Nowohucka Akademia Seniora rozpoczyna kolejny semestr
Inspiruj±ce wyk³ady, nauka jêzyków, wspólne æwiczenia i wyj¶cia do instytucji kultury – Nowohucka Akademia Seniora ju¿ od 15 lat udowadnia, ¿e na rozwój i poszerzanie wiedzy nigdy nie jest za pó¼no. S³uchacze Akademii rozpoczynaj± w³a¶nie drugi semestr zajêæ, do których mo¿na do³±czyæ przez ca³y rok.
Nowohucka Akademia Seniora to najstarszy uniwersytet trzeciego wieku w Nowej Hucie. Od momentu powstania w 2010 roku sta³a siê wa¿nym miejscem integruj±cym ¶rodowisko seniorów nie tylko z naszej dzielnicy, ale tak¿e z ca³ego Krakowa i okolicznych miejscowo¶ci. G³ównym celem Akademii, organizowanej przez O¶rodek Kultury Kraków-Nowa Huta, jest aktywizacja osób starszych poprzez udostêpnienie im ciekawej oferty edukacyjnej i kulturalnej.
Na ka¿dy rok akademicki przygotowywany jest bogaty program spotkañ, kursów, warsztatów i spacerów. Prowadzone przez specjalistów wyk³ady poszerzaj± horyzonty, a ich tematyka jest niezwykle ró¿norodna – od historii sztuki i opowie¶ci z ró¿nych stron ¶wiata po zagadnienia zwi±zane ze zdrowiem. Ka¿dy znajdzie tu co¶ interesuj±cego.
W ramach zajêæ sta³ych Akademii seniorzy mog± uczyæ siê jêzyków – angielskiego lub niemieckiego. Na tych, którzy lubi± kreatywne dzia³ania, czekaj± warsztaty rêkodzielnicze zapoznaj±ce z ró¿nymi technikami artystycznymi. W trosce o dobr± formê uczestników w harmonogramie znalaz³y siê tak¿e zajêcia ruchowe: zumba, joga i gimnastyka dla zdrowego krêgos³upa. Wielk± popularno¶ci± ciesz± siê spacery z przewodnikiem oraz wyj¶cia na spektakle teatralne i do muzeów.
– Od wrze¶nia do³±czy³o do nas ju¿ ponad 160 osób – mówi Urszula Sosenko, koordynatorka Nowohuckiej Akademii Seniora – ale Akademia jest wci±¿ otwarta dla nowych uczestników. Dla wielu seniorów zajêcia w Akademii s± wa¿n± czê¶ci± codzienno¶ci – pozwalaj± zachowaæ aktywno¶æ, rozwijaæ zainteresowania i nawi±zywaæ nowe relacje.
Nowohucka Akademia Seniora prowadzi zajêcia od pa¼dziernika do czerwca. Osoby zainteresowane ofert± mog± z³o¿yæ deklaracjê s³uchacza w siedzibie Akademii przy os. Centrum A 6a oraz op³aciæ wpisowe na ca³y rok akademicki w wysoko¶ci 40 z³. Szczegó³owe informacje mo¿na uzyskaæ pod numerem telefonu 504 419 164 lub na stronie internetowej O¶rodka Kultury Kraków-Nowa Huta: www.krakownh.pl.
(f)
12 lutego 2025 roku o godzinie 18:00 w O¶rodku Kultury Norwida w Krakowie (os. Górali 5) odbêdzie siê premiera drugiego numeru czasopisma „Zgniatacz – nowohuckie studia naukowe”. Wydarzenie bêdzie okazj± do spotkania z autorami i autorkami artyku³ów oraz pos³uchania ich dyskusji o dziedzictwie przemys³owym oraz cz³onkami zespo³u redakcyjnego.
