotowany m. in. przez Teatr £a¼nia Nowa, Teatr Ludowy, Nowohuckie Centrum Kultury i O¶rodek Kultury im. C.K. Norwida, realizacja filmu „Bogdan W³osik. Pamiêtamy”, wystawa plastyczna zorganizowana w dawnym budynku kina ¦wiatowid: „Nowohucki Salon Sztuki 1949-2009. Malarstwo-rze¼ba-grafika”, wystawa „Nowa Huta XXI wieku”, realizacja filmu „60 lat Nowej Huty” (TVP Kraków wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym i NCK), wystawa prac zwi±zanego z Now± Hut± Mariana Kruczka na Ma³ym Rynku w Krakowie, kolejny „Przystanek Kraków” – czyli spotkanie z piosenkami Jana Kiepury i znanym repertuarem operowym i operetkowym w al. Ró¿, projekt filmowy „Anna Frank z Nowej Huty”, projekty które bêdzie realizowa³ nowohucki oddzia³ Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: „Sk±d przychodzimy? Nowohucianie 1949-2009” oraz „Zapomniane miejsca – Branice, Ruszcza”, wydarzeniem mog± okazaæ siê tak¿e „Za¶lubiny Krakowa z Now± Hut±”, czyli du¿a impreza plenerowa odbywaj±ca siê równocze¶nie na Rynku G³ównym w Krakowie i w nowohuckiej al. Ró¿ (projekt przygotowuje Teatr £a¼nia Nowa). Odbêd± siê równie¿ kolejne koncerty w ramach cyklu: Nowa Huta. Dlaczego nie?! Oraz Wielki Nowohucki Maraton Filmowy.

+ Przy okazji Rada Programowa zawnioskowa³a o kilka inwestycji w zakresie placówek kultury?

- Dotyczy to wykonania najpilniejszych prac budowlanych, remontowych i modernizacyjnych w nowohuckich placówkach kultury. Zg³osili¶my prezydentowi nastêpuj±ce propozycje w tym zakresie: remont elewacji budynku Teatru Ludowego (1.000.000 z³), remont sali widowiskowej NCK (1.000.000 z³), remont Sali Tañca O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida (1.000.000 z³), wmurowanie kamienia wêgielnego pod budowê Hali Widowisko-Sportowej, powo³anie Oddzia³u Muzeum Historii Polski oraz realizacjê zaplanowanych inwestycji w Teatrze £a¼nia Nowa (w roku 2009 - 3.600.000 z³).

+ Swoje propozycje przygotowa³y równie¿ nowohuckie Rady Dzielnic…

- Tak. Tych propozycji jest równie¿ sporo, ale czê¶æ z nich ujêta zosta³a w plany poszczególnych Rad Dzielnic. Radni maj± jednak nadziejê, i¿ 60-lecie Nowej Huty stanie dobr± okazj±, by prace te zintensyfikowaæ.

