Gry symulacyjne, miêdzynarodowa zbiórka pami±tek po komunizmie, multimedialna wystawa z okazji rocznicy stanu wojennego i wielki ogólnopolski konkurs na sta³± ekspozycjê – to tylko czê¶æ z zaplanowanych na najbli¿szy rok wydarzeñ w Muzeum PRL w Nowej Hucie. Niektóre z nich ju¿ siê odby³y inne realizowane bêd± w nadchodz±cych miesi±cach.
Muzeum PRL, bêd±ce krakowsk± fili± Muzeum Historii Polski, wystartowa³o ju¿ z nowym projektem historycznym, rozpoczynaj±c tym samym swój sezon kulturalny w Nowej Hucie. By³a to gra symulacyjna adresowana do gimnazjalistów i licealistów – „Gra o wolno¶æ”.
- Historia powojenna Polski zaczyna byæ dla m³odych tym, czym dla osób starszych by³a staro¿ytno¶æ. Zabawna prehistoria z modnymi gad¿etami – kartk± na miêso, ma³ym fiatem i pralk± Frani±. Zapyta³am ostatnio kilkana¶cioro nastolatków o rozwiniêcie skrótu PRL. Tylko jeden potrafi³ to zrobiæ. Zaczêli¶my wiêc sezon w rocznicê porozumieñ sierpniowych. Dzieñ przed pierwszym dzwonkiem, poprzez interaktywn± zabawê, opowiedzieli¶my, jak dyskutowano o wolno¶ci przy okr±g³ym stole. Mamy nadziejê, ¿e historia sprzed dwudziestu lat stanie siê w ten sposób mniej obojêtna. – mówi Jadwiga Emilewicz, nowy kierownik Muzeum PRL.
Zadaniem uczestników „Gry o wolno¶æ” by³o wypracowanie zapisu dotycz±cego wolno¶ci s³owa, wyznania i zrzeszania siê. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa obozy – rz±dowy i opozycjê solidarno¶ciow±. T³em gry by³a wystawa po¶wiêcona przygotowaniom i obradom przy okr±g³ym stole prezentowana do ubieg³ej soboty w siedzibie Muzeum w dawnym kinie ¦wiatowid. Dwa tygodnie po realizacji gry symulacyjnej „Gra o wolno¶æ”, w rocznicê powo³ania rz±du Tadeusza Mazowieckiego, zainaugurowana zosta³a jedna z kluczowych inicjatyw Muzeum w tym roku – wielka zbiórka pami±tek po komunizmie pod has³em „Uwolnij pamiêæ”. Akcja ma zasiêg miêdzynarodowy – jest adresowana zarówno do Polaków z ca³ej Polski, jak i Polonii. Ju¿ dzisiaj wiadomo, ¿e w zbiorach muzeum znajd± siê unikatowe eksponaty pochodz±ce bezpo¶rednio od autorów transformacji. 26 wrze¶nia w dniu zamkniêcia wystawy „Od opozycji do wolno¶ci” odby³o siê spotkanie, w którym wziêli udzia³ dzia³acze ówczesnej opozycji demokratycznej oraz historycy. Pytania go¶ciom zadawa³a m³odzie¿.
Natomiast 13 grudnia planowana jest multimedialna wystawa po¶wiêcona pierwszym dniom stanu wojennego. – To by³ czas, o którym nie chcia³bym ju¿ pamiêtaæ. Pocz±tek najgorszej dekady w powojennej historii polski. Pierwsze doby by³y najtrudniejsze, poniewa¿ my naprawdê siê bali¶my. Nie wiedzieli¶my, co wprowadzenie stanu wojennego bêdzie dla nas oznaczaæ. Czy to pocz±tek wojny, czy zostaniemy wcieleni do Zwi±zku Sowieckiego – wspomina Janusz Sepio³, cz³onek Rady Programowej Muzeum. Ta wystawa przygotowywana jest we wspó³pracy z Radiem Kraków.
W styczniu 2010 nast±pi og³oszenie konkursu architektoniczno-wystawienniczego. Bêdzie to konkurs otwarty, do udzia³u w którym zaproszone zostan± zespo³y architektów i plastyków. Trzy tysi±ce metrów kwadratowych budynku zostanie dostosowane do celów wystawienniczych. Budynek daje wiele mo¿liwo¶ci. Wysokie piwnice mieszcz±ce schron, du¿a i mniejsza sala kinowa, d³ugie korytarze i wiele pomieszczeñ, wreszcie dach z widokiem na panoramê miasta. Muzeum bêdzie opowiadaæ historiê 45 powojennych, skomplikowanych i trudnych lat - w sposób multimedialny. Oprócz wystawy sta³ej znajdzie siê w nim miejsce na ekspozycje czasowe, projekcje filmowe, spotkania i konferencje.
27 kwietnia 2010 r. minie piêædziesi±ta rocznica tragicznych walk o nowohucki krzy¿. Dobrze znane mieszkañcom Nowej Huty i Krakowa wydarzenia nie istniej± dostatecznie w ¶wiadomo¶ci Polaków. Planujemy wiêc wystawê i spotkania opowiadaj±ce o tych wydarzeniach – mówi Jadwiga Emilewicz.
Obecnie czeka nas rozpoczêcie pierwszego etapu inwestycyjnego. W³adze miasta przeprowadz± do koñca tego roku prace przygotowuj±ce gmach do remontu – ekspertyzy, oczyszczenie budynku ze ¶cianek dzia³owych, pozostawionych tu przez wynajmuj±cych lokale w poprzednich latach. Zamykamy te¿ prace nad scenariuszem ekspozycji – powiedzia³a nam Krystyna Zachwatowicz, przewodnicz±ca Rady Programowej Muzeum PRL-u. - Cieszê siê, ¿e muzeum ju¿ sta³o siê rozpoznawalne w Krakowie - dodaje. Nasz± wystawê po¶wiêcon± rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 obejrza³o ju¿ ponad tysi±c zwiedzaj±cych.
(f)
Muzeum PRL zosta³o powo³ane w 2008 r. jako filia Muzeum Historii Polski. Jego siedzib± jest dawne kino „¦wiatowid” w Krakowie - Nowej Hucie. Oficjalne otwarcie sta³ej ekspozycji planowane jest w roku 2011. Na powierzchni oko³o 3000 m² powstanie nowoczesne, multimedialne muzeum, po¶wiêcone dziejom Polski w latach 1944-1989. Celem Muzeum jest ukazanie skomplikowanej historii PRL – absurdom socjalistycznej gospodarki – aparatowi terroru – kulturze - opozycji - i codziennemu ¿yciu. Dzia³alno¶æ muzeum bêdzie realizowana tak¿e w obszarze edukacyjnym, archiwalnym i naukowym. Muzeum powstaje we wspó³pracy z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego oraz urzêdem miasta Krakowa.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".