Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
CYSTERSKI ROCZNIK
W dniach tegorocznego Odpustu Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego ukaza³ siê pierwszy numer cysterskiego rocznika „Cistercium Mater Nostra (Tradycja-Historia-Kultura)” wydawanego przez Opactwo Cystersów w Mogile.
Od dawna czeka³em na takie wydawnictwo. Polscy Cystersi maj± przecie¿ bogat± przesz³o¶æ, specyficzn± duchowo¶æ i naprawê jest o czym pisaæ. Tymczasem, poza stosunkowo krótkim epizodem wydawania przez mogilskiego opata ¶p. o. Jacka Sto¿ka, biuletynu informacyjnego Polskiej Kongregacji Cystersów „Regina Mundi”, nie mieli¶my w naszym kraju solidnego cysterskiego periodyku. A na ¶wiecie takie cysterskie czasopisma istniej±. I wreszcie doczekali¶my siê. Rocznik 1/2007 ma format A4 i liczy 146 stron. W zwi±zku z 500-leciem twórczo¶ci Stanis³awa Samostrzelnika, w du¿ej czê¶ci po¶wiêcony jest w³a¶nie tej osobie i dzie³om, które po sobie pozostawi³. Do postaci jednego z najwybitniejszych polskich renesansowych iluminatorów, a zarazem cysterskiego mnicha, nawi±zuj± trzy teksty: Marcina Starzyñskiego i Macieja Zdanka „Mogi³a w czasach Stanis³awa Samostrzelnika – szkic do dziejów klasztoru na prze³omie XV i XVI wieku”, Barbary Miodoñskiej „¦wiat malarski Stanis³awa Samostrzelnika. Miniatury” oraz Marcina Starzyñskiego „Rola i funkcje herbów w miniaturach Stanis³awa Samostrzelnika”.
Z innych artyku³ów warto wspomnieæ obszerne studium o. Iwo Ko³odziejczyka, cystersa z Mogi³y pt. „Duchowo¶æ Cysterska” oraz artyku³ prof. Tadeusz Wêc³awowicza „Rezultaty prac konserwatorskich prowadzonych w kru¿gankach klasztoru mogilskiego w latach 2006-2007. Czê¶æ I”. Rocznik zamyka charakterystyka zawarto¶ci cysterskich periodyków ukazuj±cych siê za granic±, m. in. Analecta Cisterciensia (Wêgry), Cistercian Studies Quarterly (USA), Cistercienser Chronik (Austria/Niemcy), Rivista Cisterciense (W³ochy), czy Collectanea Cisterciensia. Revue de Spiritualité monastique (Belgia) oraz omówienie obchodów Roku Stanis³awa Samostrzelnika.
Rocznik posiada w³asn± radê naukow±, w sk³ad której wchodzi kilku profesorów reprezentuj±cych takie dziedziny wiedzy jak: archeologia, architektura, historia i historia Ko¶cio³a, historia sztuki i teologia. Radê redakcyjn± stanowi±: o. Piotr Chojnacki OCist, opat mogilski i prezes Polskiej Kongregacji Cystersów (przewodnicz±cy), o. Mateusz Kawa OCist (sekretarz) oraz Beata Kwiatkowska-Kopka, Marcin Starzyñski, Marcin Szyma, Tomasz Wêc³awowicz i Maciej Zdanek.
Uwagê czytelnika zwraca bardzo staranne wydanie Rocznika i obecno¶æ w nim ciekawej (równie¿ kolorowej) ikonografii. Chocia¿ cnot± – nie tylko dla mnichów – jest cierpliwo¶æ, ja jednak z niecierpliwo¶ci± czekam na kolejny tom „Cistercium Mater Nostra”.
(f)



Ok³adka pierwszego numeru rocznika „Cistercium Mater Nostra”
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.11 29,774,917 unikalnych wizyt