Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Na rzecz Krakowa ponad podzia³ami
* Nowa Huta w swoim dawnym kszta³cie odegra³a istotn± rolê w wyborze Pana na prezydenta miasta osiem lat temu na pierwsz± kadencjê sprawowania w³adzy. Na jaki wynik teraz liczy Pan w tej czê¶ci Krakowa?
– Liczê przede wszystkim na rzeteln± ocenê mojej dotychczasowej dzia³alno¶ci przez wszystkich mieszkañców Krakowa, bo przecie¿ w³a¶nie po to s± wybory samorz±dowe. Mieszkañcy Nowej Huty, podobnie jak i mieszkañcy pozosta³ych dzielnic Krakowa, musz± podj±æ decyzjê, czy postawi± na stabilno¶æ, kompromis i wspó³pracê na rzecz gminy ponad podzia³ami, czy wybior± raczej uwik³anie w³adzy lokalnej w partyjne interesy programowane gdzie¶ daleko poza granicami naszego miasta.
* Osiem lat sprawowania w³adzy w Krakowie to spory szmat czasu. Co uda³o siê Panu osi±gn±æ, bior±c pod uwagê w szczególno¶ci dzielnice nowohuckie?
– Odpowiadaj±c na to pytanie ograniczê siê tylko do przedsiêwziêæ zrealizowanych w dzielnicach nowohuckich. W 2005 roku oddano do u¿ytkowania przebudowane rondo Kocmyrzowskie. W latach 2006–2007 powsta³a estakada nad przebudowanym rondem Polsadu. Wyremontowano ul. Klasztorn± oraz przeprowadzono generalny remont ul. Bora-Komorowskiego. Ale dzia³ania miasta to nie tylko remonty i modernizacja dróg. W roku 2008 oddano do u¿ytkowania Centrum Rozwoju Com-
-Com Zone. Tym samym mieszkañcy Nowej Huty od dwóch lat mog± korzystaæ z nowoczesnego o¶rodka sportu i rekreacji. Dziêki ¶rodkom unijnym zrewitalizowano obszar nad Zalewem Nowohuckim, który obecnie jest ulubionym miejscem wypoczynku nowohucian. Trwa modernizacja obiektów „Hutnika” Kraków przy ul. Ptaszyckiego oraz klubu „Wanda”. Przypomnê, ¿e na „Wandzie” oddano w zesz³ym roku do u¿ytku tor do speedwaya.
Na terenie os. Na Wzgórzach przekazano do u¿ytkowania boisko sportowe Orlik 2012, na os. Z³otej Jesieni boisko jest w trakcie budowy, za¶ przy ul. Jaskrowej 5 planuje siê rozpoczêcie budowy orlika jeszcze w tym roku.
We wrze¶niu ruszy, oczekiwana nie tylko przez mieszkañców Nowej Huty, ale i ca³ego Krakowa, budowa Hali Widowiskowo-Sportowej w Czy¿ynach. Obiekt powinien byæ oddany do u¿ytkowania pod koniec marca 2013.
Od kilku lat trwa te¿ modernizacja pomieszczeñ i zakup nowych urz±dzeñ dla miejskiego Szpitala im. S. ¯eromskiego. W zasadzie nie ma takiej dziedziny ¿ycia, w której dzia³alno¶æ miasta na rzecz Nowej Huty nie zosta³a zaznaczona. Proszê rozejrzeæ siê wokó³ siebie – to naprawdê widaæ.
* Gospodarka komunalna to wa¿na dla mieszkañców sfera dzia³ania w³adzy samorz±dowej. Jakie sektory tej gospodarki uda³o siê uporz±dkowaæ zgodnie z oczekiwaniami mieszkañców?
