Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Pó³sta³a wystawa czasowa Nowa Huta 1949 +
Wernisa¿ tej wystawy narazi³ oddzia³ Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty na os. S³onecznym na „pêkanie w szwach”. Oprócz zaproszonych go¶ci, w¶ród których znale¼li siê konsul generalny Niemiec w Krakowie – dr Heinz Peters, wojewoda ma³opolski – Stanis³aw Kracik, pe³nomocnik prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury – Filip Berkowicz, ojciec Niward Karsznia OCist. redaktor naczelny „G³osu-Tygodnika Nowohuckiego” - Jan L. Franczyk, dyrektor O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida - Anna Wiszniewska i wicedyrektor tej placówki Wies³awa Wykurz, kierownik nowohuckiego oddzia³u Muzeum Archeologicznego w Krakowie – dr Jacek Górski, nowohuccy fotografowie: W³adys³aw Rospondek, Stanis³aw Gawliñski, Piotr Augustynek, Grzegorz Ziemiañski, Adam Gryczyñski, by³y pracownik Dyrekcji Budowli Osiedli Robotniczych w Nowej Hucie – Tadeusz Binek, na uroczyste otwarcie wystawy, niezwykle licznie, przybyli mieszkañcy Nowej Huty. Pe³ni±cy honory gospodarza dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Micha³ Niezabitowski, mówi±c o Nowej Hucie i jej historii zaznaczy³, ¿e „pomiêdzy pomnikiem W³odzimierza Iljicza Lenina a sztandarami „Solidarno¶ci” rozpiêta jest ogromna przestrzeñ mentalna i moralna”, która jest prawdziwym wyzwaniem dla historyków. Wystawy, takie jak ta otwarta 12 stycznia w nowohuckim muzeum, to próby wprowadzenia w t± przestrzeñ szerszego grona odbiorców.
Nowa Huta 1949+ to ju¿ 14. wystawa organizowana w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty na os. S³onecznym 16. Jednak jej charakter jest nieco odmienny od tych dotychczasowych, jak mówi± sami jej pomys³odawcy to „pó³sta³a wystawa czasowa”. Co oznacza ten zawi³y termin i dlaczego tak d³ugo musieli¶my czekaæ na t± wystawê wyja¶niaj± jej kuratorzy: Maria Lempart i Pawe³ Jag³o.
+ Czemu dopiero po 6 latach istnienia muzeum zdecydowa³o siê na kompleksow± wystawê o Nowej Hucie?
Pawe³ Jag³o: Pomys³ na kompleksow± wystawê na temat Nowej Huty by³ w nas od zawsze. Wcze¶niej jednak chcieli¶my pokazaæ, mieszkañcom tej dzielnicy i nie tylko, rzeczy, które nigdy nie by³y tu pokazywane. Dlatego by³a szersza wystawa nt nowohuckiej architektury czy wystawa na temat kombinatu, by³a wystawa jubileuszowa, na 60. urodziny Nowej
Huty, ukazuj±ca to miejsce przez pryzmat losów dwunastu jego mieszkañców. Poniewa¿ jednak, opinie osób odwiedzaj±cych nasze muzeum, potwierdzi³y, potrzebê kompleksowej informacji o Hucie, nie by³o innego wyj¶cia. Trzeba by³o podaæ ludziom Now± Hutê „w pigu³ce”. Zw³aszcza, ¿e do naszego muzeum przyje¿d¿aj± równie¿ tury¶ci spoza Krakowa oraz osoby z zagranicy, które tu w³a¶nie szukaj± informacji o socrealizmie, chc± poznaæ historiê komunizmu i jego upadku na przyk³adzie Nowej Huty. Dziêki wystawie Nowa Huta 1949+ wreszcie mo¿emy im to zaoferowaæ.
+ Us³ysza³am, ¿e to pó³sta³a wystawa czasowa, co oznacza ten zawi³y termin?
Maria Lempart: Pó³sta³a wystawa bo bêdzie pokazywana w nowohuckim muzeum dwa razy do roku: zim± i latem, pomiêdzy tradycyjnie prezentowanymi ekspozycjami czasowymi . Wystawa „Nowa Huta 1949+” bêdzie siê stale rozwijaæ, bêdzie niby ta sama, a jednak nie. Za ka¿dym razem bêdzie bowiem nieco modyfikowana, tak aby znalaz³o siê w niej miejsce na nowe elementy. Ju¿ wiemy, ¿e kolejna ods³ona wystawy, w styczniu 2012 roku, bêdzie wzbogacona o film, który przygotowujemy do letniej wystawy „Muzyka rozrywkowa w Nowej Hucie”.
+ Czy pomiêdzy kolejnymi ods³onami Nowa Huta 1949+ bêdzie obrastaæ kurzem?