Drugi numer „Zgniatacza” ukazuje siê w nawi±zaniu do obchodów jubileuszu 75-lecia powstania Nowej Huty, które mia³y miejsce w 2024 roku. Tym razem periodyk przybli¿a zarówno materialne, jak i niematerialne aspekty przemys³owego dziedzictwa tej unikalnej dzielnicy. Nowa Huta, jako czê¶æ Krakowa, nie mog³aby powstaæ bez wielkiej huty stali zbudowanej w jej s±siedztwie. Numer otwiera wprowadzenie autorstwa Artura Paszko, który wyja¶nia zawi³o¶ci terminologiczne zwi±zane z pojêciem dziedzictwa przemys³owego. W recenzowanej czê¶ci numeru, zawieraj±cej artyku³y i rozprawy, znale¼æ mo¿na cztery teksty. Oskar Lange, na gruncie filozoficznym, opisuje dzieje Nowej Huty, siêgaj±c od jej pocz±tków a¿ po wspó³czesno¶æ, przy u¿yciu kategorii budowania. Agata Walczak charakteryzuje architekturê i urbanistykê przemys³ow± nowohuckiego kombinatu. Propozycjê zarz±dzania dziedzictwem Nowej Huty za pomoc± Nowohuckiego Szlaku Dziedzictwa Przemys³owego przedstawia Agnieszka Konior, która odwo³uje siê tak¿e do koncepcji innych szlaków dziedzictwa przemys³owego. Z kolei Weronika Pokojska analizuje przypadek Wolfsburga – niemieckiego miasta, które czerpie z w³asnego dziedzictwa przemys³owego. Numer zamyka Pro memoria autorstwa Adama Gliksmana, po¶wiêcone o. Korneliuszowi Jackiewiczowi OCist – nietuzinkowej postaci, budowniczemu Nowej Huty, junakowi i mogilskiemu mnichowi, który zmar³ w 2023 roku. W tym wydaniu czasopisma publikujemy tak¿e bibliografiê nowohuck±, opracowan± za rok poprzedni. Teksty o Nowej Hucie opublikowane w 2023 roku wyszuka³ i zebra³ Adam Gliksman.
Premiera „Zgniatacza” stanowi doskona³± okazjê do pog³êbienia wiedzy na temat przesz³o¶ci i przysz³o¶ci Nowej Huty, jej wp³ywu na miasto Kraków oraz region. Zapraszamy do wziêcia udzia³u w wydarzeniu wszystkich, którzy interesuj± siê histori± przemys³ow±, kultur± i dziedzictwem Nowej Huty oraz chc± uczestniczyæ w wyj±tkowej dyskusji. W czasie wydarzenia bêdzie mo¿na nabyæ czasopismo w promocyjnej cenie. Szczegó³owe informacje: www.okn.edu.p
Wydawca czasopisma: O¶rodek Kultury Norwida w Krakowie. Partnerzy wydarzenia: Dzielnica XVIII Nowa Huta oraz Kraków – Nowa Huta Przysz³o¶ci SA.
(f)
W 162. rocznicê wybuchu powstania styczniowego Hutnicy w Czernej
W ubieg³± niedzielê, 19 stycznia, w 162. rocznicê wybuchu powstania styczniowego, narodowego zrywu niepodleg³o¶ciowego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, odby³a siê 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy do Sanktuarium Matki Bo¿ej Szkaplerznej w Czernej ko³o Krzeszowic. Tam odprawiona zosta³a Msza ¶w. w intencji Ojczyzny oraz ludzi pracy, a po niej pielgrzymi nawiedzili grób ¶w. Rafa³a Kalinowskiego, uczestnika powstania styczniowego na Litwie, za co – po upadku powstania - carskie w³adze zes³a³y go na 10 lat na Syberiê. Powstaniec Rafa³ Kalinowski w roku 1877 wst±pi³ do karmelitów bosych, a w 1882 roku w Czernej przyj±³ ¶wiêcenia kap³añskie. Tutaj te¿ zosta³ pochowany.
Po uroczysto¶ciach religijnych odtworzone zosta³o widowisko historyczne z udzia³em grupy rekonstrukcyjnej przedstawiaj±cej sceny z powstania styczniowego.