– Gospodarka komunalna jest jednym z podstawowych zadañ, jakie realizuje gmina. Jest to zadanie kompleksowe obejmuj±ce swym zakresem teren ca³ego miasta. Przez ostatnie osiem lat uda³o siê doprowadziæ j± do poziomu europejskiego. Dzi¶ wprowadzonych u nas rozwi±zañ zazdroszcz± nam inne polskie miasta. Jako jedyne w Polsce miasto oczyszczamy obecnie 100% naszych ¶cieków, zachowuj±c przy tym znacz±c± rezerwê pozwalaj±c± nam planowaæ rozwój sieci na najbli¿sze dziesiêciolecia. Nie tylko wprowadzili¶my w tym zakresie najnowocze¶niejsze rozwi±zania ze spalaniem osadów w³±cznie, ale równie¿ podjêli¶my siê rekultywacji lagun osadnikowych. W ramach programów Lokalnych Inicjatyw Inwestycyjnych i Woda dla Wszystkich doprowadzili¶my do pokrycia sieci± wodoci±gow± blisko 100% powierzchni miasta. Aktywnie dzia³amy równie¿ w zakresie poprawy bezpieczeñstwa powodziowego, choæ zawi³e procedury i skomplikowane podzia³y kompetencyjne znacz±co utrudniaj± te dzia³ania.
Wreszcie ca³kowicie zmienili¶my system gospodarowania odpadami, wprowadzaj±c nowoczesne europejskie rozwi±zania. Zak³ad demonta¿u odpadów wielkogabarytowych, sortownia, kompostownia, punkt gromadzenia odpadów to ju¿ nie kwestia przysz³o¶ci – to ju¿ rzeczywisto¶æ, to us³ugi skierowane bezpo¶rednio do mieszkañców. Domkniêciem tego systemu jest planowana ekospalarnia – jedyny tego typu obiekt w Polsce.
* To bêdzie jedna z najwa¿niejszych planowanych inwestycji w gospodarce komunalnej. Czê¶æ mieszkañców Nowej Mogi³y protestowa³a przeciwko ekospalarni. Jak Pan by ich przekona³, ¿eby zaakceptowali te nowoczesne rozwi±zania?
– Jak s³usznie Pan zauwa¿y³, ekospalarnia jest przede wszystkim rozwi±zaniem nowoczesnym, spe³niaj±cym wy¶rubowane normy unijne w zakresie ochrony ¶rodowiska. Co mo¿e przekonaæ? Mnie najbardziej przekona³a informacja o tym, i¿ na kominie zak³adu bêdzie zainstalowany czujnik, który, w razie gdyby do atmosfery przedostawa³o siê co¶ innego ni¿ para wodna – natychmiast wy³±czy piec. Ta inwestycja to jednak nie tylko obiekt bêd±cy elementem procesu gospodarowania odpadami, to równie¿ – a w pierwszych latach jego funkcjonowania w szczególno¶ci – obiekt dydaktyczny. Nasze dotychczasowe do¶wiadczenia pokazuj±, ¿e np. w Wiedniu ekospalarnia jest miejscem licznych spotkañ i wycieczek ekspertów i specjalistów z ca³ego ¶wiata. Jest to wynik bardzo intensywnej wspó³pracy w tym zakresie, zarówno w obrêbie samej unii, jak i pañstw aspiruj±cych. Warto podkre¶liæ, ¿e bêdzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, a wiêc i przyk³ad dla wszystkich gmin, jak dzia³aæ w tym zakresie. Ta lokalizacja bêdzie równie¿ swoistym impulsem do rozwoju tej czê¶ci dzielnicy. Jest to te¿ element rewitalizacji tego zdegradowanego terenu. Wreszcie, co niezmiernie istotne dla ca³ej dzielnicy, to szeroki program kompensacyjny realizowany w Nowej Hucie. Na jego realizacjê przeznaczono niespotykane dot±d w historii dzielnicy kwoty. Na koniec nie mo¿na zapominaæ, ¿e Ekospalarnia to nowe miejsca pracy i znacz±cy bodziec gospodarczy.
* Komunikacja miejska zmienia siê istotnie w Krakowie w ostatnich latach. Wiem, ¿e planowane s± wa¿ne rozwi±zania dla nowohuckiej czê¶ci Krakowa, czy uda siê je zrealizowaæ w najbli¿szym czasie?
