W mistrzejowickiej świątyni ĆWIERĆ WIEKU MSZY ZA OJCZYZNĘ
21 czerwca br. o godz. 18.00 w kościele parafialnym w Mistrzejowicach, odprawiona została uroczysta Jubileuszowa Msza Święta za Ojczyznę, w 25-lecie pierwszej Mszy, którą w czerwcu 1982 roku odprawił w tej intencji ks. Kazimierz Jancarz.
Jubileuszowej Mszy przewodniczył kapelan „Solidarności” ks. Władysław Palmowski w asyście sześciu kapłanów. W nabożeństwie udział wzięli m. in. przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, przewodniczący hutniczej „Solidarności” Władysław Kielian, radni Miasta Krakowa: Jan L. Franczyk, Marek Stelmachowski i Stanisław Zięba oraz liczni uczestnicy inicjatyw podejmowanych przez ks. Kazimierza Jancarza w stanie wojennym. Obecna była także młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza z jej dyrektorem Barbarą Nowak, a także znany krakowski fotografik i autor wystaw, które w stanie wojennym eksponowane były w dolnym kościele w Mistrzejowicach, Stanisław Markowski. Wiernym, którzy wypełnili w ubiegły czwartek kościół św. Maksymiliana M. Kolbego towarzyszyły poczty sztandarowe.
- Pozwólcie, że przypomnę słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które wypowiedział do nas w Mogile, do której przybył jako papież 9 czerwca 1979 r. Przypomniał wówczas, że Nowa Huta zbudowana została na fundamencie Krzyża. Najpierw tego pierwszego, który znajdował się w podkrakowskiej Mogile – w pobliżu Starej Huty. I tego nowego, drewnianego, który stanął już okresie milenium, na miejscu mającego budować się nowego kościoła. I mieszkańcy Nowej Huty pozostali wierni Krzyżowi. Udowodnili to zarówno w roku 1960 jak i w stanie wojennym – mówił do wiernych w kazaniu ks. Palmowski.
Po Mszy św. wystąpił chór pod dyrekcją Rafała Marchewczyka, a w dolnym kościele otwarta została okolicznościowa wystawa przypominająca działalność ks. Kazimierza Jancarza w Mistrzejowicach. Wystawę, na którą złożyło się kilkaset dokumentalnych fotografii (m. in. Zbigniewa Galickiego, Stanisława Markowskiego, Andrzeja Stawiarskiego, Lucyny Lubańskiej i Zbigniewa Bielawskiego) zorganizowało Katolickie Centrum Kultury Mistrzejowice i Duszpasterstwo Ludzi Pracy w Mistrzejowicach. Wystawę można oglądać do 1 lipca br. codziennie w godz. od 8.00 do 20.00.
(f)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".