ArcelorMittal Poland poinformował w piątek 19 lipca o wyłączeniu jedynej baterii koksowniczej działającej w oddziale firmy w Krakowie. Decyzja jest podyktowana nieopłacalnością produkcji i spadającym zapotrzebowaniem na koks. Spółka zapewniła, że pracownicy otrzymali oferty pracy w innych zakładach.
Jak przypomniano, od listopada zeszłego roku trwał postój „na gorąco” jedynej baterii koksowniczej w Krakowie. - Taki postój instalacji umożliwiał ewentualne wznowienie produkcji koksu, gdy warunki rynkowe ulegną poprawie. Niestety tak się nie stało – tłumaczy Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Utrzymywanie baterii „na gorąco” jest bardzo kosztowne - chodzi głównie o koszt gazu ziemnego, którym opalamy instalację. Dalsze utrzymywanie baterii w ten sposób, z nadzieją, że sytuacja ulegnie poprawie jest ekonomicznie nieuzasadnione – dodaje. Ponadto plany dekarbonizacyjne wielu branż w nadchodzących latach będą stopniowo zmniejszać popyt na koks.
Decyzja o wyłączeniu baterii koksowniczej to kolejny krok ArcelorMittal Poland związany z ograniczaniem działalności w krakowskiej hucie. W 2020 roku koncern zdecydował o trwałym zamknięciu części surowcowej, czyli wielkiego pieca i stalowni. Zamknięcie dotknęło bezpośrednio 650 osób. W związku z wyłączeniem baterii koksowniczej kierownictwo ArcelorMittal Poland twierdzi, że krakowscy pracownicy pozostaną w firmie. Zostaną przesunięci do innych działów, albo w nowe miejsca. Zwolnienia nie są planowane.
Obecnie w Krakowie pracują zakłady przetwarzające stal: najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz walcownia zimna wraz z nową ocynkownią i linią malowania blachy. Tylko w ostatnich latach ArcelorMittal Poland zainwestował w tę część ponad 135 mln zł. Obecnie firma realizuje dwa projekty warte łącznie 100 mln zł: projekt środowiskowy w wyżarzalni (piece wodorowe za ponad 52 mln zł), a w ocynkowni prowadzi prace pozwalające na produkcję nowej powłoki galwanicznej z dodatkiem magnezu, która pozwoli poszerzyć asortyment krakowskiej huty (to przedsięwzięcie pochłonie kolejne 40 mln zł). Tym samym wartość inwestycji koncernu w krakowskim oddziale w ostatnich latach to niemal ćwierć miliarda złotych.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce - skupia blisko połowę potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jego skład wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do grupy należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie.
ArcelorMittal Poland produkuje stalowe wyroby długie, płaskie, specjalne oraz półwyroby na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego. Firma należy do globalnego koncernu ArcelorMittal.
(f)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".