Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.01.31] A może ...
· [2025.01.31] Służyć ...
· [2025.01.31] Ameryka...
· [2025.01.24] Ile w t...
· [2025.01.24] Skandal...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
W 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego Hutnicy w Czernej
W ubiegłą niedzielę, 19 stycznia, w 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, narodowego zrywu niepodległościowego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, odbyła się 42. Pielgrzymka Ludzi Pracy do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic. Tam odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny oraz ludzi pracy, a po niej pielgrzymi nawiedzili grób św. Rafała Kalinowskiego, uczestnika powstania styczniowego na Litwie, za co – po upadku powstania - carskie władze zesłały go na 10 lat na Syberię. Powstaniec Rafał Kalinowski w roku 1877 wstąpił do karmelitów bosych, a w 1882 roku w Czernej przyjął święcenia kapłańskie. Tutaj też został pochowany.
Po uroczystościach religijnych odtworzone zostało widowisko historyczne z udziałem grupy rekonstrukcyjnej przedstawiającej sceny z powstania styczniowego.
Organizatorem pielgrzymki było tradycyjnie Duszpasterstwo Hutników funkcjonujące przy parafii M.B. Częstochowskiej na Szklanych Domach oraz Komisja Robotnicza Hutników NSZZ „Solidarność”.
+ + +
Powstanie styczniowe rozpoczęło się z początkiem1863 i trwało prawie do jesieni 1864. Było najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, dłuższym od powstania listopadowego z 1830 r., które upadło po roku. Powstanie styczniowe wybuchło z powodu nasilającego się terroru rosyjskiego. Wybuch powstania styczniowego przyspieszyła branka do carskiej armii jaką przeprowadzono w nocy z 14 na 15 stycznia 1863 r. w Warszawie. Postawnie zostało ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 roku wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. W powstaniu wzięło udział około 200 tys. osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa. W Królestwie Kongresowym, na Litwie właściwej, Żmudzi i zachodniej Białorusi zryw przybrał charakter masowy, angażując nie tylko Polaków, lecz również Litwinów i część Białorusinów.
Mimo początkowych sukcesów powstanie styczniowe zakończyło się przegraną. Około 20 tysięcy powstańców poległo w walkach, blisko tysiąc stracono, około 38 tys. skazano na katorgę lub zesłanie na Syberię, a około 10 tys. wyemigrowało. Wojska rosyjskie pacyfikowały powstanie z dużą determinacją i okrucieństwem. Miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, były palone, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Z liczącej około 40 tysięcy szlachty polskiej osiedlonej na Litwie zginęło 10 tysięcy osób, a samo Wilno zostało spacyfikowane. Jednym ze skutków poniesionej w powstaniu klęski było porzucenie myśli o dalszej walce z zaborcą na rzecz tzw. pracy organicznej, która zawierała postulat unowocześniania przemysłu, rolnictwa i handlu, propagowała rozwój cywilizacyjny oraz zachęcała do podniesienia poziomu oświaty wśród niższych warstw społecznych i tym samym postawienia tamy germanizacji i rusyfikacji polskiej ludności.
(f)

 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,327,464 unikalnych wizyt