Choć XIII Edycja Żonkilowych Pól Nadziei rozpocznie się na dobre w marcu 2010 r., to zainaugurowana została już w piątek 9 października. Ponad 300 osób, wzięło udział w Żonkilowym Marszu, który tradycyjnie przeszedł ulicami Krakowa.
„Żonkilowy piątek” rozpoczął się już o godz. 10.00, kiermaszem zorganizowanym przez pracowników i wolontariuszy nowohuckiego Hospicjum, pod krakowskim Bunkrem Sztuki. Wtedy też „w miasto” wyruszyli wolontariusze z koszami pełnymi żonkilowych cebulek, które rozdawali w zamian za dowolny datek na rzecz Hospicjum św. Łazarza. Kwesta trwała aż do godziny 14, kiedy to rozpoczęła się najbardziej widowiskowa część inauguracji, czyli Żonkilowy Marsz. Tegoroczne preludium XIII Żonkilowych Pól Nadziei odbyło się przy dźwiękach szkockich dud. Wybór instrumentu nie był przypadkowy, bowiem idea Pól Nadziei przywędrowała do Krakowa właśnie ze Szkocji, z Edynburga. Ponad 300 osób, głównie młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych Krakowa i okolic, przeszło spod Barbakanu przez krakowski Rynek pod Bunkier Sztuki. Tam odbyło się uroczyste sadzenie żonkilowych cebulek, podczas którego kilka słów do zebranych powiedział wiceprezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Piotr Małecki. Podziękował on przybyłym za zaangażowanie w działalność hospicjum, szczególnie zaś młodym ludziom za wrażliwość i chęć niesienia pomocy umierającym. Zaznaczył, że te wsadzone do ziemi kwiatowe cebulki są jak światło, które zapalamy jako dowód pamięci dla umierających, z tą wielką różnicą, że ogień gaśnie a żonkile na wiosnę zakwitną, zakwitną Polami Nadziei.
Należy przypomnieć, że przez cały rok Hospicjum prowadzi akcję informacyjną oraz program edukacyjny w szkołach. Również osoby dorosłe mogą okazać chorym swoje wsparcie nie tylko w czasie Żonkilowych Pól Nadziei. Każdy bez względu na wiek może zostać wolontariuszem w hospicjum. Wystarczy zgłosić się do Centrum Wolontariatu Hospicyjnego na ul Fatimską 17. Nie trzeba również szukać puszek, czy czekać na składanie PITu, żeby przekazać datek na rzecz chorych. Wystarczy wpłacić pieniądze na konto Bank BPH S.A. II O/Kraków | Rachunek nr. 36 1060 0076 0000 3200 0133 4486.
AŁ
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".