Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2025.01.31] A może ...
· [2025.01.31] Służyć ...
· [2025.01.31] Ameryka...
· [2025.01.24] Ile w t...
· [2025.01.24] Skandal...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Młodzież z prowincjonalnych szkół przeciwstawiła się machinie systemu
W grudniu 2024 roku minęła 40. rocznica strajków szkolnych w obronie krzyży w Miętnem i we Włoszczowie. Bohaterska młodzież z prowincjonalnych szkół miała odwagę przeciwstawić się machinie systemu, który postanowił wyrugować symbole religijne z przestrzeni publicznej. Strajk wspierali mieszkańcy Nowej Huty, a w pomoc strajkującej młodzieży zaangażował się ks. Kazimierz Jancarz i nowohucka Solidarność.
Podczas wakacji w 1984 roku, pod pretekstem remontu klas, w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie zdjęto krzyże. Liczono, że taki nieostentacyjny sposób sprawi, że nawet jeśli młodzież zauważy zniknięcie krzyży, to nie będzie na tyle zdeterminowana, by podjąć akcję protestacyjną. Tymczasem już po kilku tygodniach Samorząd Szkolny złożył u dyrekcji petycję podpisaną niemal przez wszystkich uczniów, w której domagał się przywrócenia krzyży. Władze szkoły a także lokalne władze partyjne były nieugięte. Konflikt zaostrzył się na tyle, że 3 grudnia uczniowie podjęli spontaniczną decyzję o rozpoczęciu strajku okupacyjnego. Protestujący poprosili miejscowego proboszcza, by pozwolił dwóm wikarym dołączyć do strajkujących. Władze na wiele sposobów próbowały złamać uczniów; odłączono im ogrzewanie, zatkano kanalizację, zastraszano ich rodziców, konfiskowano jedzenie dostarczane przez Włoszczowian, wreszcie przygotowywano pacyfikację. W obliczu groźby siłowego stłumienia strajku, po 14 dniach jego trwania bp Marian Jaworski poprosił uczniów o jego zakończenie. Młodzi bohaterowie, pośród tłumu wzruszonych Włoszczowian, przeszli w uroczystej procesji ze szkoły do kościoła. Niestety, krzyże nie wróciły do sal szkolnych a przez najbliższe tygodnie najbardziej aktywni uczniowie zostali poddani represjom. Próbowano także zamordować ks. Marka Łabudę, który otaczał opieką duszpasterską strajkujących...
Strajk spotkał się z ogromnym wsparciem mieszkańców Nowej Huty. Na Mszach Czwartkowych w Mistrzejowicach organizowanych przez ks. Kazimierza Jancarz i Solidarność Nowohucką modlono się za strajkujących i zbierano pieniądze na zakup żywności. Dwukrotnie udano się dotrzeć do młodzieży z zakupioną żywnością. Ksiądz Jancarz wysłał też dwóch kamerzystów, Andrzeja Jaskowskiego i Piotra Augustynka, którzy cały dzień dokumentowali to wydarzenie. Środowisko skupione wokół ks. Jancarza i mieszkańcy Nowej Huty byli też jedynymi, którzy wspierali strajkujących po wydarzeniach z grudnia 1984 roku. Część uczniów w ramach represji usunięto ze szkoły, część z nich musiała opuścić Włoszczową, posypały się wysokie kolegia dla uczestników oraz wspierających strajk. Znaleźć nową szkołę, pracę czy opłacić kolegia pomagał właśnie kapelan Solidarności i mieszkańcy Nowej Huty. Młodzież z Włoszczowej wraz ze swoim kapelanem księdzem Markiem Łabudą kilkakrotnie odwiedzała Mistrzejowice.
Tę piękną a zapomnianą historię postanowiło przypomnieć światu Stowarzyszenie „Rafael”, które rozpoczęło jesienią zeszłego roku produkcję kinowego, fabularnego filmu o strajku o krzyże we Włoszczowie. W „Znaku sprzeciwu” - taki tytuł będzie nosiła produkcja - wystąpią znakomici polscy aktorzy (m.in. Sebastian Fabijański, Dominika Kluźniak, Rafał Zawierucha, Piotr Cyrwus, Ksawery Szlenkier, Henryk Gołębiewski, Sara Lityńska). Niestety produkcja jest dziś zagrożona. Dotacji filmowi odmówiła instytucja powołana do wspierania rodzimych produkcji filmowych – Polski Instytut Sztuki Filmowej, dlatego producenci prowadzą zbiórkę na film. Bez znaczącego wsparcia drobnych darczyńców a także mecenasów i sponsorów nie uda się dokończyć projektu.
Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć to dzieło, tak jak przed 40. laty wspierali bohaterów filmu, zapraszamy na stronę www.znaksprzeciwu.pl, gdzie znajdą niezbędne informacje.
(pf)



Wpłat na produkcję filmu „Znak sprzeciwu” można dokonywać na poniższe konto:

Stowarzyszenie Rafael
ul. Rękawka 51, 30-535 Kraków

Bank Pekao SA
Numer konta 86 1240 4719 1111 0010 6109 7224
Tytuł wpłaty: „Na cele statutowe - Akcja ZNAK SPRZECIWU + E-MAIL i TELEFON
(podanie emaila i telefonu jest opcjonalne, ale pomoże w ewentualnym kontakcie oraz w dostarczeniu obiecanych bonusów).

Więcej o filmie oraz akcji na stronie: www.znaksprzeciwu.pl


Młodzież z Włoszczowej wraz ze swoim kapelanem księdzem Markiem Łabudą kilkakrotnie odwiedzała Mistrzejowice
 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 30,327,493 unikalnych wizyt