Ju¿ po raz pi±ty zapraszamy Pañstwa do odkrywania mniej znanej przesz³o¶ci dzisiejszej Nowej Huty, zbudowanej na terenach kilkudziesiêciu dawnych podkrakowskich wsi, których historia siêga ¶redniowiecza, a nawet staro¿ytno¶ci. Tym razem przedstawiamy historiê Wadowa, który w 1951 roku zosta³ w³±czony do Krakowa, a obecnie znajduje siê w granicach administracyjnych Dzielnicy XVII – Wzgórza Krzes³awickie. Wystawa po¶wiêcona tej miejscowo¶ci zosta³a otwarta w ¶rodê 22 wrze¶nia br, w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. S³onecznym 16.
Historia Wadowa zosta³a opowiedziana przez dzieje jego kolejnych w³a¶cicieli. A byli to ludzie nietuzinkowi, niejednokrotnie zas³u¿eni dla polskiej nauki i kultury, maj±cy wp³yw na najwa¿niejsze wydarzenia w historii Polski i Krakowa. Bo obok s³ynnego Klemensa Gryfity, kasztelana krakowskiego, fundatora klasztoru Benedyktynek w Stani±tkach, znajdziemy w¶ród nich walcz±cego z biskupem krakowskim i sprzyjaj±cego husytom Spytka z Melsztyna. Pod koniec XVIII wieku w³a¶cicielem Wadowa zosta³ doktor medycyny, reformator nauczania lekarzy na krakowskiej uczelni, twórca pierwszego szpitala klinicznego w Krakowie – Andrzej Badurski. Po nim dziedzictwo przejêli s³ynni krakowscy aptekarze: Jan Andrzej Szaster, kierownik pierwszej katedry farmacji na Uniwersytecie Krakowskim oraz kontynuator jego dzie³a, doktor Antoni Szaster. W XIX wieku Wadów sta³ siê domen± kobiet: w³a¶cicielk± Wadowa zosta³a Anna Szaster, ¿ona Antoniego, patriotka otoczona powszechnym szacunkiem i stawiana za wzór do na¶ladowania, po której wie¶ odziedziczy³a jej wnuczka, Anna Ró¿ycka, odwa¿na dziewczyna, która za konspiracyjn± pracê na rzecz wyzwolenia ojczyzny zginê³a w austriackiej twierdzy. W 1874 roku kolejn± w³a¶cicielk± zosta³a Helena z Wê¿yków Badeniowa, twórczyni salonu literackiego, powa¿ana przez krakowskie ¶rodowisko literackie. Kolejny w³a¶ciciel, drugi m±¿ Heleny Badeniowej, Kazimierz Morawski, o ma³y w³os nie zosta³ prezydentem Rzeczypospolitej… Ciekawe losy tych postaci przedstawione zostan± poprzez nieliczne ocala³e pami±tki: portrety, fotografie, rzeczy codziennego u¿ytku oraz dokumenty, a nawet reporta¿e radiowe i telewizyjne, pieczo³owicie przechowywane zarówno przez instytucje, jak i osoby prywatne.
Na terenie Wadowa pozosta³o kilka obiektów przypominaj±cych o dawnej ¶wietno¶ci wsi. Po¶rodku osiedlowego parku stoi pa³ac wybudowany wed³ug projektu Antoniego £uszczkiewicza na zlecenie Józefa Badeniego w 1874 roku, za¶ na skrzy¿owaniu g³ównych dróg w 1780 roku w³a¶ciciel wsi, Stanis³aw Gostkowski, ustawi³ kamienn± kapliczkê dedykowan± swemu patronowi, ¶w. Stanis³awowi Kostce. Pozosta³o te¿ wiele starych domów, w tym kilka drewnianych, stoj±cych przy drogach wytyczonych jeszcze w ¶redniowieczu. Warto wiêc odwiedziæ ten wci±¿ ma³o znany zak±tek Krakowa. Warto równie¿ odwiedziæ muzeum na os. S³onecznym. Wystawê mo¿na ogl±daæ do 23 grudnia br. Towarzyszy³ jej bêdzie katalog Zapominane dziedzictwo Nowej Huty - Wadów autorstwa Marii Lempart.
(l)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".