26 IV 2024 r. w Sali Edukacyjnej Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1 odby³o siê podsumowanie konkursu "Na fundamencie krzy¿a. Dzieje ko¶cio³a w Nowej Hucie". Tematem tegorocznej edycji Konkursu by³y „Bieñczyce – od wsi ko¶cielnej do Arki Pana”, co mia³o zwi±zek z przypadaj±c± w 2024 roku rocznic± 800-lecia pierwszej wzmianki ¼ród³owej o Bieñczycach. A poniewa¿ wie¶ ta w dawnych czasach by³a w³asno¶ci± parafii ¶w. Floriana w Krakowie, która dzier¿awi³a j± tak¿e zakonom, to konkurs by³ objêty nie tylko honorowym patronatem Rady Miasta Krakowa, Rady Dzielnicy XVI Bieñczyce i „G³osu – Tygodnika Nowohuckiego”, lecz tak¿e znajduj±cych siê na krakowskim Kleparzu: parafii ¶w. Floriana i klasztoru ss. szarytek oraz parafi± Matki Bo¿ej Królowej Polski w Bieñczycach. Wszystkie te trzy parafie zwiedzali¶my, a uczestnicy konkursu mieli tak¿e mo¿no¶æ wej¶cia do miejsc zazwyczaj nie odwiedzanych przez turystów, a tak¿e do zapoznania siê z dawnymi dokumentami oraz zbiorami dotycz±cymi przesz³o¶ci Bieñczyc.
W konkursie bra³o udzia³ 15 dru¿yn z 6 krakowskich szkó³ ¶rednich – ³±cznie 57 osób. Sam konkurs trwa³ od 24 stycznia 2024 do 26 kwietnia 2024. Mia³ charakter dwustopniowy. Najpierw grupy przygotowa³y prezentacjê o Bieñczycach w formie rolki na Instagramie, a etapem drugim by³a gra terenowa odbyta 26 kwietnia 2024. Jej bohaterem by³ XIX-wieczny konstruktor i wynalazca z Bieñczyc, Maciej Wielgus, który przy pomocy wymy¶lonych przez siebie maszyn, prowadzi³ restauracjê licznych dawnych ko¶cio³ów w okolicy Krakowa. Uczestnicy gry terenowej mieli za zadanie znale¼æ i zrekonstruowaæ jego zaginion± machinê.
W finale oprócz dru¿yn i nauczycieli uczestniczyli równie¿ zaproszeni go¶cie: przewodnicz±cy Rady XVI Dzielnicy Bieñczyce, Zygmunt Bieñczycki oraz Jan L. Franczyk - redaktor „G³osu. Tygodnika Nowohuckiego”. Podsumowanie prowadzili: dyrektor Muzeum Krakowa Jacek Salwiñski oraz kustosz Maciej Miezian.
Dru¿yny, które wziê³y udzia³ w konkursie:
+ Spó³ka z. o.o i Psi Patrol z III Liceum Ogólnokszta³c±cego w Krakowie. Opieka Ma³gorzaty Janczur.
+ Mnisi, ¦piewaj±ce Anio³y, Biedroneczki, Anio³y z Nowej Huty i ¦wiêta Czwórka z XI Liceum Ogólnokszta³c±cego w Krakowie. Prowadzeni przez Janusza Luberdê, Jana Walasa i Anetê Ko³odziej.
+ M³odzi z Huty, Po prostu lotnicy i Hazardzi¶ci z Zespo³u Szkó³ Mechanicznych nr 3 w Krakowie. Opieka Janusza Osiad³ego.
+ Huciaki z Zespo³u Szkó³ Poligraficzno-Medialnych w Krakowie. Opieka Jolanty Adamowicz.
+ Chemiczki, ¦wie¿e Rogaliki i Tryhardzi z Publicznego LO Sióstr Salezjanek. Opieka Marii Pêksy i Joanny Bator.
+ Tury¶ci z Zespo³u Szkó³ Gastronomicznych nr 1 w Krakowie. Opieka Anna G³ówczyk.
Finalnie I miejsce zajê³a dru¿yna ¦wie¿e Rogaliki z Publicznego LO Sióstr Salezjanek, uzyskuj±c 92,8 pkt. na 100 mo¿liwych. II miejsce przypad³o dru¿ynie Huciaki z Zespo³u Szkó³ Poligraficzno-Medialnych z 90,8 pkt. Miejsce III zajê³a dru¿yna Spó³ka z o.o, która otrzyma³a 89,4 pkt.
(red)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".