Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
JANA CHMIELKA RZE¯BY W DREWNIE
Wystawê „Rze¼by w drewnie” Jana Chmielka mo¿na ogl±daæ w Nowohuckim Centrum Kultury do 15 kwietnia br. Artysta, urodzony w Krakowie w 1945 roku, jest absolwentem Pañstwowego Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, wieloletnim nauczycielem w XII Liceum Ogólnokszta³c±cym, a obecnie pokazuje swoje prace o tematyce sakralnej na wystawie zatytu³owanej „Cierpienie”.
Na wystawie mo¿na obejrzeæ wiele wizerunków Chrystusa. Jego mêka ukazana jest w ró¿nych ods³onach. Liczne rze¼by przedstawiaj± Jezusa na krzy¿u: niektóre z du¿ym realizmem ukazuj± ca³± postaæ Ukrzy¿owanego, inne z przejmuj±c± ekspresj± oddaj± skamienia³e w cierpieniu, pomarszczone oblicze, z ciê¿kimi powiekami. Jezus pojawia siê równie¿ jako wyszydzony – w cieniowej koronie, z trzcin±, naznaczony bólem.
Postacie ciosane s± przewa¿nie w drewnie lipowym. Czasem surowy klocek – jak mówi artysta – niczego nie podpowiada, ale niekiedy kszta³t drewna sugeruje co¶ konkretnego. W wypadku niezwyk³ej rze¼by przedstawiaj±cej Chrystusa rozerwanego sam kszta³t deski narzuca³ rozwi±zanie. Na tej g³êbokiej p³askorze¼bie odrealniona postaæ Ukrzy¿owanego, zdaje siê wspieraæ na drewnianym obrysie, w który jest wpisana. Chrystus, choæ jeszcze uwiêziony miêdzy drewnianymi belkami, ju¿ siê wyrywa wzwy¿, wy³ania siê z matni ¶mierci, jeszcze naznaczony mêk±, a ju¿ zapowiadaj±cy Zmartwychwstanie. Uk³adaj±ca siê w kszta³t litery V kompozycja jest symbolicznym obrazem zwyciêstwa nad ¶mierci±.
Z rze¼b i p³askorze¼b Jana Chmielka patrz± na nas surowe i spokojne twarze ¶wiêtych, niekiedy zadumane, czê¶ciej zastyg³e w bólu. Chrystus i Maria maj± bardzo ludzkie oblicza na ogó³ o smutnych rysach. W sugestywnej ekspresji postaci – ich twarzy i gestów jest przejmuj±ca prawda o samotno¶ci, o cierpieniu i godnym jego przyjmowaniu. Wyciosane w drewnie wizerunki wpisuj± siê w d³ug± i dobr± tradycjê m±drej sztuki sakralnej, która mówi o najwa¿niejszych sprawach ¿ycia i ¶mierci oraz siêga do religijnych wyja¶nieñ tego, co nie ma ³atwego wyt³umaczenia.
Pytany o pocz±tki pracy artystycznej Jan Chmielek mówi o swoich nauczycielach ze Szko³y Kenara, zw³aszcza o wp³ywie, jaki wywar³ na kszta³towanie siê jego talentu Antoni Rz±sa – znany mieszkañcom Nowej Huty m. in. ze swoich ekspresyjnych piet znajduj±cych siê w korytarzu przed wej¶ciem do kaplicy pojednania Arki Pana.
Rze¼by Jana Chmielka wielokrotnie by³y prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych.
(f)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,774,457 unikalnych wizyt