Najnowsze 128 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej w ca³o¶ci po¶wiêcone zostanie ks. Kazimierzowi Jancarzowi, który od 1978 roku zwi±zany by³ z parafi± ¶w. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach. W pierwszym okresie swojej dzia³alno¶ci ks. Jancarz za³o¿y³ Konfraterniê Akademick±, skupiaj±c± studentów i pracowników naukowych krakowskich uczelni.
W 1982 roku dziewiêciu mê¿czyzn rozpoczê³o w parafii mistrzejowickiej g³odówkê, solidaryzuj±c siê z prowadz±cymi protest g³odowy internowanymi w Za³ê¿u. W g³odówce i towarzysz±cych jej nabo¿eñstwach bra³o udzia³ coraz wiêcej osób. Reaguj±c na aktywno¶æ robotników, ks. Jancarz za³o¿y³ Duszpasterstwo Ludzi Pracy, którego celem by³o organizowanie pomocy dla represjonowanych i poszkodowanych. Gdy wiêkszo¶æ internowanych w Za³ê¿u zosta³a zwolniona, postanowiono kontynuowaæ modlitwy i spotkania, które zapocz±tkowa³y odbywaj±ce siê przez wiele lat czwartkowe msze ¶w. za ojczyznê. O bogatej dzia³alno¶ci ks. Jancarza opowiadaæ bêdzie red. naczelny „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk oraz ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Us³yszymy te¿ fragmenty kazania biskupa Albina Ma³ysiaka, wyg³oszonego z okazji ods³oniêcia obelisku upamiêtniaj±cego postaæ ks. Kazimierza Jancarza (zmar³ 15 lat temu w Luborzycy).
Kronikê uzupe³ni± unikalne zdjêcia fotograficzne i archiwalne materia³y filmowe, zrealizowane m.in. podczas mszy ¶wiêtej, któr± ks. Jancarz odprawia³ podczas strajku w Hucie im. Lenina, w dniu 1 maja 1988 roku.
Tê Kronikê trzeba koniecznie zobaczyæ. Projekcje odbywaæ siê bêd± przed ka¿dym seansem w Kinie Studyjnym „Sfinks” od pi±tku (2 maja) oraz w programie telewizji krakowskiej w poniedzia³ek (5 maja) o godz. 8.45 i 19.50, a tak¿e we wtorek (6 maja) o godz. 16.50. Zapraszamy.
(jr)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".