Zapraszamy do obejrzenia 118. wydania Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Na pocz±tek realizatorzy przedstawi± znakomitych bêbniarzy japoñskich, którzy wyst±pili w Nowohuckim Centrum Kultury. Arty¶ci tworz± zespó³ „Wadatsumi” i graj± na instrumentach „taiko”, które od setek lat towarzyszy³y mod³om rybaków, przemarszom wojsk i bitwom. Wed³ug mistrza Yoshiharu Tanaki d¼wiêki tych bêbnów potrafi± przestraszyæ nawet szatana.
Drugim tematem bêdzie stary Pleszów, o którym opowie Maria Lempart z nowohuckiego Oddzia³u Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Przedstawione zostan± efekty badañ archeologicznych, które prowadzone by³y m.in. podczas budowy kombinatu. Na starych rycinach i fotografiach zobaczymy najwa¿niejsze obiekty Pleszowa, m.in. Dwór Kirchmayerów, ko¶ció³ ¶w. Wincentego, kaplicê Chrystusa Króla, a tak¿e akt lokacyjny z 1315 roku.
Kronikê zakoñczy relacja z uroczysto¶ci nadania tytu³u Nowohucianina Roku 2007. Decyzj± kapitu³y „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego” wyró¿nienie to otrzyma³ budowniczy ko¶cio³a ¶w. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303 i wieloletni proboszcz tej parafii, ks. pra³at Jan Bielañski. Okoliczno¶ciowy medal wrêczy³ laureatowi redaktor naczelny „G³osu” – Jan L. Franczyk.
Najnowsze wydanie Nowohuckiej Kroniki Filmowej bêdzie mo¿na ogl±daæ od 22 lutego przed ka¿d± projekcj± w Kinie Studyjnym „Sfinks”, a tak¿e w poniedzia³ek (25.02) o godz. 8.45 i 19.50 i we wtorek (26.02) o godz. 16.50 na antenie Telewizji Kraków.
(jr)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".