Organizatorem pielgrzymki by³o tradycyjnie Duszpasterstwo Hutników funkcjonuj±ce przy parafii M.B. Czêstochowskiej na Szklanych Domach oraz Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarno¶æ”.
+ + +
Powstanie styczniowe rozpoczê³o siê z pocz±tkiem1863 i trwa³o prawie do jesieni 1864. By³o najd³u¿ej trwaj±cym polskim powstaniem narodowym, d³u¿szym od powstania listopadowego z 1830 r., które upad³o po roku. Powstanie styczniowe wybuch³o z powodu nasilaj±cego siê terroru rosyjskiego. Wybuch powstania styczniowego przyspieszy³a branka do carskiej armii jak± przeprowadzono w nocy z 14 na 15 stycznia 1863 r. w Warszawie. Postawnie zosta³o og³oszone manifestem 22 stycznia 1863 roku wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rz±d Narodowy. Mia³o charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. W powstaniu wziê³o udzia³ oko³o 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak te¿ w mniejszym stopniu z ch³opstwa i mieszczañstwa. W Królestwie Kongresowym, na Litwie w³a¶ciwej, ¯mudzi i zachodniej Bia³orusi zryw przybra³ charakter masowy, anga¿uj±c nie tylko Polaków, lecz równie¿ Litwinów i czê¶æ Bia³orusinów.
Mimo pocz±tkowych sukcesów powstanie styczniowe zakoñczy³o siê przegran±. Oko³o 20 tysiêcy powstañców poleg³o w walkach, blisko tysi±c stracono, oko³o 38 tys. skazano na katorgê lub zes³anie na Syberiê, a oko³o 10 tys. wyemigrowa³o. Wojska rosyjskie pacyfikowa³y powstanie z du¿± determinacj± i okrucieñstwem. Miejscowo¶ci, które udzieli³y schronienia powstañcom, by³y palone, zdarza³y siê równie¿ przypadki rzezi ludno¶ci cywilnej. Z licz±cej oko³o 40 tysiêcy szlachty polskiej osiedlonej na Litwie zginê³o 10 tysiêcy osób, a samo Wilno zosta³o spacyfikowane. Jednym ze skutków poniesionej w powstaniu klêski by³o porzucenie my¶li o dalszej walce z zaborc± na rzecz tzw. pracy organicznej, która zawiera³a postulat unowocze¶niania przemys³u, rolnictwa i handlu, propagowa³a rozwój cywilizacyjny oraz zachêca³a do podniesienia poziomu o¶wiaty w¶ród ni¿szych warstw spo³ecznych i tym samym postawienia tamy germanizacji i rusyfikacji polskiej ludno¶ci.
(f)
Zakoñczy³y siê prace budowlane kolejnego etapu parku Wo¼niców na podstawie koncepcji opracowanej w 2022 roku. Znalaz³y siê w nim ¶cie¿ki spacerowe, pumptrack oraz pola do gry w boule, które powsta³y w strefach pomiêdzy drzewami, wkomponowuj±c siê w istniej±c± zieleñ, a wszystko to w ramach projektu z bud¿etu obywatelskiego. Ca³y teren zosta³ zaprojektowany z uwzglêdnieniem potrzeb osób z niepe³nosprawno¶ciami, bez barier czy te¿ przeszkód. Na pe³ny efekt trzeba bêdzie poczekaæ do wiosny, kiedy zakwitn± posadzone ro¶liny i pojawi siê zasiana trawa. Zarz±d Zieleni Miejskiej informuje, ¿e teren pozostanie jeszcze przez pewien czas ogrodzony, aby zasiana trawa mia³a szansê wyrosn±æ.
W poprzednich latach przy ul. So³tysowskiej 11a powsta³ „Plac zabaw i si³ownia na ¶wie¿ym powietrzu – ¶cie¿ka zdrowia” równie¿ w ramach BO.