Pawe³ Jag³o: Absolutnie nie. Chcemy pokazywaæ t± wystawê w ca³ej Polsce jak równie¿ poza granicami kraju i to w³a¶nie w czasie kiedy w naszym muzeum pojawiaæ siê bêd± wystawy czasowe. Nie mo¿emy „schowaæ jej do szafy”, mamy tu prawdziwe pere³ki. Na wystawie zobaczyæ mo¿na m.in. zdjêcia dokumenty, eksponaty, plakaty które nie ujrza³y ¶wiat³a dziennego od momentu swojego powstania, przejête przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa z Muzeum Leninowskiego w Krakowie. Pierwszy raz wszystkie materia³y udostêpnione na wystawie t³umaczone s± na jêzyk angielski, nie fragmentami, ale w stosunku 1:1 – s± wzbogacone nie tylko o opisy zdjêæ czy eksponatów, ale równie¿ o multimedia.
+ Skoro ju¿ o nich mowa, które z form nowoczesnego przekazu wykorzystane zosta³y na wystawie?
Maria Lempart: Tworz±c wystawê Nowa Huta 1949+ wykorzystali¶my multimedia, które przygotowywali¶my na dotychczasowe wystawy czasowe, które pokazywane by³y w naszym muzeum. Zwiedzaj±cy mog± obejrzeæ prezentacjê na temat architektury sakralnej w Nowej Hucie, film o historii NH, podczas którego 12 osób mocno zwi±zanych z t± dzielnic± opowiada o swoim nowohuckim ¿yciu, s± wreszcie filmy Bogus³awa A. Gizy z cyklu: 20195 dni. Zona Nowa Huta,
+ Wystawa to sze¶æ bloków tematycznych, kombinat, miasto i architektura, nowohucianin w dniu powszednim, nowohucka opozycja, Lenin oraz nowohuckie mity, Ko¶ció³ ka¿dy z nich to kilka, kilkana¶cie eksponatów. To jedynie rozbudza ciekawo¶æ odbiorcy, na pewno jej nie zaspokajaj±c. Czy to celowe?
Pawe³ Jag³o: Nie do koñca. Po prostu nie mamy wiêcej miejsca. Przygotowuj±c wystawê i okre¶laj±c jej charakter jako kompleksowej informacji na temat tej dzielnicy starali¶my siê znale¼æ takie segmenty historii, które najlepiej oddadz± charakter Nowej Huty. Przy okazji wspomnê, ¿e architektem plastycznym wystawy, inicjatorem pomys³odawc± jej plastycznej aran¿acji jest £ukasz Sarnat. A prawda jest taka, ¿e ka¿dy z tych bloków tematycznych mo¿na i trzeba by rozwin±æ, ale mówi±c brutalnie nie ma gdzie, pojawia siê opór materii. Muzeum to nie witryna internetowa gdzie mo¿na „upchn±æ” ile siê chce. Marzy nam siê nowy lokal, tak naprawdê to my¶limy o czym¶ naprawdê du¿ym i nietypowym.
+ Brzmi intryguj±co. Na czym polega nowy pomys³ na nowohuckie muzeum?
Pawe³ Jag³o: Chcieliby¶my na potrzeby muzeum zaadoptowaæ blok – wszak ta dzielnica kojarzona jest g³ównie z tym typem budynku mieszkalnego, nazywana jest nies³usznie nawet „blokowiskiem”. Zwiedzaj±cy mia³by siê tu bawiæ zwiedzaniem, co¶ jak gra terenowa ale wewn±trz muzeum. Ka¿dy móg³by wczuæ siê w rolê cz³owieka, który przyjecha³ do Nowej Huty aby j± budowaæ czy po prostu tu zamieszkaæ. Na jednym z piêter móg³by byæ np. urz±d, w którym trzeba co¶ za³atwiæ i okazuje siê, ¿e to nie takie proste, bo je¶li jakim¶ cudem jest otwarte pani oczekuje od nas mnóstwa za¶wiadczeñ. Kolejne pomieszczenie to przyk³adowo sklep gdzie do zakupu czegokolwiek trzeba mieæ kartki, które wcze¶niej trzeba zdobyæ. Marzy nam siê taki blok w centrum Nowej Huty, Aleja Ró¿ mo¿e Plac Centralny. Je¶li nie uda³oby siê zaadoptowaæ, którego¶ z istniej±cych budynków mogliby¶my wybudowaæ swój, mamy nawet „upatrzone” miejsce miêdzy NCK a Centrum E. Nie ma sensu adaptowaæ na Muzeum Nowej Huty „normalnego” lokalu. To by³oby to samo co tu, ale trochê wiêksze. Nasze marzenie wydaje siê mo¿e nierealne, ale czêsto takie pozornie nierealne pomys³y udaje siê, dziêki ludziom o otwartych umys³ach i du¿ej odwadze, zrealizowaæ.
+ Miejmy zatem nadziejê, ¿e za kilka, najdalej kilkana¶cie lat, spotkamy siê w takim w³a¶nie bloku. Na razie serdecznie zapraszamy na os. S³oneczne 16 na wystawê Nowa Huta 1949+.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 29,775,070 unikalnych wizyt