12 lutego 2025 roku o godzinie 18:00 w O¶rodku Kultury Norwida w Krakowie (os. Górali 5) odbêdzie siê premiera drugiego numeru czasopisma „Zgniatacz – nowohuckie studia naukowe”. Wydarzenie bêdzie okazj± do spotkania z autorami i autorkami artyku³ów oraz pos³uchania ich dyskusji o dziedzictwie przemys³owym oraz cz³onkami zespo³u redakcyjnego.
Drugi numer „Zgniatacza” ukazuje siê w nawi±zaniu do obchodów jubileuszu 75-lecia powstania Nowej Huty, które mia³y miejsce w 2024 roku. Tym razem periodyk przybli¿a zarówno materialne, jak i niematerialne aspekty przemys³owego dziedzictwa tej unikalnej dzielnicy. Nowa Huta, jako czê¶æ Krakowa, nie mog³aby powstaæ bez wielkiej huty stali zbudowanej w jej s±siedztwie. Numer otwiera wprowadzenie autorstwa Artura Paszko, który wyja¶nia zawi³o¶ci terminologiczne zwi±zane z pojêciem dziedzictwa przemys³owego. W recenzowanej czê¶ci numeru, zawieraj±cej artyku³y i rozprawy, znale¼æ mo¿na cztery teksty. Oskar Lange, na gruncie filozoficznym, opisuje dzieje Nowej Huty, siêgaj±c od jej pocz±tków a¿ po wspó³czesno¶æ, przy u¿yciu kategorii budowania. Agata Walczak charakteryzuje architekturê i urbanistykê przemys³ow± nowohuckiego kombinatu. Propozycjê zarz±dzania dziedzictwem Nowej Huty za pomoc± Nowohuckiego Szlaku Dziedzictwa Przemys³owego przedstawia Agnieszka Konior, która odwo³uje siê tak¿e do koncepcji innych szlaków dziedzictwa przemys³owego. Z kolei Weronika Pokojska analizuje przypadek Wolfsburga – niemieckiego miasta, które czerpie z w³asnego dziedzictwa przemys³owego. Numer zamyka Pro memoria autorstwa Adama Gliksmana, po¶wiêcone o. Korneliuszowi Jackiewiczowi OCist – nietuzinkowej postaci, budowniczemu Nowej Huty, junakowi i mogilskiemu mnichowi, który zmar³ w 2023 roku. W tym wydaniu czasopisma publikujemy tak¿e bibliografiê nowohuck±, opracowan± za rok poprzedni. Teksty o Nowej Hucie opublikowane w 2023 roku wyszuka³ i zebra³ Adam Gliksman.
Premiera „Zgniatacza” stanowi doskona³± okazjê do pog³êbienia wiedzy na temat przesz³o¶ci i przysz³o¶ci Nowej Huty, jej wp³ywu na miasto Kraków oraz region. Zapraszamy do wziêcia udzia³u w wydarzeniu wszystkich, którzy interesuj± siê histori± przemys³ow±, kultur± i dziedzictwem Nowej Huty oraz chc± uczestniczyæ w wyj±tkowej dyskusji. W czasie wydarzenia bêdzie mo¿na nabyæ czasopismo w promocyjnej cenie. Szczegó³owe informacje: www.okn.edu.p
Wydawca czasopisma: O¶rodek Kultury Norwida w Krakowie. Partnerzy wydarzenia: Dzielnica XVIII Nowa Huta oraz Kraków – Nowa Huta Przysz³o¶ci SA.
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".