Park Wo¼niców to teren dla którego w 2022 roku opracowana zosta³a spójna koncepcja zagospodarowania. Najwiêksz± warto¶ci± tego za³o¿enia jest po³±czenie zielonym korytarzem £±k Nowohuckich oraz parku Lotników, czyli dwóch najwiêkszych i najwa¿niejszych terenów zielonych pó³nocno-wschodniej czê¶ci iasta. Dziêki czemu mieszkañcy miasta zyskaj± dostêp do prawie 19,3 ha zieleni. G³ówne za³o¿enia tej koncepcji to park o charakterze linearnym, naturalistyczno-ruderalny z elementami edukacyjnymi, rozrywkowymi, sportowymi i wypoczynkowymi. Park Wo¼niców ju¿ w tej chwili stanowi cenny korytarz migracji dzikiej zwierzyny oraz ci±g przewietrzaj±cy pomiêdzy powstaj±cymi osiedlami mieszkalnymi.
(f)
M³odzie¿ z prowincjonalnych szkó³ przeciwstawi³a siê machinie systemu
W grudniu 2024 roku minê³a 40. rocznica strajków szkolnych w obronie krzy¿y w Miêtnem i we W³oszczowie. Bohaterska m³odzie¿ z prowincjonalnych szkó³ mia³a odwagê przeciwstawiæ siê machinie systemu, który postanowi³ wyrugowaæ symbole religijne z przestrzeni publicznej. Strajk wspierali mieszkañcy Nowej Huty, a w pomoc strajkuj±cej m³odzie¿y zaanga¿owa³ siê ks. Kazimierz Jancarz i nowohucka Solidarno¶æ.
Podczas wakacji w 1984 roku, pod pretekstem remontu klas, w Zespole Szkó³ Zawodowych we W³oszczowie zdjêto krzy¿e. Liczono, ¿e taki nieostentacyjny sposób sprawi, ¿e nawet je¶li m³odzie¿ zauwa¿y znikniêcie krzy¿y, to nie bêdzie na tyle zdeterminowana, by podj±æ akcjê protestacyjn±. Tymczasem ju¿ po kilku tygodniach Samorz±d Szkolny z³o¿y³ u dyrekcji petycjê podpisan± niemal przez wszystkich uczniów, w której domaga³ siê przywrócenia krzy¿y. W³adze szko³y a tak¿e lokalne w³adze partyjne by³y nieugiête. Konflikt zaostrzy³ siê na tyle, ¿e 3 grudnia uczniowie podjêli spontaniczn± decyzjê o rozpoczêciu strajku okupacyjnego. Protestuj±cy poprosili miejscowego proboszcza, by pozwoli³ dwóm wikarym do³±czyæ do strajkuj±cych. W³adze na wiele sposobów próbowa³y z³amaæ uczniów; od³±czono im ogrzewanie, zatkano kanalizacjê, zastraszano ich rodziców, konfiskowano jedzenie dostarczane przez W³oszczowian, wreszcie przygotowywano pacyfikacjê. W obliczu gro¼by si³owego st³umienia strajku, po 14 dniach jego trwania bp Marian Jaworski poprosi³ uczniów o jego zakoñczenie. M³odzi bohaterowie, po¶ród t³umu wzruszonych W³oszczowian, przeszli w uroczystej procesji ze szko³y do ko¶cio³a. Niestety, krzy¿e nie wróci³y do sal szkolnych a przez najbli¿sze tygodnie najbardziej aktywni uczniowie zostali poddani represjom. Próbowano tak¿e zamordowaæ ks. Marka £abudê, który otacza³ opiek± duszpastersk± strajkuj±cych...
