Wierni i przyjaciele po¿egnali ¶p. ks. Stanis³awa Puzyniaka
W czwartek, 1 sierpnia 2024 roku, w parafialnym ko¶ciele pw. Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym, przy trumnie wieloletniego i lubianego zmar³ego proboszcza tej parafii ks. pra³ata Stanis³awa Puzyniaka odprawiona zosta³a Msza ¶wiêta, któr± koncelebrowa³o kilkudziesiêciu kap³anów pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Zaj±ca. W Mszy ¶w., oprócz duchownych udzia³ wziê³a liczna grupa wiernych, znajomych i przyjació³ zmar³ego Ksiêdza.
Ks. Stanis³aw Puzyniak zmar³ w niedzielê, 28 lipca w wieku 69 lat. Przez 23 lata (od 2001 do 2024 roku) pe³ni³ obowi±zki proboszcza parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa w Nowej Hucie na os. Teatralnym. Pó¼n± wiosn± tego roku zrezygnowa³ z dalszego kierowania parafi± ze wzglêdu na stan zdrowia i konieczno¶æ poddania siê operacji serca. Po rekonwalescencji mia³ s³u¿yæ pomoc± duszpastersk± w parafii ¶w. Józefa na os. Kalinowym. Niestety, ¶mieræ przerwa³a te plany. Pogrzebowa Msza ¶wiêta, której przewodniczy³ ordynariusz bielsko-¿ywiecki ks. biskup Roman Pindel odprawiona zosta³a 2 sierpnia w rodzinnej parafii ks. Stanis³awa Puzyniaka, w parafii Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy w Jaworznie - Osiedlu Sta³ym. Po jej zakoñczeniu ks. Stanis³aw zosta³ pochowany na miejscowym cmentarzu.
Ks. Stanis³aw Puzyniak dobrze zapisa³ siê w pamiêci wiernych Nowej Huty. To za jego proboszczowania ko¶ció³ na os. Teatralnym uzyska³ finalny wygl±d. Na 45. rocznicê obrony krzy¿a, przypadaj±c± w roku 2005 grupa radnych zasugerowa³a, ¿e dobrze by by³o, aby to miejsce zosta³o bardziej zauwa¿one i docenione na tle ca³ej historii Nowej Huty. Wtedy w³a¶nie zrodzi³a siê inicjatywa postawienia nowego krzy¿a przed ko¶cio³em. Prace przygotowawcze trwa³y kilka lat. Wybrano projekt prof. Stefana Dousy z Politechniki Krakowskiej - autora bardzo znanego krzy¿a umieszczonego w ho³dzie ofiarom komunizmu przy kaplicy na cmentarzu Rakowickim. Pomnik Krzy¿a Nowohuckiego zosta³ ods³oniêty i po¶wiêcony 10 listopada 2007 przez kard. Stanis³awa Dziwisza. Oryginalny, drewniany krzy¿ umieszczono w „kotwicy” ko¶cio³a Arka Pana, za¶ ostatni, równie¿ drewniany, umieszczono przy ko¶ciele od strony os. Górali.
Ksi±dz pra³at Puzyniak bardzo dba³ o pamiêæ obrony krzy¿a w Nowej Hucie w kwietniu 1960 roku. Spotyka³ siê z ¿yj±cymi uczestniczkami tej obrony. W ka¿d± rocznicê s³ynnej obrony w ko¶ciele na os. Teatralnym sprawowa³ Mszê ¶w. w intencji ¿yj±cych i zmar³ych obroñców Krzy¿a. Po Mszy ¶w. pod pomnikiem Krzy¿a Nowohuckiego zawsze sk³adano wieñce i kwiaty. Zapalano znicze. Ks. Puzyniak wchodzi³ równie¿ w sk³ad jury konkursu dla szkó³ ponadpodstawowych: „Na fundamencie Krzy¿a. Historia Ko¶cio³a w Nowej Hucie” - konkursu organizowanego przez Muzeum Nowej Huty pod patronatem Rady Miasta Krakowa.
Ks. Stanis³aw Puzyniak zapisa³ siê wyj±tkowo tak¿e w pamiêci pracowników i kadetów Szko³y Aspirantów Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej z os. Zgody. Szko³a ta znajduje siê na terenie parafii Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa. Nie dziwi wiêc wpis jaki w dniu pogrzebu ks. Stanis³awa znalaz³ siê na stronie internetowej tej instytucji: „Jego praca na rzecz lokalnej spo³eczno¶ci, w tym naszej Szko³y, sprawi³a, ¿e jeszcze przez wiele lat bêdzie ¿y³ w naszej pamiêci, szczególnie tych pokoleñ stra¿aków, którzy uroczysto¶æ ¶lubowania lub promocji rozpoczynali od uczestnictwa we Mszy ¦wiêtej. Nie mog³o wiêc zabrakn±æ nas podczas ostatniego po¿egnania, które odby³o siê 1 sierpnia 2024 roku. W uroczystej mszy ¶wiêtej uczestniczy³ nasz poczet sztandarowy, Szko³a wystawia³a tak¿e posterunek honorowy przy trumnie, a przedstawiciele kadry i kadetów ³±czyli siê w modlitwie z bliskimi, wiernymi i licznie przyby³ymi osobami duchownymi”.
Do ks. Stanis³awa Puzyniaka odnie¶æ mo¿na dzisiaj s³owa ¶w. Paw³a Aposto³a, które w po¿egnalnym s³owie przywo³a³ jeden z ksiê¿y ¿egnaj±cych Zmar³ego: „W dobrych zawodach wyst±pi³em, bieg ukoñczy³em, wiary ustrzeg³em. Na ostatek od³o¿ono dla mnie wieniec sprawiedliwo¶ci, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sêdzia”.
Ufam, ¿e taki wieniec, ksi±dz Stanis³aw w³a¶nie otrzyma³.
Jan L. Franczyk
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".