Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
NAJPILNIEJSZA JEST NAPRAWA FINANSÓW PAÑSTWA
+ Z sonda¿ami zapewne bêdzie tak zawsze. Innym jednak problemem jest odpowied¼ na pytanie, dlaczego g³ówna, a w zasadzie jedyna powa¿na formacja opozycyjna, jak± jest Prawo i Sprawiedliwo¶æ, nie zdoby³a wystarczaj±co du¿ego poparcia, by sformowaæ rz±d?
- Wydaje mi siê, ¿e jest to kwestia pewnej blokady medialnej. Odpowiedzmy sobie na pytanie: kto i kiedy zdobywa³ wielkie poparcie? Zdoby³ je AWS na skutek szoku, jakim by³o wygranie wyborów przez komunistów i wygranie wyborów prezydenckich przez Aleksandra Kwa¶niewskiego. To doprowadzi³o do zjednoczenia siê prawicy. W mediach w tamtym czasie mogli¶my obserwowaæ zdecydowanie wiêksz± przychylno¶æ dla AWS-u ni¿ dzisiaj dla Prawa i Sprawiedliwo¶ci. Ba, dzisiaj mo¿emy mówiæ raczej o próbach obrzydzania PiS-u. Z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej osi±gn±³ wyj±tkowo wysokie poparcie w wyniku rozk³adu i kompromitacji AWS-u oraz dziêki olbrzymiej kampanii medialnej przeciwko AWS-owi prowadzonej przez telewizjê publiczn±, kontrolowan± wówczas przez SLD. Ale wystarczy³ jeden b³±d pope³niony przez ówczesnego premiera Marka Belkê, by stracili gwa³townie 10 czy 11 proc. A przecie¿ by³y momenty, ¿e mieli 60 proc. poparcia w sonda¿ach.
Media odkrywaj± ogromn± rolê w kszta³towaniu opinii publicznej. Chroni± jednych, nie zauwa¿aj± wywo³ywanych przez nich skandali czy afer, a robi± wszystko, by skompromitowaæ innych. Proszê przypomnieæ sobie relacjonowanie ¶ledztwa i ca³ej sprawy zwi±zanej z katastrof± smoleñsk±. Docieraj± do nas nowe dokumenty, nowe ustalenia, nowe fakty, które w normalnym, demokratycznym ¶wiecie, spowodowa³yby natychmiastow± dymisjê rz±du. Ale w mediach tzw. g³ównego nurtu, problem ten nie istnieje. Przeciêtny odbiorca mediów o tych nowych dokumentach czy ustaleniach nic nie wie.
+ Panie Premierze, za³ó¿my hipotetycznie, ¿e Prawo i Sprawiedliwo¶æ wygrywa najbli¿sze wybory, ¿e wygrywa je na tyle wysoko, ¿e formuje rz±d. Co Pana zdaniem w ró¿nych obszarach funkcjonowania pañstwa, powinno staæ siê priorytetem dla tego nowego rz±du? Co w pierwszej kolejno¶ci wymaga uzdrowienia? Na co Pana rz±d po³o¿y³by szczególny nacisk?
- Takim obszarem, za który trzeba siê natychmiast zabraæ (co nie oznacza, ¿e inne obszary mo¿na pozostawiæ), to wed³ug mnie sfera finansów publicznych. One s± w stanie rozk³adu. System podatkowy, który nie dzia³a, musi byæ zmieniony. My zreszt± mamy projekty gotowych ustaw, które ju¿ s± w Sejmie. To jest pierwsza, fundamentalna sprawa.
Ale zaj±æ trzeba siê wszystkim, co dotyczy cz³owieka, przeciêtnego Polaka, ka¿dego obywatela, no, mo¿e poza tymi najbogatszymi A wiêc walka z bezrobociem, s³u¿ba zdrowia, bo zdrowie Polaków musi byæ chronione, o¶wiata, która funkcjonuje coraz gorzej, to tak¿e problem nowych mieszkañ. Przecie¿ dzisiaj przeciêtnie zarabiaj±cy Polak, nie ma szans na nowe mieszkanie. Oczywi¶cie na wolnym rynku mog± je kupiæ ci, którzy bardzo dobrze zarabiaj±. To s± te problemy, które dotykaj± zwyk³ych ludzi.
Powa¿nym problemem jest odbudowa i ochrona w Polsce demokracji. Bo dzisiaj mamy oligarchiê, czyli rz±dy tych, którzy maj± pieni±dze i media. Gdyby¶my utworzyli rz±d, od razu uchyliliby¶my przepisy, które ograniczaj± dostêp do informacji. Uchwaliliby¶my ustawê o totalnej jawno¶ci ¿ycia publicznego, chronione by³yby jedynie informacje wa¿ne ze wzglêdu na bezpieczeñstwo pañstwa. Dzisiaj, mo¿na powiedzieæ, obowi±zuje zasada, ¿e obywatel powinien jak najmniej wiedzieæ o tym, co go bezpo¶rednio dotyczy i ma wp³yw na jego sytuacjê ¿yciow±, prawn±, materialn±. Dlatego tak wa¿ne jest wsparcie niezale¿nych mediów, aby naprawdê by³y istotnym czynnikiem kontroli spo³ecznej.
