Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty RUSZCZA I BRANICE
W ¶rodê, 23 wrze¶nia w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. S³onecznym otwarta zosta³a nowa wystawa po¶wiêcona dwóm, bogatym w historiê miejscowo¶ciom, które dzi¶ s± podmiejskimi osiedlami Nowej Huty: Ruszczy i Branicom.
Z obiema miejscowo¶ciami zwi±zanych by³o kilka znamienitych polskich rodów: Gryfitów-¦wiebodziców (ze s³awnym Klemensem Jaks± na czele), Wierzbiêtów, Branickich, Badenich czy wreszcie Popielów. Obie miejscowo¶ci szczyci³y siê okaza³ymi dworami, a Ruszcza starym murowanym ko¶cio³em. Na wystawie (bardzo ciekawie zrealizowanej od strony plastycznej) zobaczyæ mo¿emy pami±tki zwi±zane z tymi miejscowo¶ciami oraz mieszkaj±cymi na ich terenie lud¼mi. Parafia w Ruszczy, na okoliczno¶æ wystawy wypo¿yczy³a kilka zabytkowych szat i naczyñ liturgicznych. Ogl±daj±c wystawê, dziêki wspó³pracy z nowohuckim oddzia³em Muzeum Archeologicznego, mo¿na tak¿e poznaæ najwa¿niejsze dane dotycz±ce prahistorii tych ziem (wiêcej na ten temat mo¿na zobaczyæ na specjalnej ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Branicach).
Wystawie towarzyszy estetycznie wydany katalog, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy na temat historii Ruszczy i Branic. Jego - symboliczna wrêcz cena – pozwala domniemywaæ, ¿e zakupi go zapewne ka¿dy mi³o¶nik przesz³o¶ci Nowej Huty.
Autork± scenariusza i kuratorem wystawy, któr± ogl±daæ mo¿na do koñca lutego przysz³ego roku, jest Maria Lempart. Aran¿acjê plastyczn± ca³o¶ci wykona³ £ukasz Sarnat.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".