Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.11.15] Późnoje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielę 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Rada Miasta Krakowa wystąpiła do Sejmu RP z inicjatywą ustanowienia w dniu 30 kwietnia: NOWA HUTA - MIASTEM PRACY I WALKI – PAMIĘCI I SOLIDARNOŚCI
Rada Miasta Krakowa zebrana na sesji w dniu 25 kwietnia 2012 r. uchwaliła rezolucję skierowaną do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustanowienia 30. kwietnia Dniem Nowej Huty – Miasta Pracy i Walki – Pamięci i Solidarności. Rada Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa ponadto podjęła uchwałę o objęcie patronatem tego Projektu. Poniżej zamieszczamy treść rezolucji uzasadniającą tę inicjatywę.
60 lat dziejów tego niezwykłego miejsca – od odrębnego miasta po jedną z najmłodszych części Krakowa stanowi alegorię najnowszej historii Polaków. Nowa Huta powstała na deskach kreślarskich urbanistów jako eksperyment inżynierii społecznej, miała być „laboratorium nowego człowieka”. Wbrew intencjom władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej społeczność Nowej Huty przez cały okres jej istnienia zachowała niezależność myślenia, umiłowanie wolności, wierność narodowym tradycjom. W historii Polski nowohucianie zapisali się niezłomną walką w obronie wiary ojców, śmiałymi czynami wymierzonymi w komunistyczną propagandę, budową jednej z największych struktur „Solidarności”. W trudnych czasach hołdowali demokratycznym wartościom, wykazali zdolności do spontanicznej, oddolnej samoorganizacji. Nowa Huta była jednym z istotnych ognisk kultury niezależnej – działał tu Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy, liczne redakcje podziemnej prasy, odbywały się spotkania teatralne, samokształceniowe i wieczory literackie.
W uznaniu zasług i odwagi mieszkańców młodszej siostry Krakowa jego radni, pochodzący z różnych klubów przygotowali projekt uchwały o objęciu honorowym patronatem Rady Miasta Krakowa projektu „Nowa Huta – Miasto Pracy i Walki – Pamięci i Solidarności”. Projekt ma na celu dokumentację spuścizny nowohuckiej opozycji demokratycznej oraz szeroką edukację mieszkańców i gości Krakowa, w tym zwłaszcza młodzieży szkolnej. Ustanowienie 30. Kwietnia Dniem Nowej Huty pozwoliłoby wesprzeć dotychczasowe starania wielu środowisk i osób prywatnych o uczczenie i oddanie szacunku dla niezłomnej postawy trzech pokoleń mieszkańców tej Dzielnicy.
Proponowana data nawiązuje do ważnych wydarzeń historycznych związanych z działalnością opozycji w Nowej Hucie jakie miały miejsce w różnych latach na przełomie kwietnia i maja. Były nimi: 27 kwietnia 1960 r. – obrona krzyża, 30 kwietnia 1982 r. – pierwszy marsz milczenia w Nowej Hucie, 1 maja 1982 r. – wielka modlitwa oraz ofiarowanie Matce Bożej Królowej Polski sztandarów nowohuckiej Solidarności w kościele Arka Pana, 26 kwietnia 1988 r. – strajk kwietniowo-majowy.
Rezolucja została przyjęta ponad podziałami politycznymi i głosowali za nią radni ze wszystkich klubów RMK. Mam nadzieję, że po przyjęciu rezolucji rajców krakowskich, zostanie ustanowiona uroczystość, która doceni nowohucian od początku powstania Nowej Huty, poprzez tych którzy walczyli z narzuconym systemem do współczesnych patriotów nowohuckich. Począwszy od budowniczych Nowej Huty, ludzi uczciwej pracy i tych którzy później walczyli o jej tożsamość. Nowa Huta to ewenement w polskiej współczesnej historii. Tutaj zjechali ludzie z całej Polski wsi i małych miasteczek. Tutaj przy budowie wielkiej huty znaleźli miejsce zarówno Ci co przed II wojną światową wykształcili się na polskich uczelniach w II Rzeczpospolitej, a także prości robotnicy, którzy tę hutę zbudowali. Tutaj znaleźli schronienie kombatanci z różnych frontów walk o niepodległość Polski i swoją wiedzę i umiejętności oddali hucie. Z tego zaczynu powstał lud mocny, który gdy przyszedł czas walczył o niezależność myślenia i wolną Polskę. To tutaj, powstało jedno z największych centrum Solidarności po wybrzeżu, które konsekwentnie walczyło o demokratyczną Ojczyznę. Pamiętając o tym wszystkim spieszmy się docenić tych wszystkich wspaniałych ludzi, bo odchodzą na wieczną wartę. Niech to będzie święto ludzi Pracy, Walki i Solidarności, którzy stwierdzam z całą odpowiedzialnością zasługują na Pamięć.
(SP)
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,775,159 unikalnych wizyt