– Wkrótce rozpocznie siê budowa nowego torowiska na trasie od ronda Mogilskiego do placu Centralnego. W tej chwili MPK og³osi³o przetarg na wykonanie projektu przebudowy tego odcinka. Torowisko bêdzie w pe³ni przystosowane do potrzeb szybkiego tramwaju, równocze¶nie maj± byæ równie¿ przebudowane ulice, powstan± te¿ ¶cie¿ki rowerowe. Na ca³ej trasie wprowadzony bêdzie tak¿e nowy system sterowania ruchem. Jest wiêc szansa, ¿e pod koniec przysz³ego roku pojedziemy t± tras± w sposób wygodny i nowoczesny. Dodaæ trzeba równie¿, ¿e po 2014r. zamierzamy budowaæ kolejne linie tramwajowe, a w¶ród nich liniê szybkiego tramwaju ³±cz±c± rondo Dywizjonu 308 z rondem Piastowskim o d³ugo¶ci oko³o 4 km. Poprowadzi ona ulicami Nowohuck±, Stella-Sawickiego i Wi¶lick±.
* Wielu Pana krytyków zarzuca Panu obietnice, które nie zawsze s± realizowane jak np.: budowa hali widowiskowo-sportowej w Czy¿ynach. Czy, je¶li zostanie Pan wybrany na trzeci± kadencjê, uda siê Panu te halê zbudowaæ?
– Pomys³ budowy hali wielofunkcyjnej na kilkana¶cie tysiêcy widzów zrodzi³ siê kilka lat temu. Obiekt mia³ powstaæ pod koniec 2007 roku, ale jak Pan wie, miasto zosta³o zmuszone do zerwania umowy z wykonawc±, który za¿±da³ niekorzystnych zmian w umowie, na które nie mogli¶my siê zgodziæ. Po zerwaniu umowy rozpisano miêdzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zaprojektowanie obiektu hali, który wygra³a firma Perbo-Projekt.
Posiadaj±c kompletn± dokumentacjê projektow±, wykonawcz± wraz z prawomocnymi pozwoleniami na budowê oraz dysponuj±c dzia³k± pod budowê hali oraz terenem z przeznaczeniem na us³ugi komercyjne, miasto og³osi³o w po³owie zesz³ego roku przetarg na wybór koncesjonariusza w ramach koncesji na roboty budowlane. W dobie kryzysu gospodarczego ¿adna firma nie zg³osi³a swojej oferty i byli¶my zmuszeni poszukaæ nowego rozwi±zania, poniewa¿ nie by³o nas staæ na wydatek 400 mln z³ z miejskiej kasy.
Uchwa³± Rady Miasta Krakowa z 4 listopada 2009 r. powierzono Agencji Rozwoju Miasta S.A. przygotowanie i prowadzenie inwestycji, budowê i zarz±dzanie hal± widowiskowo-sportow±. Na prze³omie 2009 i 2010 roku ARM S.A. og³osi³ trzy odrêbne postêpowania przetargowe: zamówienie na roboty budowlane, zamówienie na udzielenie i obs³ugê finansowania ca³kowitych kosztów budowy hali oraz zamówienie na wybór operatora przysz³ego obiektu.
Przetarg na finansowanie jest na etapie prowadzenia negocjacji. Wed³ug harmonogramu powinni¶my wkrótce zakoñczyæ procedury i podpisaæ umowê kredytow±.
Przetarg na operatora realizowany jest wed³ug takich samych zasad jak przetarg na finansowanie. Po ocenie ofert wstêpnych przyst±pimy do negocjacji z zamierzeniem zakoñczenia procedury do koñca wrze¶nia 2010 r.
Przetarg na wykonawstwo jest ju¿ na etapie rozstrzygania. Po sprawdzeniu ofert pod wzglêdem formalnym 15 lipca dokonano wyboru zwyciêzcy przetargu – zosta³ nim Mostostal Warszawa. Planowany czas realizacji budowy to, zgodnie z ofert± zwyciêzcy, 30 miesiêcy. Przy za³o¿eniu podpisania umowy i wej¶cia na plac budowy we wrze¶niu 2010, powinni¶my otworzyæ podwoje obiektu dla u¿ytkowników z koñcem marca 2013.
* Wybory prezydenckie za nami, a samorz±dowe zbli¿aj± siê coraz wiêkszymi krokami. Na prezydenta kraju wybrano przedstawiciela rz±dz±cej partii, a jego g³ównym rywalem by³ reprezentant najsilniejszej partii opozycyjnej. Pan jest bezpartyjny. Czy uda siê Panu w Krakowie bez zaplecza partyjnego wybraæ wybory i wprowadziæ do samorz±du ludzi niekoniecznie zwi±zanych z partiami politycznymi?