+ Mo¿na powiedzieæ: ile wolno¶ci i niezale¿no¶ci mediów, tyle demokracji. Powiedzia³ Pan przed chwil±, ¿e wa¿n± spraw± jest odbudowa i ochrona demokracji. Czy demokracja w naszym kraju rzeczywi¶cie wymaga odbudowy i ochrony?
- Tak, jestem o tym g³êboko przekonany. Ochrona demokracji jest naprawdê czym¶ niezwykle istotnym. Ale w nieco dalszej perspektywie trzeba my¶leæ o reformie polskiego pañstwa, bo jest ono fatalnie skonstruowane.
+ Co ¶wiadczy o tym, ¿e pañstwo jest ¼le skonstruowane?
- To na przyk³ad powracaj±cy co jaki¶ czas problem korupcji na najwy¿szych szczeblach w³adzy. To problem przywrócenia w³a¶ciwego funkcjonowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przecie¿ CBA nie jest od tego, by sprawdzaæ co dzieje siê w gminach, bo od tego s± inne s³u¿by. CBA jest od walki z korupcj±, i to na samej górze. Zgodzi siê pan chyba ze mn±, ¿e nie mo¿e byæ tak, i¿ sprawa olbrzymich nieprawid³owo¶ci w spó³kach skarbu pañstwa, zostaje podjêta dlatego, ¿e kto¶ kogo¶ nagra³ na dyktafon i upubliczni³ tê rozmowê. O tym, co dzia³o siê i dzieje w spó³kach skarbu pañstwa ju¿ dawno powinno wiedzieæ CBA i winno podj±æ stosowane dzia³ania. A je¶li kto¶ mówi, ¿e to nie jest mo¿liwe, to ja przypomnê, ¿e w czasach sprawowania w³adzy przez PiS, gdy Samoobrona bra³a siê za jakie¶ interesy, to CBA sz³o za ni± krok w krok. I w ten sposób tego wszystkiego pilnowali¶my.
Trzeba te¿ zmieniæ politykê wymiaru sprawiedliwo¶ci, bo nie mo¿e byæ tak, ¿e zabójca w wiêzieniu siedzi kilka lat za pobicie ze skutkiem ¶miertelnym. Nie mo¿e byæ tak, ¿e inna ofiara pobicia le¿y sparali¿owana do koñca ¿ycia, a sprawca tego pobicia wychodzi po kilku latach i wysy³a do swojej ofiary cynicznego sms-a, kpi±c z jego nieszczê¶cia. Równocze¶nie nie mo¿e byæ tak, ¿e przeciêtny Kowalski za drobn± kradzie¿ idzie do wiêzienia, a wysoko postawiony dzia³acz jakiego¶ ugrupowania dokonuje o wiele ciê¿szego przestêpstwa, ale unika sprawiedliwo¶ci. Takie sytuacje rodz± w wielu Polakach prze¶wiadczenie, ¿e inne jest prawo dla zwyk³ych, najczê¶ciej biednych ¶miertelników, a inne dla, najczê¶ciej bogatych, wybrañców. Trzeba wiêc zreformowaæ s±dy, trzeba siêgn±æ po przygotowane przez ¶p. Janusza Kochanowskiego projekty zmian w zakresie przepisów prawa. Zastanowiæ siê nad sensem przepisów o ochronie czci. Bo je¶li cze¶æ jednych ma byæ chroniona, a innych mo¿na bezkarnie poni¿aæ, to mo¿e lepiej w ogóle zrezygnowaæ z takiego przepisu? Krótko mówi±c, zmiany bêd± konieczne w wielu obszarach funkcjonowania naszego pañstwa.
+ 27 kwietnia 2010 roku obchodzili¶my w Nowej Hucie 50. rocznicê obrony Krzy¿a. Na tych obchodach mia³ byæ obecny Pana Brat, ¶p. prezydent Lecha Kaczyñski. Niestety, wcze¶niej, 10 kwietnia, wydarzy³a siê ta straszna katastrofa. By³a wiêc Msza ¶w., homilia kard. Stanis³awa Dziwisza… byli mieszkañcy Nowej Huty, by³o puste krzes³o przeznaczone dla Prezydenta i ¶wiadomo¶æ, ¿e w Krzy¿u próbujemy odnale¼æ jaki¶ sens tej tragedii … To by³ przecie¿ czas tak wielu przejmuj±cych pogrzebów…
- Mój ¶p. Brat bardzo chcia³ wzi±æ udzia³ w tych uroczysto¶ciach. Za trzy lata bêdziemy obchodziæ 55. rocznicê obrony nowohuckiego Krzy¿a. Mo¿e mnie uda siê wtedy przyjechaæ? Bardzo bym chcia³.
+ Dziêkujê za rozmowê.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,774,372 unikalnych wizyt