Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.11.15] Późnoje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielę 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ODNOWIONY „ŚWIT” BĘDZIE NOWOHUCKĄ PEREŁKĄ
Z Ryszardem Rutkowskim, prezesem Spółki Apollo Film rozmawia Jan L. Franczyk

+ Panie Prezesie, mieszkańcy Nowej Huty przechodzą obok budynku, w którym kiedyś mieściło się kultowe kino „Świt”, obserwują prowadzone tam prace i zastanawiają się, jak będzie wyglądał budynek po remoncie i co się w nim znajdzie…
- Mogę zapewnić, że budynek po remoncie będzie wyglądał tak, jak w pierwszych latach, gdy został oddany do użytku. A nawet lepiej, o czym powiem za chwilę. Proszę pamiętać, że budynek ten znajduje się pod opieką konserwatora zabytków i wszystkie prowadzone prace są z nim uzgadniane. Gdy remont zostanie zakończony, będzie to drugi, po budynku Teatru Ludowego, obiekt w pełni odnowiony. Zostawiamy więc wszystkie charakterystyczne detale budynku. Myślimy nad przywróceniem charakterystycznego i znanego z lat sześćdziesiątych napisu „Świt”. Niedawno, wraz z miejskim konserwatorem zabytków, przeprowadziliśmy próby iluminacji obiektu. Odnowione zostanie również bezpośrednie otoczenie budynku z wszystkimi charakterystycznymi dla tego miejsca elementami.
+ Jeden z moich znajomych zastanawiał się, czy zostaną charakterystyczne schody wiodące kiedyś do kina?
- Oczywiście, zostaną. Chociaż zgodnie z przepisami, gdzieś z boku, będzie musiał znaleźć się wkomponowany w schody podjazd dla osób niepełnosprawnych, którego wcześniej nie było. Zostaną też charakterystyczne lipy. Oczywiście na budynku nie będzie szpecących reklam ani innych, wątpliwych estetycznie, elementów. Na budynku znajdą się jedynie szyldy informacyjne podmiotów które będą najemcami budynku. To będzie prawdziwa nowohucka perełka.
+ A co będzie w środku?
- To dość duży obiekt. Do wykorzystania są pomieszczenia w piwnicy oraz dwie kondygnacje. Wiem, że są mieszkańcy, którzy chcieliby widzieć tam kino. Słyszałem też o marzeniach niektórych, by przy placu Centralnym znów pojawił się dawny empik. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z realiów ekonomicznych. W erze multipleksów, tradycyjne kino w takim budynku jak budynek dawnego kina„Świt”, nie ma szans na samofinansowanie się. Ja zawsze byłem zwolennikiem rozwiązania sprawdzonego w wielu krajach – połączenia funkcji biznesowej z funkcją kulturalną. I takie rozwiązanie zamierzamy zastosować w „Świcie”. Na naszą ofertę odpowiedziało wielu potencjalnych inwestorów, a poprzeczkę podnieśliśmy bardzo wysoko. Wykluczyliśmy tanie sklepy, ciucholandy, kioski itp. W „Świcie” wszystko ma być eleganckie i na wysokim poziomie.
+ Może więcej konkretów…
- Dzisiaj mogę powiedzieć, że w piwnicach (kilkaset metrów kwadratowych) jeden z przyszłych najemców chce urządzić restaurację. Na parterze znajdą się samoobsługowe delikatesy, nazwijmy je, z tzw. wyższej półki. A piętro będzie przestrzenią kultury filmowej.
+ Co to znaczy?
- Chcemy tam urządzić filmową kawiarnię, w której będzie można i wypić kawę i obejrzeć interesujący film lub na przykład bezpośrednią transmisję opery z The Metropolitan Opera czy transmisję baletu z Teatru Wielkiego w Moskwie. Wiem, że wielu mieszkańców Nowej Huty lubi ten rodzaj sztuki. Widać to było chociażby po tłumach, które gromadziły się w al. Róż w trakcie „Przystanku Jana Kiepury”. Na naszą „Filmową Café” mamy zresztą wiele innych pomysłów. W ramach cyklu „Polskie piątki” chcemy prezentować klasykę filmu polskiego. Cykl: „Czytania przy ekranie”, gdzie znany aktor będzie czytał fragment powieści, później widzowie zobaczą film zrealizowany na jej podstawie, a na koniec będzie luźne spotkanie z aktorem przy kawie. Zainteresowani jesteśmy również współpracą z Teatrem Ludowym oraz pozostałymi instytucjami kultury zlokalizowanymi w Nowej Hucie.
+ Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Nowej Hucie, zawsze pod koniec sierpnia, w al. Róż odbywał się Nowohucki Festiwal Filmowy, który cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców, przychodzących niekiedy z całymi rodzinami, by oglądać filmy związane tematycznie z Nową Hutą. Później pomysł, głównie z powodów finansowych przestał być realizowany. Widać, że mieszkańcy naszej dzielnicy, jeśli oferta jest ciekawa, lubią z niej korzystać.
- Oczywiście widzę również możliwość reaktywacji tego festiwalu. Mamy sprzęt, przenośny ekran, możliwość korzystania z zasobów polskiej filmoteki. W porozumieniu z „Głosem. Tygodnikiem Nowohuckim”, ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, z Radą Dzielnicy XVIII i innymi instytucjami gotowymi do współpracy można taki projekt przywrócić.
+ W Pana słowach, wyczuwam zapał i zaangażowanie. Skąd ta nagła miłość do Nowej Huty?
- To nie jest nagła miłość. Przed laty współpracowałem z Teatrem Ludowym ucząc jego aktorów podstaw szermierki. Znam też Nową Hutę z czasów stanu wojennego, gdy podziwiał ją cały intelektualny Kraków. Wierzę, że Nowa Huta ma potencjał, który trzeba wykorzystać. Ale, by tak się stało, trzeba też coś z siebie dać. W swoich działaniach nie jesteśmy nastawieni na komercję. Chodzi nam o kreowanie kultury filmowej. Proszę zauważyć na remont budynku przeznaczyliśmy 6 milionów zł ze środków własnych spółki. Jako Apollo Film jesteśmy właścicielami kilku budynków także poza Krakowem. Ale dwa z nich sprzedaliśmy, po to, by pieniądze z tej transakcji przeznaczyć na remont „Świtu”. W przyszłości, w prowadzeniu bieżącej działalności kulturalnej, pomogą nam wpływy z wynajmu piwnicy i parteru. Nowa Huta zyska odrestaurowany zabytkowy obiekt i dynamiczną placówkę kultury filmowej.
+ Dziękuję za rozmowę.


Tak pierwotnie wyglądał budynek kina „Świt”. Fot. Henryk Hermanowicz (ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.10 29,774,921 unikalnych wizyt