Batik, którym pos³uguje siê autorka, nie jest ³atwy, wymaga od twórcy sporej wyobra¼ni, a to dlatego, ¿e polega on na barwieniu tkanin w taki sposób, ¿e miejsca, które maj± pozostaæ czyste, pokrywa siê woskiem. Barwnik przenikaj±c przez pêkniêcia wosku tworzy charakterystyczne dla batiku „¿y³ki”, dziêki którym ka¿da praca jest inna i niemo¿liwa do podrobienia.
- To bodaj najbardziej malarska z graficznych technik, elementy przypadku i zauroczeñ autora splataj± siê w fantastycznej maskaradzie barw – mówi kurator wystawy, El¿bieta Borys³awska. - Batiki przywêdrowa³y do Europy z Indonezji i Azji, powstaj± w k±pieli kolorów na zimno lub na ciep³o, na jedwabiu lub bawe³nie. Wykañczane s± dr±¿kami, najlepiej z bambusa – to na nich mo¿na je pó¼niej zawiesiæ – opowiada pani kurator. - Tajemnica piêkna batiku tkwi w mieszaniu wosku z parafin±, pewnej rêce i jasnej wizji artysty, reszta jest twórcz± niespodziank±. Dorota Skubisz z du¿ym rozmachem wprowadza nas w ekspresyjny, ba¶niowy ¶wiat barw i tre¶ci – mówi El¿bieta Borys³awska.
Dorota Skubisz urodzi³a siê w Przemy¶lu w 1958 roku, jest absolwentk± Instytutu Wychowania Plastycznego w Krakowie. Dyplom otrzyma³a w 1987 roku w pracowni wklês³odruku. Od 1992 roku pracuje jako instruktor plastyki w M³odzie¿owym Domu Kultury w Przemy¶lu. Zajmuje siê rysunkiem, ilustracj±, batikiem. Wystawa jej prac w Ku¼ni potrwa do koñca stycznia.
A.G-K.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".