+ A co konkretnie chcia³yby zrobiæ nowohuckie Dzielnice?
- Znów pos³u¿ê siê rankingiem. Za zadanie numer jeden uznano kompleksow± przebudowê i modernizacjê al. Gen. Andersa na odcinku od Placu Centralnego do al. Gen. Okulickiego, nastêpnie budowê sygnalizacji ¶wietlnej na skrzy¿owaniu ul. Kocmyrzowskiej z ul. Bulwarow±. Na kolejnych pozycjach znalaz³y siê: budowa basenu przy Zespole Szkó³ Sportowych nr. 1 na os. Handlowym, rozbudowa monitoringu wizyjnego w tym m. in. : os. Na Stoku 1A (poczta, pawilony sklepowe i inne obiekty u¿yteczno¶ci publicznej), Zielony Jar (park z ca³± infrastruktur± oraz estrada), os. Na Wzgórzach (pawilony sklepowe oraz inne obiekty u¿yteczno¶ci publicznej), os. Na Wzgórzach (pawilony sklepowe oraz inne obiekty u¿yteczno¶ci publicznej) oraz os. Na Stoku (okolice Gimnazjum 44). Kolejne zadania to: remont pl. O¿añskiego i przywrócenie pierwotnej nazwy (plac Przy Poczcie), rewitalizacja terenu zielonego i utworzenie Parku Ratuszowego pomiêdzy al. Przyja¼ni, al. Ró¿, ul. Gardy Godlewskiego, a ul. E. Rydza ¦mig³ego, zagospodarowanie terenu pomiêdzy os. Centrum E a ul. Bp. Padniewskiego wraz z drog± wyjazdow± z os. Centrum E do drogi publicznej ul. Jana Paw³a II, remont nawierzchni boiska sportowego Szko³y Podstawowej nr 144 os. Bohaterów Wrze¶nia – 500 000 z³, budowa fontanny na Placu Centralnym, rewitalizacja terenu zielonego i utworzenie Parku Wi¶niowy Sad w os. Kolorowym, remont nawierzchni boiska sportowego Gimnazjum nr 37 os. Z³otego Wieku – 500 000 z³, remont ul. Obroñców Krzy¿a, zagospodarowanie terenu Plant Mistrzejowickich – 500 000 z³, budowa ¶cie¿ek rowerowych – 1 000 000 z³, boisko wielofunkcyjne przy ZSO nr 14 – kontynuacja (przykrycie balonem) – 1 500 000 z³, zagospodarowanie terenu sportowego przy SP 156 – 400 000 z³, budowa basenu przy Szkole Podstawowej nr 155 – projekt budowlany – 300 000, wybudowanie boiska wielofunkcyjnego na os. Kolorowym przy XI Liceum Ogólnokszta³c±cym, przebudowa ul. Tabacznej, Dolnom³yñskiej, Poleskiej, Strumyk, Narciarskiej i Wysockiej – kontynuacja – 500 000 z³, tablice informacyjne osiedli (plany osiedli zamontowane na ka¿dym osiedlu), budowa basenu przy Gimnazjum nr 44 os. Na Stoku, budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 78 w Wadowie, rozbudowa i remont Zespo³u Szkó³ Ogólnokszta³c±cych nr 52 os. Ko¶cielniki, remonty i odnowienie murków kamieniarskich na terenie Dzielnicy XVIII uznanych przez konserwatora jako zabytek, budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 129 os. Na Wzgórzach, rewitalizacja terenów zielonych z uwzglêdnieniem Alei Ró¿, remont budynku ¶wietlicy w Pleszowie – bardzo zale¿y na tym Towarzystwu Przyjació³ Ziemi Pleszowskiej, rozwa¿enie mo¿liwo¶ci rozszerzenia zadañ powierzonych o nowe zadanie „budowa nowych miejsc parkingowych" lub zwiêkszenie ¶rodków na w/w zadania z przeznaczeniem na ten cel, przebudowa ul. NPM – wykonanie dokumentacji – 100 000 z³, remont nawierzchni ulic Jagie³³y i Poleg³ych w Krzes³awicach, remont Fortu 49 Krzes³awice oraz budowa boiska w Luboczy.

+ Jak rozumiem, teraz wszystko w rêkach prezydenta Jacka Majchrowskiego?

- Wszystko istotnie zale¿y od tego, jaki ostatecznie kszta³t przybierze przysz³oroczny bud¿et Miasta.

+ Dziêkujê za rozmowê.




Trwaj± prace remontowo-modernizacyjne budynku Teatru £a¼nia Nowa na os. Szkolnym
Wie¶ Mogi³a w XIX wieku (II)
TOPOGRAFIA MOGI£Y W PIERWSZEJ PO£OWIE XIX WIEKU
W 1833 roku powierzchnia wioski Mogi³y wynosi³a 1597 mórg miary che³miñskiej. Jedna morga che³miñska odpowiada³a 0,56 hektara. Powierzchnie gruntów w tym artykule podane zosta³y w morgach che³miñskich.

