Dwa tygodnie temu pisali¶my o gro¼nie wygl±daj±cym osuwisku nowohuckiej skarpy w pobli¿u trwaj±cej rozbudowy Pañstwowej Szko³y Muzycznej na os. Centrum E. Liczne telefony od mieszkañców pobliskich bloków i dok³adne obejrzenie skarpy na odcinku od Nowohuckiego Centrum Kultury po budynki Szpitala im. ¯eromskiego pozwalaj± przypuszczaæ, ¿e sprawa jest o wiele powa¿niejsza i dotyczy stabilno¶ci skarpy na jej sporym obszarze.
By zdaæ sobie sprawê z potencjalnego zagro¿enia dla znajduj±cych siê nad ni± budynków trzeba pamiêtaæ, ¿e nie na ca³ej swojej d³ugo¶ci skarpa jest tworem naturalnym. W latach 50. ubieg³ego wieku, w trakcie budowy Nowej Huty i kombinatu metalurgicznego wysypywano tam zwa³y ziemi wybranej pod fundamenty buduj±cych siê bloków, a tak¿e pozosta³ej w wyniku wyrównywania gruntu. Wywo¿ono tam równie¿ gruz, a nawet wywrotki betonu.
Przez dziesiêciolecia skarpa trwa³a w stanie nienaruszonym. Pó¼niej w jej pobli¿u powsta³o nowe osiedle Centrum E, wybudowane zosta³y budynki Nowohuckiego Centrum Kultury, a obecnie trwa budowa nowych obiektów szko³y muzycznej. To wszystko oznacza miliony dodatkowych ton naciskaj±cych na grunt. Na to na³o¿y³y siê tegoroczne ulewy i miêkkie pod³o¿e nowohuckich ³±k. W efekcie skarpa w wielu miejscach zaczyna siê osuwaæ.
- Od kilku miesiêcy obserwujê niepokoj±ce zmiany – opowiada nam mieszkaniec os. Centrum E, Leszek Pilawa. – Z zawodu jestem geodet±, czêsto robiê pomiary w terenie i mam wyczulone oko na wygl±d gruntów. £±czka rozpo¶cieraj±ca siê pomiêdzy moim blokiem a Nowohuckim Centrum Kultury by³a kiedy¶ p³aska. Teraz, bli¿ej mojego bloku widaæ zag³êbienie terenu. Tak jakby grunt w tym miejscu osiada³. Pêkniêcia w ¶cianie skarpy znajduj± siê w kilku miejscach, niektóre zd±¿y³y zarosn±æ traw± i ich nie widaæ. Tak, ¿e to nie jest sprawa tylko i wy³±cznie tego jednego, du¿ego osuwiska. Ale najbardziej niepokoi mnie to, co dzieje siê z asfaltow± ¶cie¿k±, która biegnie brzegiem skarpy. W niektórych miejscach asfalt by³ ju¿ naprawiany, ale pojawiaj± siê nowe pêkniêcia. A o tym, ¿e grunt nie jest stabilny ¶wiadczy te¿ pochylenie siê kilku betonowych s³upów z lampami o¶wietleniowymi. Widaæ to szczególnie w okolicy, w której przygotowywane jest l±dowisko dla helikopterów sanitarnych. Na kilku budynkach mieszkalnych, po³o¿onych od strony ³±k, mo¿na zauwa¿yæ równie¿ pêkniêcia ¶cian. Tak jest na budynkach nr 3, 5 i 25. Oczywi¶cie nie jestem budowlañcem i nie wiem, czy jest to efekt b³êdów pope³nionych w trakcie budowy tych bloków czy te¿ efekt tego, ¿e grunt „pracuje”- dodaje pan Leszek.
Obawy mieszkañca os. Centrum E potwierdza w rozmowie z nami, prosz±cy o zachowanie anonimowo¶ci, jeden z wieloletnich pracowników NCK. – Ja te¿ nie jestem pozbawiony obaw, gdy patrzê na to co dzieje siê ze zboczem skarpy. Co prawda, gdy budynki NCK-u by³y budowane skarpa w tym rejonie by³a dodatkowo wzmacniana, ale nigdy nie wiadomo jak zachowa siê ziemia, gdyby dosz³o do d³ugotrwa³ych opadów – opowiada.
Problem wydaje siê wiêc byæ powa¿ny. I nie wystarczy jedynie naprawa jednego sporego urwiska. W³adze miasta powinny zleciæ badanie geologiczne ca³ej skarpy. Chocia¿by po to, by uspokoiæ mieszkañców po³o¿onych w jej bezpo¶rednim s±siedztwie bloków. A gdyby okaza³o siê to konieczne, trzeba bêdzie znale¼æ ¶rodki, by skutecznie zabezpieczyæ ten teren na przysz³o¶æ. Bo przecie¿ nikt nawet sobie nie wyobra¿a, ¿e jeden z bloków móg³by siê kiedy¶ po prostu zawaliæ.
Jan L. FRANCZYK
Asfaltowa alejka nad brzegiem skarpy pomimo bie¿±cych napraw nadal pêka.
Fot. Leszek Pilawa
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".