Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.11.15] Późnoje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielę 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Modlitwą, śpiewem, tańcem i piosenką uczczono – 700-lecie erygowania parafii w Ruszczy
Kulminacyjnym punktem obchodów Jubileuszu 700-lecia Parafii była uroczystość, która odbyła się 17 czerwca tego roku. Rozpoczęła się o godzinie 11.00 Dziękczynną Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. infułata Janusza Bielańskiego – kanonika Kapituły Metropolitalnej, którą koncelebrował wraz z ks. infułatem Jerzym Bryłą, duszpasterzem krakowskiego Bractwa Kurkowego.
Po mszy świętej gospodarz uroczystości ks. proboszcz Andrzej Kott, witając gości, dokonał oficjalnego otwarcia imprezy i wręczył posrebrzane medale upamiętniające jubileuszowe obchody oraz dyplomy. Wśród uhonorowanych gości znaleźli się m.in.: ks. Kardynał Stanisław Dziwisz (nieobecny)– Metropolita Krakowski, Patron Honorowy jubileuszu, Bogusław Kośmider – przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Józef Pilch – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Stanisław Madej (w zastępstwie Stanisław Kawa) – przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVII, Stanisław Moryc – przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII, Marek Jamborski – wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, Małgorzata Jezutek – dyrektor Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta, prof. Franciszek Ziejka (nieobecny)– były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Elżbieta Olko – Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Krystyn Kozieł – Pracownia SIMA ART, konserwator zabytków, wykonawca prac konserwatorskich w naszym kościele i Kazimierz Adamski – artysta rzeźbiarz, autor projektu medalu pamiątkowego. Do sponsorów wyróżnionych jubileuszowym medalem należą: Zbigniew Kwater – prezes Firmy Softnet, główny sponsor uroczystości, fundator pamiątkowych medali, Krzysztof Wójcik – Król Krakowskiego Bractwa Kurkowego AD 2010, fundator figury bł. Jana Pawła II, Halina i Marian Szałas – fundatorzy naczyń liturgicznych i ozdób do obrazu M. B. Różańcowej, Eugeniusz Postolski – prezes Firmy Holdex. W gronie honorowych gości figurowali byli proboszczowie, wikarzy oraz księża pochodzący z naszej parafii: ks. Edward Kwarciak, ks. Zbigniew Fielus, ks. Stanisław Pitek, o. Marek Sendor – franciszkanin pracujący w Głogówku, ks. Marek Matusik – wikariusz parafii Świątniki Górne, ks. Piotr Maroszek – wikariusz parafii Witanowice i ks. Łukasz Pisz – tegoroczny neoprezbiter.
Po zakończeniu oficjalnej części jubileuszu na cenę wkroczyli artyści: amatorzy i profesjonaliści. Ich występy złożyły się na bogaty i różnorodny program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najpierw zaproszeni goście honorowi i licznie zgromadzeni parafianie wysłuchali koncertu w wykonaniu orkiestry górniczej KWK „Mysłowice – Wesoła” pod kierunkiem Mirosława Kaszuby. Grupa taneczna „Ekspresja” pod kierunkiem Joanny Mokrzyckiej przedstawiła taniec salsa i krakowiak, układ taneczny i program artystyczny o patronie parafii św. Grzegorzu - dzieci z SP 140 pod kierunkiem Katarzyny Ucherek. Młodsze dzieci z SP 74 w Branicach wykonały poleczkę, a starsi uczniowie wystąpili z wiązanką słowno-muzyczną. Grupa taneczna z klubu „Aneks” w Łuczanowicach zaprezentowała układ taneczny. Po tańcach przyszła kolej na śpiew w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Dojazdowa i zespołu artystycznego działającego przy klubach „Karino” i „Herkules” Ośrodka Kultury Kraków- Nowa Huta.
+ + +
Następnie na scenie zagościła orkiestra rozrywkowa o światowej renomie - Happy Big Band z KWK „Mysłowice – Wesoła” pod kierunkiem Mirosława Kaszuby, która swymi jazzowymi aranżacjami wprowadziła gości licznie zebranych w plebańskim ogrodzie w atmosferę radosnej letniej fiesty.
Amatorzy sportu mogli zaprezentować swoją sprawność fizyczną, biorąc udział w następujących konkurencjach: strzelanie karnych przez 5 osobowe reprezentacje osiedli, strzelanie indywidualne kobiet i mężczyzn, trójbój, przeciąganie liny. I miejsce w zawodach strzeleckich zdobyła drużyna z Wadowa w składzie: Mateusz Gawlik, Grzegorz Ziętara, Andrzej Wydra, II miejsce – drużyna z Łuczanowic w składzie: Karol Pizoń, Filip Pizoń i Kacper Wróbel, a III lokata przypadła drużynie z Krzysztoforzyc w składzie: Marek, Antoni i Joanna Sułowscy. Dla zwycięzców nagrodę w postaci lornetki i albumu astronomicznego ufundował Michał Żołnowski. Odbyły się też specjalne konkursy dla pań, gdzie nagrodami były kwiaty zasponsorowane przez Wiesława Madeja.
Po wręczeniu nagród dla osób aktywnie działających na rzecz parafii odbył się finał międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Parafii. Laureatem I miejsca i właścicielem nagrody głównej - tableta - został Maciej Karolczyk (SP 78), II miejsce i odtwarzacz mp4 przypadł w udziale Magdalenie Rogozik (SP 78), III miejsce i drukarka kolorowa stały się własnością Aleksandry Sodo (SP 74).
