W tym roku Opactwo Cystersów w Krakowie-Mogile obchodzi swój jubileusz powstania. Zostało ufundowane przez biskupa Iwo Odrowąża w 1222 roku. Minęło więc już 790 lat odkąd pierwsi cystersi przybyli tutaj z Lubiąża na Śląsku. Warto też dodać, że Sanktuarium w Mogile jest jedynym diecezjalnym Sanktuarium Krzyża Świętego.
W niedzielę 16 września w Mogile odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża. Modlitwie pielgrzymów, podczas uroczystej Eucharystii o godzinie 11.00, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Wraz z krakowskim metropolitą Mszę św. celebrowało kilkunastu kapłanów, wśród nich m. in. opat mogilski o. Piotr Chojnacki OCist. i rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak.
W wygłoszonej do pielgrzymów homilii kard. Dziwisz powiedział m.in.: „W chrześcijańskiej Polsce i w chrześcijańskiej Europie, a więc na ziemiach, które od wieków przyjęły Ewangelię, przybywa coraz więcej ludzi, nawet niegdyś ochrzczonych, którzy żyją, jak gdyby Bóg nie istniał, jak gdyby Jezus nie umarł za nich na krzyżu, jak gdyby nie miał im nic do powiedzenia i do ofiarowania” - podkreślił kardynał. „Tym samym odcinają się od swoich korzeni i źródeł, wybierając drogę, która prowadzi donikąd” - dodał.
Kard. Dziwisz zwrócił też uwagę, że myśl o pilnej potrzebie nowej ewangelizacji nie dawała spokoju Janowi Pawłowi II, gdy stawiał diagnozę duchowej kondycji współczesnego świata i Kościoła. „Jak wiemy, po raz pierwszy podczas swojego pontyfikatu, wyraźnie i publicznie mówił o nowej ewangelizacji właśnie tutaj, w mogilskim sanktuarium Chrystusa Ukrzyżowanego. Było to 9 czerwca 1979 r., podczas pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny” - przypomniał.
Zdaniem krakowskiego metropolity, krzyż wrósł w sposób szczególny w duchowy pejzaż Nowej Huty. „Nowa Huta kojarzy się zawsze ze światem pracy, ale przecież w naszym chrześcijańskim środowisku będzie się zawsze kojarzyła z ludźmi pracy, którzy upomnieli się o krzyż i obronili krzyż przed siłami, które chciały uczynić Nową Hutę miastem bez Boga. Wiemy, że ten obłąkany eksperyment się nie powiódł, a stojąca za nim ideologia legła w gruzach” - podkreślił.
Odpustowa suma odprawiona na placu Jana Pawła II zgromadziła kilkanaście tysięcy wiernych. Odpust zakończy się w najbliższy piątek, 21 września. W tym dniu o godz. 11.30 odbędzie się tradycyjna pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych, a koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył będzie kard. Franciszek Macharski.
(f)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".