Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa – ZAPOMNIANE DZIEDZICTWO NOWEJ HUTY – MOGI£A
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowa³o niezwykle interesuj±c± wystawê po¶wiêcono Mogile. Wystawa zosta³a zorganizowana w nieco innej formule ni¿ dotychczasowe prezentacje wsi, na których zbudowano Now± Hutê lub które znalaz³y siê w administracyjnych granicach Krakowa. Wystawê „mogilsk±” podzielono bowiem na dwie czê¶ci. Pierwsza, prezentowana jest od 12 wrze¶nia w Pa³acu Krzysztofory i przedstawia prehistoryczne dzieje Mogi³y, rolê opactwa cysterskiego w jej historii, a tak¿e obecno¶æ mogilskich w±tków w polskiej kulturze i sztuce. Na wystawie mo¿emy zobaczyæ m.in. gliniane foremki mennicze, które s³u¿y³y celtyckim mieszkañcom Mogi³y do odlewania monet, narzêdzia u¿ywane przez ludzi zamieszkuj±cych te tereny przed wiekami (wykonane pocz±tkowo z kamienia, a pó¼niej z br±zu i ¿elaza). W jednej w muzealnych sal pokazane zosta³y obiekty zwi±zane z mogilskim opactwem: m. in. dokument fundacyjny opactwa, wystawiony w roku 1222 przez biskupa Iwona Odrow±¿a. Zwiedzaj±cych na pewno zainteresuje równie¿ komplet szat liturgicznych z koñca XVII wieku, sk³adaj±cy siê z ornatu, dwóch dalmatyk i kapy, bogato haftowanych. Szaty te mia³ podarowaæ klasztorowi Jan III Sobieski w podziêkowaniu za otrzymane ³aski, a szczególnie za zwyciêstwo nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683.
Druga czê¶æ wystawy prezentowana jest od 18 wrze¶nia w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego na os. S³onecznym i zosta³a po¶wiêcona tradycji mogilskich odpustów oraz folklorowi tej podkrakowskiej wsi. Zobaczymy m. in. odpustowe kramy, ale tak¿e powiêkszon± do du¿ych rozmiarów replikê obrazu Konstantego Niemczykiewicza, z 1878 roku, przedstawiaj±cego p±tników w barwnych strojach pod murem klasztoru Cystersów.
Wystawie towarzyszy interesuj±cy katalog autorstwa Marii Lempart „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty. Mogi³a”, w którym autorka nie tylko omówi³a obiekty prezentowane na wystawie, ale równie¿ przedstawi³a wielowiekowe dzieje tej zas³u¿onej dla polskiej kultury wsi. Katalog mo¿na nabyæ m.in. w oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. S³onecznym 16.
(f)


Fragment wystawy w Pa³acu Krzysztofory.
Fot. Pawe³ Jag³o
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,774,385 unikalnych wizyt