Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Znane - zapomniane. Ratusz, którego nie ma
Tak móg³by wygl±daæ nowohucki ratusz gdyby… zosta³ wybudowany. Autorem trójwymiarowego projektu, który zobaczyæ mo¿na w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Dzieje nowej Huty” w Alei Ró¿ jest Marcin Kowalski, który pracuje w pracowni digitalizacji Muzeum Historycznego, zajmuj±cej siê rekonstrukcj± zabytkowych budowli i miasta w formacie 3 D.
- Postanowili¶my zrekonstruowaæ nieistniej±cy, a przecie¿ kiedy¶ zaprojektowany przez urbanistów, ci±g g³ównej arterii miejskiej Nowej Huty czyli Alei Ró¿. Od pó³nocy, od ratusza miejskiego, poprzez Plac Ratuszowy i budynki które go okala³y, po Alejê Ró¿ - w stronê Placu Centralnego, z Placem - zaprojektowanym przez ma³¿eñstwo Ingardenów, z centralnym domem kultury, teatrem, zamykaj±cym Plac Centralny od po³udnia (mia³ byæ wybudowany na skarpie wi¶lanej na pustym placu pomiêdzy dzisiejszym NCK a osiedlem Centrum E). Zachowa³y siê zdjêcia modeli tej g³ównej arterii miejskiej, wykonane w Miastoprojekcie i na ich podstawie powstanie wirtualna rekonstrukcja. Mam nadziejê, ¿e ju¿ w przysz³ym roku zobaczymy Alejê Ró¿ w prezentacji 3 D, a na pocz±tek, pokazujemy ratusz zaprojektowany przez Tadeusza Janickiego – mówi Pawe³ Jag³o dyrektor nowohuckiego oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Bo pamiêtaæ nale¿y, ¿e projektów nowohuckiego ratusza by³o kilka. Ten - przeszed³ fazê konkursow±, i gdyby budowano to najprawdopodobniej wed³ug tego w³a¶nie projektu.
Niestety nie zachowa³y siê planowane wymiary tego reprezentacyjnego budynku. Jego wielko¶æ mo¿na wyobraziæ sobie, porównuj±c do podobnych obiektów – ratuszów w Poznaniu, czy Zamo¶ciu, bêd±cych najwybitniejszymi osi±gniêciami polskiej architektury renesansowej, do której nowohucki projekt nawi±zywa³. Na podstawie proporcji mo¿emy mówiæ o kilkudziesiêciometrowej wie¿y ratuszowej. By gmach przybli¿yæ nowohuckiej rzeczywisto¶ci mo¿na wyobraziæ sobie, ¿e jego „biurowa” cze¶æ, mog³a by mieæ gabaryty zrealizowanego budynku centrum administracyjnego krakowskiej huty, a wie¿a - przynajmniej trzykrotnie wy¿sza od elewacji podstawy.
Wirtualny ratusz nowohucki, który nigdy nie powsta³ ogl±daæ mo¿na w muzeum „Dzieje Nowej Huty” do 4 kwietnia br, w ponownej ods³onie wystawy „Nowa Huta 1949+”
(kl)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.08 29,774,812 unikalnych wizyt