– Zarz±d nad cmentarzem parafialnym na os. Wandy sprawuje parafia rzymskokatolicka
pw. ¶w. Bart³omieja Ap.; ul. Klasztorna 11; 31-979 Kraków.
– Pogrzeby. Formalno¶ci zwi±zane z pogrzebami za³atwiamy w kancelarii parafialnej w godzinach jej urzêdowania. Pogrzeb prowadzi parafia zamieszkania osoby zmar³ej. Ksi±dz proboszcz rodzinnej parafii mo¿e odprawiæ Mszê ¶w. pogrzebow± w ko¶ciele parafialnym, ale mo¿e j± równie¿ odprawiæ w ko¶ciele ¶w. Bart³omieja. Od 1 stycznia 2012 roku przy pochówku, bêdzie pobierana op³ata prolongacyjna na 20 lat z góry w przypadku grobu ziemnego, 50 lat w przypadku grobu murowanego tzw. piwnicy oraz 30 lat w przypadku niszy na urnê.
– Grabarz. Koszty jego us³ug s± regulowane w kancelarii parafialnej. Ich wysoko¶æ ustalana jest po konsultacji miêdzy rodzin± osoby zmar³ej a grabarzem. Rozmowa odbywa siê zawsze na cmentarzu i przy konkretnym grobie.
– Kancelaria parafialna czynna jest od poniedzia³ku do pi±tku w godz. 9:00-12:00,
16:00-18:00; nieczynna w pierwsze pi±tki miesi±ca i ¶wiêta. Telefon (czynny w godzinach urzêdowania): 12 644 23 31 wew. 38; fax: 12 686 60 08;
e-mail: kancelaria@mogila.cystersi.pl; www.mogila.cystersi.pl.
– Dochówki. Obecnie na cmentarzu nie ma ju¿ wolnych miejsc. W zwi±zku z tym pochowaæ mo¿na kogo¶, kto ma swój rodzinny grób.
– Piwnice i nagrobki. Na cmentarzu mo¿na budowaæ piwnice i nagrobki po uzyskaniu pisemnej zgody zarz±du cmentarza.
– Prolongata miejsca na cmentarzu. „Darowizna na remont cmentarza” w wysoko¶ci 50 z³ za 1 rok jest pobierana w kancelarii parafialnej od 2000 roku. W przypadku grobu dzieciêcego - poni¿ej 6 roku ¿ycia kwota ta wynosi 25 z³ za 1 rok. Zaleg³e kwoty nale¿y uregulowaæ do koñca 2013 roku. Osoby, które pragn± uregulowaæ nale¿no¶æ prosimy o przedstawianie w kancelarii ostatniego dowodu wp³aty. U³atwi nam to pracê, a Pañstwu skróci czas oczekiwania na obs³ugê. W sytuacji, w której nie znamy numeru grobu najlepiej poprosiæ o pomoc pana Grabarza.
– Dysponent grobu. Po ¶mierci wspó³ma³¿onka dysponentem jest automatycznie wdowa lub wdowiec. Po ¶mierci rodziców dysponentem staje siê jedno z dzieci. Stanie siê pod warunkiem, ¿e pozosta³e rodzeñstwo zrzeknie siê swoich praw do grobu na korzy¶æ np. jednej osoby. Osoba, która zg³asza siê do kancelarii w celu uregulowania prolongaty miejsca staje siê dysponentem. W sytuacji, gdy pojawimy siê po raz pierwszy od 2000 roku pracownik mo¿e za¿±daæ od nas udokumentowania stopnia pokrewieñstwa z osob± pochowan±.
– Przekopywanie grobów. Wed³ug obowi±zuj±cego prawa przekopanie grobu mo¿e nast±piæ po dwudziestu latach od ostatniego pochówku. W sytuacji, gdy dysponent grobu ui¶ci op³atê prolongacyjn±, decyzja przesuwa siê o kolejnych 20 lat.
– Kondukt pogrzebowy. Z dniem 1 listopada 2011 r. nie chodzimy z konduktem pogrzebowym na cmentarz. Jest to podyktowane wzglêdami bezpieczeñstwa i przepisami pañstwowymi. Zgonie z ustaleniami: po Mszy pogrzebowej sprawowanej w ko¶ciele pw. ¶w. Bart³omieja Ap. nastêpuje przerwa. W tym czasie trumna z cia³em jest przewo¿ona na cmentarz. ¯a³obnicy indywidualnie udaj± siê na cmentarz. Po oko³o 15 min., przy g³ównej bramie cmentarza, rozpoczyna siê dalszy ci±g ceremonii pogrzebowej.
– Inwentaryzacja grobów. Spis z natury jest utrudniony, poniewa¿ na wielu grobach nie ma zamieszczonych informacji o pochowanych tam osobach. Dlatego prosimy o zawieszenie tabliczek na krzy¿ach. W 2012 roku planowane jest uruchomienie internetowej wyszukiwarki pochowanych na cmentarzu, na os. Wandy.
– Ogrodzenie cmentarza. Nowe ogrodzenie cmentarza jest ju¿ zaprojektowane. Prawdopodobnie wiosn± rusz± prace budowlane. Pierwszym etapem prac jest wycinka drzew z trawników wokó³ cmentarza. Otrzymali¶my ju¿ na to zgodê odpowiednich instytucji.
– Grobowiec parafialny, pozostaje do dyspozycji zarz±du cmentarza. Zosta³ zbudowany po to, aby w razie potrzeby mo¿na by³o w jego wnêtrzu przechowaæ trumnê z osob± ekshumowan± na czas np. remontu lub budowy w³asnej piwniczki. Pod jego pod³og± zosta³y pochowane ko¶ci naszych parafian przeniesione przez archeologów z dawnego cmentarza, który mie¶ci³ siê wokó³ ko¶cio³a pw. ¶w. Bart³omieja Ap.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".