– Zawsze i wszêdzie bêdê powtarza³, ¿e samorz±d nie powinien byæ upartyjniony. Nie mo¿e polityk z Warszawy dyktowaæ jak± decyzjê ma podj±æ Rada Miasta Krakowa! Przecie¿ nasze sprawy dziej± siê tutaj, w Krakowie, i to my, krakowianie, musimy mieæ na nie wp³yw. Dlatego moj± si³± s± mieszkañcy i dlatego kandydujê jako bezpartyjny kandydat popierany przez nich, a nie przez ugrupowania polityczne. Mam równie¿ nadziejê, ¿e z list mojego komitetu wyborczego do rady miasta wybrane zostan± w³a¶nie te osoby, które my¶l± podobnie – politykê uprawia siê w Sejmie na Wiejskiej, a nie w Magistracie. Liderami list bêd± kandydaci, których nie trzeba szerzej przedstawiaæ, którym przed wyborami nie trzeba bêdzie fundowaæ wysokich sto³ków, by byli rozpoznawalni i pokazywani w mediach. Bêd± to osoby, które od dawna dzia³aj± na rzecz lokalnych spo³eczno¶ci.
* Si³± Nowej Huty przez lata by³ Kombinat Metalurgiczny i du¿e zak³ady budowlane. Obecnie te zak³ady odgrywaj± mniejsz± rolê. Jak Pan widzi dalszy rozwój Nowej Huty? Czy bêdzie to tylko sypialnia Krakowa, czy te¿ istnieje szansa stworzenia nowych miejsc pracy?
– Proces przebudowy tkanki spo³ecznej i gospodarczej Nowej Huty, zwi±zany ze stopniow± modernizacj± i restrukturyzacj± Kombinatu Metalurgicznego jest procesem wieloletnim, a Miasto aktywnie i kreatywnie w nim uczestniczy. Dzi¶ jednak przysz³o¶æ stawia przed nami zadania takiego pokierowania rozwojem, aby nie zapominaj±c o ci±gle modernizuj±cym siê kombinacie stalowym, wykreowaæ nowe perspektywy rozwoju gospodarczego, zw³aszcza bran¿ nowoczesnych, opartych na wysokich technologiach w tym centrów badawczo-rozwojowych i logistycznych. Wa¿nym etapem w tym procesie jest planowanie przestrzenne. Coraz wiêksza cze¶æ obszaru Huty pokryta jest planami zagospodarowania przestrzennego zak³adaj±cymi tak warto¶ciowe i stymuluj±ce rozwój gospodarczy – a wiêc i powstawanie nowych miejsc pracy – za³o¿enia jak mo¿liwo¶æ stworzenia parku technologicznego na terenie Branic oraz lokalizacjê centrów logistycznych w obszarze Kraków Wschód (np. Ruszcza, Centrum HTS).
Czekaj± nas te¿ wa¿ne inwestycje w infrastrukturê drogowo-transportow± takie np. jak modernizacja ulicy Igo³omskiej czy budowa trasy S-7. Inwestycje te spowoduj± otwarcie nowych atrakcyjnych terenów i zwiêksz± zainteresowanie inwestorów, a co za tym idzie umo¿liwi± powstanie nowych miejsc pracy.
Niezwykle istotnym elementem wspierania rozwoju Nowej Huty s± te¿ plany jej rewitalizacji. Programy rewitalizacji obejmuj± miejskie obszary kryzysowe i zdegradowane, a rewitalizacji dokonuje siê przede wszystkim w kontek¶cie spo³ecznym.
* Czego ¿yczy Pan nowohucianom najbardziej?
– Z chêci± zmieni³bym Pana pytanie na: czego najbardziej im zazdroszczê. A zazdroszczê zw³aszcza dwóch rzeczy – mnóstwa zieleni i doskona³ego skomunikowania z centrum miasta zarówno poprzez szerokie ulice, jak i dobrze rozwiniêt± komunikacjê miejsk±. Powinny byæ to wiêc ¿yczenia od Nowej Huty dla reszty Krakowa.
* Dziekujê za rozmowê.
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,775,472 unikalnych wizyt