CENTRUM PAMIÊCI „SOLIDARNO¦CI” I DUSZPASTERSTWA HUTNIKÓW
Krystalizuje siê koncepcja powo³ania w dawnej kaplicy przy ko¶ciele M.B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domy
O maj±cym powstaæ w dawnej kaplicy przy parafii M. B. Czêstochowskiej na os. Szklane Domu Centrum „Solidarno¶ci” pisali¶my ju¿ w tegorocznym numerze wielkanocnym. Od kwietnia wiele siê zmieni³o, a sama idea organizacji w tym miejscu placówki, która pe³ni³aby zarazem funkcjê muzealn±, jak i edukacyjn±, nabiera coraz bardziej realnych kszta³tów.
W czwartek12 lipca br. do cysterskiego klasztoru na Szklanych Domach, na zaproszenie proboszcza parafii, o. Niwarda Karszni oraz przewodnicz±cego Miêdzyzak³adowej Organizacji Zwi±zkowej NSZZ „Solidarno¶æ” Mittal Steel Poland S.A. – Kraków, W³adys³awa Kieliana przyby³o ok. 50 osób, które utworzy³y Radê Patronack± planowanego przedsiêwziêcia. Znale¼li siê w niej zarówno cz³onkowie dzia³aj±cego od czasów stanu wojennego na Szklanych Domach Duszpasterstwa Hutników, cz³onkowie opozycji i uczestnicy strajku na hucie po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego oraz cz³onkowie Komisji Robotniczej Hutników.
O. Niward Karsznia i W³adys³aw Kielian przedstawili obecnym wstêpne porozumienie, jakie zosta³o wypracowane przy udziale hutniczej „Solidarno¶ci”, parafii M. B. Czêstochowskiej i krakowskiej Kurii Metropolitalnej. Zgodnie z porozumieniem parafia u¿yczy budynku by³ej kaplicy parafialnej na tworzone Centrum, a stron±, która bierze na siebie odpowiedzialno¶æ za utrzymanie budynku i urz±dzenie w nim placówki historyczno-edukacyjnej bêdzie Miêdzyzak³adowa Organizacja Zwi±zkowa NSZZ „Solidarno¶æ” Mittal Steel Poland w Krakowie. Obaj mówcy podkre¶lali znaczenie, jakie w stanie wojennym odegra³a parafia na Szklanych Domach – zarówno w zakresie ¿ycia religijnego jak i spo³eczno-patriotycznego. Mówi³ o tym tak¿e lider Duszpasterstwa Hutników, Zbigniew Ferczyk, przypominaj±c wiele akcji o charakterze pomocowym, podejmowanym przez Duszpasterstwo Hutników w stanie wojennym. Przypomnia³ o organizowanych na Szklanych Domach Mszach ¶w. za Ojczyznê oraz o tradycji pielgrzymek do grobu ¶w. Rafa³a Kalinowskiego. Parafia na Szklanych Domach w stanie wojennym by³a wa¿nym – obok Arki Pana, Mistrzejowic i Mogi³y, gdzie dzia³alno¶æ prowadzi³o Duszpasterstwo Nauczycieli „Ostoja” - centrum wspierania walcz±cych o godno¶æ i wolno¶æ robotników.
W trakcie spotkania wielu mówców podkre¶la³o, ¿e Centrum Pamiêci „Solidarno¶ci” i Duszpasterstwa Hutników musi mieæ charakter przedsiêwziêcia bardzo profesjonalnego i nowoczesnego. To musi byæ placówka atrakcyjna tak¿e dla m³odzie¿y, która tutaj mog³aby spotykaæ siê na lekcjach historii. To musi byæ placówka ¿ywa – podkre¶la³ Edward Nowak.
Zebrani wy³onili ze swojego grona sze¶cioosobowy zespó³, który zajmie siê wypracowaniem formu³y nowej placówki. Po jej wypracowaniu, projektem Centrum zajm± siê architekci i plastycy. Merytoryczn± wspó³pracê z now± placówk± zadeklarowa³, obecny na spotkaniu, dyrektor krakowskiego oddzia³u Instytutu Pamiêci Narodowej, prof. Ryszard Terlecki.
+ + +
Inicjatywa powo³ania Centrum Pamiêci Solidarno¶ci i Duszpasterstwa Hutników jest wyj±tkowo cenna. Nowa Huta w latach stanu wojennego stanowi³a – obok Wroc³awia – o¶rodek najsilniejszego oporu wobec totalitarnego ustroju komunistycznego. Co prawda, od pocz±tku lat 90-tych ub. wieku, istnieje Izba Pamiêci „Solidarno¶ci” na terenie Mittal Steel Poland, ale dostêp do niej jest do¶æ trudny dla zwyk³ych mieszkañców czy uczniów. Nowa, i profesjonalnie przygotowana, placówka zlokalizowany bêdzie w sercu Nowej Huty. A co najwa¿niejsze, bêdzie do niej swobodny dostêp. O postêpach w powstawaniu nowej placówki bêdziemy informowaæ na bie¿±co.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".