Nawigacja
· Strona główna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do życia
W Głosie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artykuły
· [2024.11.29] Grudzie...
· [2024.11.29] Zatrzym...
· Na niedzielę 1 grudn...
· [2024.11.29] Gra o w...
· [2024.11.22] Co lubi...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzedaż działka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie włosy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Nowa Huta 75. Przestrzeń uwolniona: premiera przewodnika biegowo-spacerowego
Z okazji 75-lecia powstania Nowej Huty zrealizowano wyjątkowy projekt, który pozwoli na nowo odkryć tę unikalną dzielnicę Krakowa. „Nowa Huta 75. Przestrzeń uwolniona” to nie tylko okazja do uczczenia jubileuszu dzielnicy, ale również szansa na aktywne i refleksyjne zwiedzanie, które łączy bieg, spacer i bliskie obcowanie z historią.
W ramach projektu powstał przewodnik po biegowo-spacerowych trasach, które prowadzą przez najważniejsze punkty Nowej Huty, zarówno te ikoniczne, jak i te ukryte w codziennym krajobrazie. To podróż, która łączy pasję do ruchu z miłością do miejsc pełnych historii i detali, które zwykle umykają w biegu dnia.
Wspólna pasja – wspólny projekt
Zespół twórczy, który stanął za realizacją przewodnika, to grupa pasjonatów: Gosia Hajto, Angelika Klik, Jadwiga Bryś, Bartek Giżycki, Kamil Zieleziński, a także Monika Orzeł, odpowiedzialna za opracowanie graficzne, i Magda Kotula, koordynatorka dostępności. Jak sami mówią, projekt powstał z ich miłości do Nowej Huty i do tych małych detali, które na co dzień umykają uwadze. – Chcemy pokazać Nową Hutę z innej strony – mówi Gosia Hajto. – Zależy nam na tym, aby każdy mógł odnaleźć tu coś dla siebie, bez względu na wiek czy kondycję.
Trasy pełne historii i przyrody
Przewodnik prowadzi przez trzy unikalne trasy, które zapraszają do odkrywania Nowej Huty zarówno z perspektywy historycznej, jak i przyrodniczej.
Pierwsza z tras to podróż śladami nowohuckich neonów. Te charakterystyczne elementy miejskiego krajobrazu, które wciąż zdobią przestrzeń Nowej Huty. Stanowią symbol przeszłości, a jednocześnie wciąż są żywą częścią tego miejsca. Druga trasa koncentruje się na nowohuckich rzeźbach. W ramach tej trasy uczestnicy będą mogli podziwiać rzeźby na skwerach, w parkach czy osiedlowych podwórkach. Trzecia, najbardziej unikalna trasa, zabiera nas w świat Jadwigi, Królowej Polski. Trasa ta, związana z historyczną ikoną, której 650-lecie narodzin obchodzimy w tym roku w Krakowie, prowadzi przez malownicze Łąki Nowohuckie, aż do Opactwa Cystersów w Mogile. Przewodnik zachęca także do aktywności z czworonogami – ścieżka jest dedykowana wszystkim miłośnikom psów.
Wydania papierowe, elektroniczne i audioprzewodnik
Projekt to nie tylko przewodnik w wersji papierowej i elektronicznej, ale także audioprzewodnik, który pozwala na pełniejsze przeżycie każdej z tras.
Spotkanie z twórcami – wieczór pełen rozmów
Premiera przewodnika odbędzie się w formie spotkania z twórczyniami i twórcami projektu. To będzie wyjątkowy wieczór, pełen rozmów, refleksji, zachwytów nad Nową Hutą oraz wspólnego celebrowania pasji, która łączy wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie dobrej herbaty i radości z dzielenia się tym, co udało się stworzyć.
Premiera odbędzie się 28 listopada o godz. 18:30 w Ośrodku Kultury Norwida na os. Górali 5. Szczegółowe informacje: www.okn.edu.pl.


 
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,889,546 unikalnych wizyt