Strajk spotka³ siê z ogromnym wsparciem mieszkañców Nowej Huty. Na Mszach Czwartkowych w Mistrzejowicach organizowanych przez ks. Kazimierza Jancarz i Solidarno¶æ Nowohuck± modlono siê za strajkuj±cych i zbierano pieni±dze na zakup ¿ywno¶ci. Dwukrotnie udano siê dotrzeæ do m³odzie¿y z zakupion± ¿ywno¶ci±. Ksi±dz Jancarz wys³a³ te¿ dwóch kamerzystów, Andrzeja Jaskowskiego i Piotra Augustynka, którzy ca³y dzieñ dokumentowali to wydarzenie. ¦rodowisko skupione wokó³ ks. Jancarza i mieszkañcy Nowej Huty byli te¿ jedynymi, którzy wspierali strajkuj±cych po wydarzeniach z grudnia 1984 roku. Czê¶æ uczniów w ramach represji usuniêto ze szko³y, czê¶æ z nich musia³a opu¶ciæ W³oszczow±, posypa³y siê wysokie kolegia dla uczestników oraz wspieraj±cych strajk. Znale¼æ now± szko³ê, pracê czy op³aciæ kolegia pomaga³ w³a¶nie kapelan Solidarno¶ci i mieszkañcy Nowej Huty. M³odzie¿ z W³oszczowej wraz ze swoim kapelanem ksiêdzem Markiem £abud± kilkakrotnie odwiedza³a Mistrzejowice.
Tê piêkn± a zapomnian± historiê postanowi³o przypomnieæ ¶wiatu Stowarzyszenie „Rafael”, które rozpoczê³o jesieni± zesz³ego roku produkcjê kinowego, fabularnego filmu o strajku o krzy¿e we W³oszczowie. W „Znaku sprzeciwu” - taki tytu³ bêdzie nosi³a produkcja - wyst±pi± znakomici polscy aktorzy (m.in. Sebastian Fabijañski, Dominika Klu¼niak, Rafa³ Zawierucha, Piotr Cyrwus, Ksawery Szlenkier, Henryk Go³êbiewski, Sara Lityñska). Niestety produkcja jest dzi¶ zagro¿ona. Dotacji filmowi odmówi³a instytucja powo³ana do wspierania rodzimych produkcji filmowych – Polski Instytut Sztuki Filmowej, dlatego producenci prowadz± zbiórkê na film. Bez znacz±cego wsparcia drobnych darczyñców a tak¿e mecenasów i sponsorów nie uda siê dokoñczyæ projektu.
Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeæ to dzie³o, tak jak przed 40. laty wspierali bohaterów filmu, zapraszamy na stronê www.znaksprzeciwu.pl, gdzie znajd± niezbêdne informacje.
(pf)
Wp³at na produkcjê filmu „Znak sprzeciwu” mo¿na dokonywaæ na poni¿sze konto:
Stowarzyszenie Rafael
ul. Rêkawka 51, 30-535 Kraków
Bank Pekao SA
Numer konta 86 1240 4719 1111 0010 6109 7224
Tytu³ wp³aty: „Na cele statutowe - Akcja ZNAK SPRZECIWU + E-MAIL i TELEFON
(podanie emaila i telefonu jest opcjonalne, ale pomo¿e w ewentualnym kontakcie oraz w dostarczeniu obiecanych bonusów).
W ubieg³± sobotê, 7 grudnia br., w 35. rocznicê obalenia pomnika Lenina w Nowej Hucie, w Alei Ró¿ (w dawnym miejscu usytuowania pomnika) otwarta zosta³a plenerowa edukacyjna wystawa nosz±ca tytu³: „Pomnik Lenina w Nowej Hucie”. Okoliczno¶ciowa wystawa zosta³a przygotowana przez Towarzystwo Solidarnej Pomocy oraz Federacjê M³odzie¿y Walcz±cej. Ekspozycja bêdzie dostêpna przez ca³y grudzieñ 2024 roku.
(f)
Z ksiêgarskiej pó³ki - Naród niepokonany. Prze³omowe momenty polskiej historii
O wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w swojej ksi±¿ce wybitny krakowski historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak. Przeplataj± siê w niej losy ludzi m±drych i odwa¿nych z losami zrezygnowanych. Autor zwalcza zniechêcenie, które czasem pojawia siê w narodzie i mo¿e byæ obecne tak¿e dzi¶. Profesor Nowak podkre¶la tak¿e potrzebê odwagi...
