Zwyczaj urządzania bożonarodzeniowych szopek, przedstawiających wydarzenia związane z narodzeniem Chrystusa, wywodzi się z kultu żłóbka betlejemskiego, który wyznawali pierwsi chrześcijanie. Szopka może mieć formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki.
W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także postaci Trzech Króli, pasterzy, a także bydło i owce,
Gwiazda Betlejemska, anioły, a w szopkach polskich znaleźć można niekiedy również ważne dla naszej historii postaci. Z kolei, tzw. "żywa szopka", to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur owiec i bydła znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postacie ludzkie są grane przez żywe osoby. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio. Wykorzystując naturalną scenerię i zwierzęta, ukazał w "żywych obrazach" historię narodzin Chrystusa.
Współcześnie szopki bożonarodzeniowe urządzane są w każdym kościele i stanowią niemałą atrakcję zwłaszcza dla dzieci. Szopki oglądać można również we wszystkich kościołach Nowej Huty.
(f)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".