W konkursie wiedzy o Cystersach Zwyciêstwo Starachowic
W poniedzia³ek 27 pa¼dziernika br. odby³ siê ju¿ po raz drugi Konkurs Wiedzy o Cystersach organizowany przez XVI LO im. K. K. Baczyñskiego oraz Opactwo Cystersów w Mogile. Tematykê konkursu wyznaczy³o, przypadaj±ce w tym roku, 800-lecie sakry biskupiej b³. Wincentego Kad³ubka.
Na eliminacje przybyli uczniowie szkó³ ponadgimnazjalnych z Dzielnicy XVIII - Nowa Huta, z Jêdrzejowa oraz Starachowic. W sumie, w czê¶ci pisemnej startowa³o a¿ 72 zawodników. Kolejny etap zmagañ mia³ miejsce w prastarych murach opactwa, które dziêki uprzejmo¶ci braci i ojców cystersów uda³o siê uczestnikom gruntownie zwiedziæ. Do drugiej czê¶ci rywalizacji zosta³o zaklasyfikowanych przez jury 10 osób, które w te¶cie zdoby³y najwiêksz± ilo¶æ punktów. Na fina³owe pytania ekspertów, zdecydowanie najlepiej odpowiadali uczniowie szkó³ starachowickich: Izabela Miernikiewicz i Angelina Rusin z I LO, które przygotowywa³ ks. Wojciech Dobczyñski oraz Anita £odej przygotowana do konkursu przez Agnieszkê Samsonowsk± z Technikum nr 1 w Zespole Szkó³ Zawodowych nr 1.
Zwyciêzcom gratulujemy, a chêtnych do poszerzania swojej wiedzy o Zakonie Cystersów zapraszamy do wspó³zawodnictwa za rok.
o. Wincenty Zakrzewski OCist



Wie¶ Mogi³a w XIX wieku (I)
ZNIESIENIE PAÑSZCZYZNY W MOGILE W LATACH 1829-1833

W roku 1807, podczas rozmów pokojowych w Tyl¿y miêdzy Napoleonem a Rosj± i Prusami uzgodniono utworzenie namiastki pañstwa polskiego o nazwie Ksiêstwo Warszawskie. W tym czasie Kraków i tereny, które dzi¶ znajduj± siê w obrêbie dzielnicy Nowa Huta, nale¿a³y do zaboru austriackiego.

„Nowohucka telenowela”
Do r±k czytelników trafi³y pierwsze egzemplarze „Nowohuckiej telenoweli”, autorstwa Renaty Rad³owskiej. Autorka, na co dzieñ dziennikarka „Gazety Wyborczej”, od lat poszukuje prawdy o najm³odszej dzielnicy Krakowa. Jej artyku³y po¶wiêcone Nowej Hucie, publikowane w krakowskim dodatku „Gazety Wyborczej”, czy drukowane w Lodo³amaczu nowohuckie opowie¶ci (podpisywane pseudonimem Hutella) od lat przyci±gaj± uwagê czytelników. Pisane barwnym stylem, lekkim piórem, doprawione wyobra¼ni± autorki (by by³o bardziej wyrazi¶cie). I w³a¶nie na kanwie tych lodo³amaczowych opowie¶ci zrodzi³a siê „Nowohucka telenowela”.
Zamieszczone w ksi±¿ce teksty, nie s± reporta¿ami. To historia Nowej Huty opowiedziana przez mieszkañców, którzy nosz± j± w sobie, albo nosili (bo kilku bohaterów telenoweli ju¿ nie ¿yje). Rozmówcy Rad³owskiej zapewne upiêkszaj± niekiedy swoje opowie¶ci, czasem przejaskrawiaj±, wiele zapominaj± (mo¿e celowo), ale maj± do tego pe³ne prawo, bo to nie tylko historia ich dzielnicy, ale przede wszystkim ich ¿ycie. Czasem telenowelowo naiwne i melodramatyczne - wys³uchane i zapisane.
"'Nowohucka telenowela” to niezwyk³y zapis dzisiejszej ¶wiadomo¶ci budowniczych i mieszkañców Nowej Huty, a zarazem ¶wiadectwo dzia³ania heroicznych (pokoleniowych) mitów, które z up³ywem czasu staj± siê nierzadko „kuchennymi opowie¶ciami”. Mamy tu do czynienia z domowymi opowie¶ciami, zapisanymi najczê¶ciej tak, jak by³y wyg³oszone, a wiêc w jêzyku mówionym, który dzi¶ jest jednym z najwa¿niejszych kryteriów autentyzmu zjawisk kulturowych. Na tym polega m.in. niezaprzeczalna warto¶æ tej ksi±¿ki, jej oryginalno¶æ, ukryta w chwytliwym dzi¶ okre¶leniu gatunkowym: telenowela – powiedzia³ o ksi±¿ce prof. Roch Sulima.
Z podobnym entuzjazmem wypowiada siê o ksi±¿ce krytyk literacki W³odzimierz Nowak: "Nigdy nie by³em w Nowej Hucie, ale teraz, po przeczytaniu „Nowohuckiej telenoweli” Renaty Rad³owskiej, wiem, ¿e muszê tam pojechaæ. Nie ¿eby pisaæ, bo po lekturze Rad³owskiej mam wra¿enie, ¿e temat zosta³ wyczerpany - nie bêdzie ju¿ nic do dodania - ale ¿eby przej¶æ siê ¶ladami jej bohaterów, mo¿e zobaczyæ stary, wiejski cmentarzyk otoczony blokami.
Czy samym mieszkañcom Nowej Huty ksi±¿k± siê spodoba? My¶lê, ¿e tak. Mnie spodoba³a siê bardzo. Ksi±¿ka ukaza³a siê w Wydawnictwie Czarnym. Mo¿na j± kupiæ m. in. w ksiêgarni „Skarbnica”
(f)