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, ¿e jest ona niczym s³oñce, choæ bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów ¶wieci pe³nym blaskiem. Na zawsze nie ga¶nie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej ksi±¿ce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak. Przeplataj± siê w niej losy ludzi m±drych i odwa¿nych z losami zrezygnowanych, ale Autor wyra¼nie stwierdza, ¿e ci ostatni nigdy nie mieli racji, czego dowodzi historia. Dlatego w³a¶nie wszelka w³adza o cechach targowickich i zaborczych zwalcza³a historiê, minimalizowa³a jej znaczenie, rugowa³a j± ze szkó³. Aby nie by³a nauczycielk± ¿ycia, aby Polak tym samym by³ zawsze m±dry po szkodzie.
Autor zwalcza zniechêcenie, które czasem pojawia siê w narodzie i mo¿e byæ obecne tak¿e dzi¶. Pisze tak: „Odpowiedzi± na poczucie beznadziejno¶ci musi byæ najpierw odwaga: odwaga czynu, powstania, walki. Taka, na jak± zdobyli siê na przyk³ad konfederaci barscy i kolejni ich na¶ladowcy, powstañcy Ko¶ciuszki, podchor±¿owie listopada roku 1830, powstañcy stycznia roku 1863, a¿ do tych dzielnych ludzi, którzy rzucili wyzwanie sowieckiemu molochowi i z natchnieniem ¶w. Jana Paw³a II uruchomili solidarno¶ciow± lawinê”.
Prof. Nowak podkre¶la tak¿e potrzebê odwagi my¶lenia. Budzi ducha i porusza sumienia, wszystko to w 23 piêknie ilustrowanych opowie¶ciach o prze³omowych momentach naszej historii, kiedy wa¿y³y siê losy narodu i pañstwa – bo choæ zdarza³o siê, i¿ pañstwo upada³o, to naród nigdy. Jest to szczególnie wa¿na lekcja i dzi¶, kiedy niestety obserwujemy, ¿e wróci³a do ³ask polityka wstydu – wstydu za swoje dzieje. St±d jak¿e znamienny tytu³ tej ksi±¿ki, „Naród niepokonany”, jest odpowiedzi± i antidotum na tê odradzaj±c± siê, bardzo szkodliw± postawê niechêci do w³asnej historii. Albowiem wiele z tego, przed czym prof. Nowak przestrzega³ w przesz³o¶ci, dzi¶ sta³o siê ju¿ rzeczywisto¶ci±.
Ksi±¿kê uzupe³niaj± liczne ilustracje, które razem z tekstem tworz± ca³o¶æ przekazu. To wyj±tkowa pozycja dla tych wszystkich, którzy staraj± siê zrozumieæ otaczaj±cy nas ¶wiat. I jak zwykle u tego Autora, ¶wietnie siê czyta!
(red)
Andrzej Nowak, Naród niepokonany. Prze³omowe momenty polskiej historii, Wydawnictwo Bia³y Kruk, Kraków 2024, stron 424.
„Delfin” – rze¼ba zlokalizowana na terenie osiedla Górali w Nowej Hucie odzyska³a dawny blask i swoj± dawn± funkcjê. Znowu jest fontann±. Jednak na jej uruchomienie musimy poczekaæ do wiosny (oczywi¶cie w zale¿no¶ci do warunków pogodowych). Zgodnie z programem prac konserwatorskich rze¼ba oraz niecka zosta³y wyczyszczone wod± pod ci¶nieniem.
Rekonstrukcjê przesz³y p³etwy brzuszne delfina, poluzowane warstwy lastryko zosta³y skute i zrekonstruowane, a wszelkie ubytki uzupe³nione w pierwotnej technologii. Rze¼ba zosta³a poddana hydrofobizacji, aby zwiêkszyæ jej odporno¶æ na czynniki zewnêtrzne.