Potem miał miejsce występ uczniów ze Szkoły Podstawowej 78, którzy pod kierunkiem Zenobii Gawin zaprezentowali „Bajkę o smoku Jaroszu”. Dzieci i młodzież z klubów „Karino” i „Herkules” wystąpiły w tańcu nowoczesnym „Nosa”, „Nappy” oraz w mieszance tańców państw sąsiednich pt. „Czeski film”, natomiast młodzież pod kierunkiem Marii Krawczyk wykonała na gitarach utwór „Anioły” autorstwa Magdy Anioł. Kolejnym punktem programu była baśń „ Królewna śnieżka” na podstawie tekstu Leszka Wójcika, którą wykonali członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Łuczanowic we współpracy z gronem pedagogicznym i dziećmi z Przedszkola nr 63 w Wadowie. Popisy taneczne zamknął występ grupy tanecznej „Wadowianki” prowadzonej przez Klaudię Cwynar.
Wieczorem na scenie pojawiła się wraz ze swoim zespołem Eleni, która rozbawiła wielbicieli swojego talentu melodyjnymi i łatwo zapadającymi w pamięć polskimi i greckimi piosenkami. Można było nie tylko posłuchać, ale i pośpiewać wraz z wokalistką takie przeboje jak: „Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba”, „Na wielką miłość”, „Na miłość nie ma rady”, „Miłość jak wino” czy „Za wszytkie noce”. Po koncercie ksiądz proboszcz, dziękując za występ, wręczył artystce pamiątkowy medal i zaprosił gości do udziału w zabawie tanecznej.
W takcie imprezy można było obejrzeć sponsorowaną przez ks. Jerzego Nawłokę wystawę starych fotografii opowiadających o życiu naszej parafii, którą przygotował Krzysztof Karolczyk oraz zakupić napisaną dla uczczenia jubileuszu 700-lecia jej istnienia książkę księdza Piotra Maroszka pt. „Skarb ukryty w roli”.
Uroczystości jubileuszowe w Ruszczy stały się okazją do pokazania tego, co w parafii jest najpiękniejszego, najszlachetniejszego i najwartościowszego. Swą pełną zaangażowania postawą, ofiarnością w działaniu na rzecz organizacji Jubileuszu parafianie dali świadectwo trwania w wierze i tradycji ojców oraz wyraz więzi wynikającej z wielopokoleniowej przynależności do rusieckiej parafii skupionej wokół kościoła pw. św. Grzegorza Wielkiego.
+ + +
Wśród wielu, wielu osób, które zasługują na gorące podziękowania za wkład na rzecz organizacji tak pięknej i ważnej dla parafian uroczystości znajdują się: ks. proboszcz Andrzej Kott oraz Komitet Organizacyjny Jubileuszu, a w szczególności: Mieczysław Rutka – główny koordynator przygotowań imprezy, Wiesława Zboroch – koordynacja programów artystycznych, Elżbieta Nowak – zabawy dla dzieci, Janusz Gruchała – koordynacja przygotowań imprezy, Krzysztof Sendor – konkursy sportowe, Leszek Sendor – zabezpieczenie imprezy przez OSP, konferansjerzy: Tomasz Hońdo i Krzysztof Karolczyk oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic – dekoracje i poczęstunek dla gości, Stowarzyszenie Przyjaciół Wadowa - przygotowanie kulinariów dla gości, panie z klubów „Aneks’, „Karino” i „Herkules” - prowadzenie zabaw dla dzieci.
Serdeczne podziękowania organizatorzy kierują na ręce głównego sponsora uroczystości Zbigniewa Kwatra –prezesa firmy Softnet, Krzysztofa Wójcika - króla Bractwa Kurkowego AD 2010, sponsorów Orkiestry Górniczej KWK „Mysłowice – Wesoła”, zespołu „Happy Big Band” i zespołu muzycznego, który przygrywał do tańca: Eugeniusza Postolskiego – prezesa Firmy Holdex, Romana Łoja – prezesa Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, Roberta Łaskudy – dyrektora Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice – Wesoła”. Podziękowania należą się także: Markowi Istrati – prezesowi Firmy „Ema”, fundatorowi i wykonawcy sztalug do wystawy fotograficznej, Markowi Bąkowi i Krzysztofowi Olesińskiemu – prezesowi Firmy „Olbak”, fundatorowi III nagrody w Konkursie Wiedzy o Parafii, Romanowi Radoszowi – za przygotowanie terenu imprezy, Annie i Stanisławowi Wieczorek, Mariuszowi Gregule, Ryszardowi Kwatrowi, Kazimierzowi Kwatrowi, Halinie i Władysławowi Zięciakom, Małgorzacie i Wacławowi Radoszek, Barbarze i Zbigniewowi Marcom, Marii Kasprzyk, o. Tomaszowi Kaliszowi, ks. Mateuszowi Szymczykowi - sponsorowi II nagrody w Konkursie Wiedzy o Parafii, Zbigniewowi Lejdzie, Piotrowi Kotowi, Michałowi Żołnowskiemu, Józefowi Pilchowi, Robertowi Szczęsnemu – sponsor 200 kart bezpieczeństwa ICE, piłek i innych nagród, Janowi Pyrzowi – za przygotowanie terenu imprezy, Józefowi Bandosowi i doktor Janinie Sułowskiej za opiekę medyczną podczas imprezy. Szczególne podziękowania organizatorzy kierują pod adresem strażaków z Wyciąż i Przylasku Rusieckiego za pomoc w przygotowaniu imprezy i służbę w czasie jej trwania.
(ad)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,774,318 unikalnych wizyt