Najnowsze 128 wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej w całości poświęcone zostanie ks. Kazimierzowi Jancarzowi, który od 1978 roku związany był z parafią św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach. W pierwszym okresie swojej działalności ks. Jancarz założył Konfraternię Akademicką, skupiającą studentów i pracowników naukowych krakowskich uczelni.
W 1982 roku dziewięciu mężczyzn rozpoczęło w parafii mistrzejowickiej głodówkę, solidaryzując się z prowadzącymi protest głodowy internowanymi w Załężu. W głodówce i towarzyszących jej nabożeństwach brało udział coraz więcej osób. Reagując na aktywność robotników, ks. Jancarz założył Duszpasterstwo Ludzi Pracy, którego celem było organizowanie pomocy dla represjonowanych i poszkodowanych. Gdy większość internowanych w Załężu została zwolniona, postanowiono kontynuować modlitwy i spotkania, które zapoczątkowały odbywające się przez wiele lat czwartkowe msze św. za ojczyznę. O bogatej działalności ks. Jancarza opowiadać będzie red. naczelny „Głosu – Tygodnika Nowohuckiego” Jan L. Franczyk oraz ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Usłyszymy też fragmenty kazania biskupa Albina Małysiaka, wygłoszonego z okazji odsłonięcia obelisku upamiętniającego postać ks. Kazimierza Jancarza (zmarł 15 lat temu w Luborzycy).
Kronikę uzupełnią unikalne zdjęcia fotograficzne i archiwalne materiały filmowe, zrealizowane m.in. podczas mszy świętej, którą ks. Jancarz odprawiał podczas strajku w Hucie im. Lenina, w dniu 1 maja 1988 roku.
Tę Kronikę trzeba koniecznie zobaczyć. Projekcje odbywać się będą przed każdym seansem w Kinie Studyjnym „Sfinks” od piątku (2 maja) oraz w programie telewizji krakowskiej w poniedziałek (5 maja) o godz. 8.45 i 19.50, a także we wtorek (6 maja) o godz. 16.50. Zapraszamy.
(jr)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".