Warto przypomnieæ, ¿e nasz nowohucki Delfin znalaz³ siê w¶ród 25 rze¼b, które uzyska³y dofinansowanie ze ¶rodków programu w³asnego Centrum Rze¼by Polskiej w Oroñsku pn. Rze¼ba w przestrzeni publicznej dla Niepodleg³ej – 2023, pochodz±cych z bud¿etu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(f)
Trwaj± prace w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzes³awickie prowadzone przez Generaln± Dyrekcjê Dróg Krajowych i Autostrad przy budowie obwodnicy Krakowa oraz wyprowadzeniu S7 z miasta, a tak¿e prace prowadzi Zak³ad Inwestycji Miejskich w rejonie ul. Kocmyrzowskiej. Chodzi o przebudowê tej ulicy wraz z infrastruktur± towarysz±c± oraz odnowienie linii tramwajowej. Te ostatnie prace przynios³y ostatnio efekt w postaci przed³u¿enia linii tramwajowej do ul. Jarzêbiny bli¿ej cmentarza Grêba³owskiego. Mia³o to miejsce w przededniu Wszytskich ¦wiêtych, co umo¿liwia³o lepsze dotarcie do tego cmentarza ¶rodkami komunikacji miejskiej.
Niestety przed³u¿aj± sie prace prowadzone przez GDDKiA przy wyprowadzeniu S7 z miasta. W wyniku pope³nionych b³êdów przy projektowaniu jednego z wiaduktów tzw. Wêz³a Mistrzejowickiego trzeba dokonaæ jego poprawy. To wyd³u¿y ostatecznie prace przy tym wê¼le do roku 2026. Jednak pozosta³e prace s± prowadzone zgodnie z harmonogramem i niedawno oddano odcinek S7 z Miechowa do Widomej. Pozosta³ ostatni odcinek ³±cz±cy Widom± z Krakowem. Inwestor chcia³ zsynchronizowaæ budowê S7 z budow± obwodnicy Krakowa. Ta inwestycja powinna byæ oddana jeszcze w tym roku. Bêdzie to wa¿nym wydarzeniem dla Krakowa. Obwodnica znacznie odci±¿y ruch w centrum Krakowa. Ca³y ruch tranzytowy bêdzie móg³ siê odbywaæ bez potrzeby wje¿d¿ania do centrum miasta. Zatem odetchniemy w³a¶nie w tym rejonie, a w szczególno¶ci alei Trzech Wieszczów.
Mówiono o tych sprawach na Radzie Miasta Krakowa. Niektórzy radni krytykowali w³adze miasta za opó¼nienia w pracach towarzysz±cych inwestycjom GDDKIA. By³y g³osy, ¿e otwarcie inwestycji prowadzonych przez krajowego inwestora nie s± zgrane z inwestycjami miasta i spowoduje to utrudnienia w ruchu w rejonie oddawanych inwestycji krajowych. Zdanie by³y podzielone, bo reprezentanci nowych w³adz miejskich uchylali siê od odpowiedzialno¶ci twierdz±c, ¿e za ewentualne utrudnienia odpowiadaj± poprzednie w³adze miasta. Naszym zdaniem nie ma sensu obci±¿anie siê odpowiedzialno¶cia bez znajomo¶ci faktów. Przyk³adowo prace przy ul. Kocmyrzowskiej by³y przek³adane ze wzglêdu na opó¼nienia prac prowadzonych przez GDDKiA, bo nie da³o siê ich prowadziæ wcze¶niej. Natomiast obecnie s± one prowadzone sprawnie i postaramy sie wkrótce o tym szerzej napisaæ.
Najwa¿niejsze, ¿e s± ju¿ widoczne perspektywy oddania nowczesnych rozwi±zañ komunikacyjnych w nowohuckiej aglomeracji. Na pewno bêdzie oddana obwodnica wraz z towarzysz±cymi wêz³ami na terenie naszej aglomeracji. Opó¼nione prace przy Wê¼le Mistrzejowickim nie zahamuj± oddania kolejnych odcinków S7 i nawet w rejonie tego wêz³a ruch bêdzie prowadzony czê¶ciowo do czasu ostatecznego jego oddania. Bêdziemy na bie¿±co informowaæ o oddawaniu kolejnych odcinków nowoczesnych arterii komunikacyjnych.