Renata Rad³owska – rocznik 1973. Od 1996 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Urodzi³a siê w Nowym Targu, dorasta³a na krakowskim Kazimierzu, tym przedturystycznym - brudnym, zaniedbanym, pierwszym w najwstydliwszych statystykach. Od dziesiêciu lat nowohucianka, mieszka w najstarszej czê¶ci Nowej Huty (ju¿ zabytkowej) i o niej pisze. Przede wszystkim o mieszkañcach - ich rado¶ciach i smutkach, problemach, pomys³ach, kompleksach, a czasem tak¿e ekscentryczno¶ci.
I Love Niepodleg³o¶æ
Impreza I Love Niepodleg³o¶æ to projekt edukacyjny. Nowatorsk± form±, wykraczaj±c± ponad dotychczasowe pojêcie "¶wiêtowania", pragniemy rozbudzaæ w m³odym pokoleniu uczucia patriotyczne. W tym roku zaprosili¶my Patrycjê Kaczmarsk± - córkê barda Jacka Kaczmarskiego, który wy¶piewa³ nam niepodleg³o¶æ... – mówi jeden z organizatorów, Bogus³aw Pietrus. W trakcie koncertu zostanie uruchomiona "podziemna" drukarnia w której zainteresowani bêd± mogli do¶wiadczyæ w³asnymi rêkami "druku". Koncert zwieñcz± ¿yczenia dla Ojczyzny - wysy³ane w niebo na balonach wype³nionych helem.
Wszystko to odbêdzie siê 11 listopada br. w Nowohuckim Centrum Kultury. Rozpoczêcie o godz. 14.00. W programie: Koncert Patrycji Kaczmarskiej z Zespo³em, Panel dyskusyjny Pokolenie 88 - ja tam by³em. Dyskusja panelowa z uczestnikami nowohuckich protestów ulicznych. Prezentacja podziemnej drukarni – przygotowanie bibu³y, druk. Prezentacji dokona Leszek Jaranowski – drukarz podziemnego "Hutnika". Po koncercie, oko³o godz. 16.30, ¿yczenia dla Polski wysy³amy balonami wype³nionymi helem.
 Na krakowski grunt impreza zosta³a przeszczepiona z £odzi, gdzie od kilku ju¿ lat "Projekt £ód¼" realizuje I Love Niepodleg³o¶æ: http://www.projektlodz.pl/niepodleglosc
W tym roku "zara¿one" t± inicjatyw± zosta³o kilka kolejnych miast. Organizatorami imprezy krakowskiej s± Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Specjalnych Obozach Wojskowych w latach 1982-1983, Stowarzyszenie "Koliber" i Stowarzyszenie Federacja M³odzie¿y Walcz±cej.
Organizatorzy w sposób szczególny zapraszaj± nowohuck± m³odzie¿. Wstêp jest wolny.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 27,438,576 unikalnych wizyt