M³odzi patrioci odznaczeni – Z³oty Medal dla Gimnazjum nr 44
Rada Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa przyzna³a nowohuckiemu gimnazjum Z³oty Medal Opiekuna Pamiêci Narodowej. Uroczysto¶æ odznaczenia Gimnazjum 44, na któr± przyby³o grono znakomitych go¶ci, mia³a miejsce 31 stycznia.
Od 2005 roku Gimnazjum nr 44, które mie¶ci siê na os. na Stoku, nosi imiê Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach. Dewiz± wychowawcz± tej szko³y sta³a siê maksyma „Szacunek wobec przysz³o¶ci i odpowiedzialno¶æ przed przysz³o¶ci± nadaj± ¿yciu w³a¶ciwy kierunek”. Pracuj±cy w niej nauczyciele przypominaj± m³odzie¿y, ¿e patriotyzm to pielêgnowanie tradycji jednocze¶nie zwracaj± uwagê, ¿e dobry uczeñ to dobry obywatel i jako taki powinien aktywnie uczestniczyæ w ¿yciu lokalnej spo³eczno¶ci. Wyj±tkowym przejawem patriotyzmu uczniów tej szko³y jest opieka nad Pomnikiem Pomordowanych w Krzes³awicach znajduj±cym siê na Wzgórzach Krzes³awickich. M³odzie¿, wed³ug ca³orocznego harmonogramu, dba o porz±dek pod pomnikiem. Sk³adaj±c tam kwiaty oraz zapalaj±c znicze daje wyraz szacunku dla osób, które odda³y tam swoje ¿ycie. Szko³a nawi±za³a kontakt z rodzinami pomordowanych, szczególnie z grup± z My¶lenic, które bior± udzia³ w wigiliach szkolnych i obchodach Dnia Patrona. W ci±gu ca³ego roku szklonego uczniowie i nauczyciele w³±czaj± siê aktywnie w ¿ycie lokalnej spo³eczno¶ci, bior± udzia³ w uroczysto¶ciach patriotycznych, konkursach historycznych, ¿ywych lekcjach historii. Uczniowie gromadz± i opracowuj± w formie multimedialnej informacje na temat poleg³ych w forcie. Ta wyj±tkowa postawa zosta³a zauwa¿ona i wyró¿niona. 31 stycznia Rada Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa odznaczy³a Gimnazjum nr 44 im Bohaterów Poleg³ych w Krzes³awicach Z³otym Medalem Opiekuna Miejsc Pamiêci Narodowej. Panie Urszula Bogdañska – Sêk, nauczyciel jêzyka polskiego, koordynator szkolnych dzia³añ w zakresie pracy z Patronem, oraz Ma³gorzata Hutyra, dyrektor szko³y, otrzyma³y odznaki za zas³ugi dla Zwi±zku Kombatantów RP i by³ych Wiê¼niów Politycznych. W¶ród licznie zaproszonych na uroczysto¶æ go¶ci znale¼li siê m in. Marcin Tatara przedstawiciel Ma³opolskiego Urzêdu Wojewódzkiego, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamiêci Walk i Mêczeñstwa, Stanis³aw Madej przewodnicz±cy Rady Dzielnicy XVII, Tadeusz Jarz±bek reprezentuj±cy Macieja Ostrowskiego burmistrza My¶lenic, dyrektor Gimnazjum nr 1 w My¶lenicach, pu³kownik Julian Ziêba prezes Ma³opolskiego Zwi±zku Kombatantów i by³ych Wiê¼niów Politycznych, kapitan W³odzimierz Wolny wiceprezes Komisji Rewizyjnej w M.Z.K. i W.P., przedstawiciele Rodzin Patrona szko³y z My¶lenic i Krakowa, Krystyna Zieliñska by³y dyrektor Gimnazjum nr 44, Franciszek Dziadoñ dyrektor M³odzie¿owego Domu Kultury Fort 49 „Krzes³awice”. Pad³o wiele s³ów podziêkowania za wzajemn± wspó³pracê, podziwu dla m³odzie¿y za wyj±tkow± postawê i dla nauczycieli za wspieranie m³odych ludzi.
Przemawiaj±cy przedstawiciele Zwi±zku Kombatantów podkre¶lali, ¿e m³odzie¿ taka jak ta z Gimnazjum nr 44 to nadzieja dla Polski, nadzieja na to, ¿e czyny dawnych bohaterów nie zostan± zapomniane. - Jeste¶cie per³± polskiej m³odzie¿y. To wy bêdziecie dalej kszta³towaæ m³ode pokolenie i t³umaczyæ waszemu pokoleniu co siê tu sta³o – powiedzia³ do spo³eczno¶ci Gimnazjum nr 44 kapitan W³odzimierz Wolny.
(a³)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".