Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.11.15] Późnoje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielę 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ZMARŁ O. NORBERT TADEUSZ PACIORA OCIST.
Z Pilzna do Krakowa-Mogiły… Tę drogę przeszedł śp. O. Norbert Tadeusz Paciora. Urodził się 1 września 1934 r. w Pilźnie. Zmarł 13 maja 2012 r. w szpitalu im. Jana Pawła II.
Był najmłodszym dzieckiem rodziców, którzy przyjęli siedmioro dzieci. Szkołę powszechną ukończył w rodzinnym mieście. Po wojnie, w 1952 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie. Zaraz po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium w Tarnowie. Po dwóch latach przeniósł się do Opactwa Cystersów w Mogile. Biały habit nowicjusza przyjął w uroczystość św. Bernarda 20 sierpnia 1954 r. Podczas obłóczyn otrzymał nowe imię św. Norberta. Odtąd będzie znany i nazywany tym imieniem. Uroczyste śluby zakonne złożył w Opactwie Mogilskim w 1958 r. Po ukończeniu studiów teologicznych święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. bpa Karola Wojtyły w 1959 r.
Po święceniach kapłańskich rozpoczął pracę katechetyczną. Wcześniej jako kleryk pomagał w katechezie o. Zygmuntowi Gajdzie w szkole nr 86 w os. Zgody i o. Markowi Chwastkowi w szkole nr 88 w os. Szklane Domy. Z pewnym już doświadczeniem pedagogicznym rozpoczął regularną katechezę dzieci ze szkoły nr 88 i 91 w sali urządzonej w pomieszczeniach opactwa.
W pierwszych latach pracy katechetycznej O. Norbert nawiązał bardzo żywy i serdeczny kontakt z księdzem biskupem Karolem Wojtyłą, oddanym całym sercem młodzieży oraz ks. Franciszkiem Blachnickim – twórcą programu młodzieżowego OAZA, czyli Ruchu Światło-Życie. O. Norbert włączył się w nurt rekolekcji wakacyjnych, które w latach 70-tych objęły ok. 10 tys. młodzieży krakowskiej. Będąc duszpasterzem młodzieży oazowej odbył rekolekcje wędrowne. Ten okres pracy z młodymi określał wspominając jako „wspaniałe lata”. Należy jeszcze dodać, że przez 10 lat (1960-1970) był wychowawcą młodzieży zakonnej: nowicjuszy i kleryków w Opactwie Mogilskim.
W stanie wojennym starszyzna harcerska z centrum Krakowa powierzyła O. Norbertowi założenie i prowadzenie duszpasterstwa harcerek i harcerzy w Nowej Hucie. Pod jego duchową opieką powstał w parafii MB Częstochowskiej w os. Szklane Domy Ewangelizacyjny zespół instrumentalno-wokalny pod przewodnictwem Marka Kluzy „Zwiastun”.
W rozmowie, którą przeprowadzono ze śp. O. Norbertem 13 maja 2012r. wyznał: „W 53-cią rocznicę święceń kapłańskich dziękuję Panu Bogu za tyle łask i darów, jakie otrzymałem z ręki Bożej Opatrzności. Bardzo sobie cenię pamięć kierownictwa naszej diecezji za pracę w Ruchu Światło-Życie oraz za odznaczenie krzyżem złotym za wiele lat gorliwej pracy w tym Ruchu. Dziękuje również za 500 oazowiczów, za 70 małżeństw oazowych, za wspaniałe obozy harcerskie, za cztery szkoły nowohuckie, za 10 tysięcy młodych ludzi, których poznałem w czasie katechezy, również w Technikum Mechanicznym nad Zalewem w Nowej Hucie, w ciągu 47-miu lat pracy duszpasterskiej”.
Żegnamy kapłana-zakonnika, robotnika Pańskiego, który przez to podwójne opowiedzenie się za Bogiem – chrzcielne i w akcie ślubów zakonnych – oraz przez przyjęcie kapłaństwa sakramentalnego żył i działał i jako szczególny świadek Chrystusa

o. Augustyn Spasowicz OCist.


Fot. Andrzej Kalinowski
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 29,775,005 unikalnych wizyt