(SP)
Nowa Huta 75. Przestrzeñ uwolniona: premiera przewodnika biegowo-spacerowego
Z okazji 75-lecia powstania Nowej Huty zrealizowano wyj±tkowy projekt, który pozwoli na nowo odkryæ tê unikaln± dzielnicê Krakowa. „Nowa Huta 75. Przestrzeñ uwolniona” to nie tylko okazja do uczczenia jubileuszu dzielnicy, ale równie¿ szansa na aktywne i refleksyjne zwiedzanie, które ³±czy bieg, spacer i bliskie obcowanie z histori±.
W ramach projektu powsta³ przewodnik po biegowo-spacerowych trasach, które prowadz± przez najwa¿niejsze punkty Nowej Huty, zarówno te ikoniczne, jak i te ukryte w codziennym krajobrazie. To podró¿, która ³±czy pasjê do ruchu z mi³o¶ci± do miejsc pe³nych historii i detali, które zwykle umykaj± w biegu dnia. Wspólna pasja – wspólny projekt
Zespó³ twórczy, który stan±³ za realizacj± przewodnika, to grupa pasjonatów: Gosia Hajto, Angelika Klik, Jadwiga Bry¶, Bartek Gi¿ycki, Kamil Zieleziñski, a tak¿e Monika Orze³, odpowiedzialna za opracowanie graficzne, i Magda Kotula, koordynatorka dostêpno¶ci. Jak sami mówi±, projekt powsta³ z ich mi³o¶ci do Nowej Huty i do tych ma³ych detali, które na co dzieñ umykaj± uwadze. – Chcemy pokazaæ Now± Hutê z innej strony – mówi Gosia Hajto. – Zale¿y nam na tym, aby ka¿dy móg³ odnale¼æ tu co¶ dla siebie, bez wzglêdu na wiek czy kondycjê. Trasy pe³ne historii i przyrody
Przewodnik prowadzi przez trzy unikalne trasy, które zapraszaj± do odkrywania Nowej Huty zarówno z perspektywy historycznej, jak i przyrodniczej.
Pierwsza z tras to podró¿ ¶ladami nowohuckich neonów. Te charakterystyczne elementy miejskiego krajobrazu, które wci±¿ zdobi± przestrzeñ Nowej Huty. Stanowi± symbol przesz³o¶ci, a jednocze¶nie wci±¿ s± ¿yw± czê¶ci± tego miejsca. Druga trasa koncentruje siê na nowohuckich rze¼bach. W ramach tej trasy uczestnicy bêd± mogli podziwiaæ rze¼by na skwerach, w parkach czy osiedlowych podwórkach. Trzecia, najbardziej unikalna trasa, zabiera nas w ¶wiat Jadwigi, Królowej Polski. Trasa ta, zwi±zana z historyczn± ikon±, której 650-lecie narodzin obchodzimy w tym roku w Krakowie, prowadzi przez malownicze £±ki Nowohuckie, a¿ do Opactwa Cystersów w Mogile. Przewodnik zachêca tak¿e do aktywno¶ci z czworonogami – ¶cie¿ka jest dedykowana wszystkim mi³o¶nikom psów. Wydania papierowe, elektroniczne i audioprzewodnik
Projekt to nie tylko przewodnik w wersji papierowej i elektronicznej, ale tak¿e audioprzewodnik, który pozwala na pe³niejsze prze¿ycie ka¿dej z tras. Spotkanie z twórcami – wieczór pe³en rozmów
Premiera przewodnika odbêdzie siê w formie spotkania z twórczyniami i twórcami projektu. To bêdzie wyj±tkowy wieczór, pe³en rozmów, refleksji, zachwytów nad Now± Hut± oraz wspólnego celebrowania pasji, która ³±czy wszystkich zaanga¿owanych w ten projekt. Jak zapowiadaj± organizatorzy, nie zabraknie dobrej herbaty i rado¶ci z dzielenia siê tym, co uda³o siê stworzyæ. Premiera odbêdzie siê 28 listopada o godz. 18:30 w O¶rodku Kultury Norwida na os. Górali 5. Szczegó³owe informacje: www.okn.edu.pl.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".