W najbli¿szych latach tu¿ za murami klasztoru cystersów w Mogile ma powstawaæ nowe atrakcyjne miejsce, które bêdzie czeka³o na mieszkañców i pielgrzymów. W uratowanym i wyremontowanym XIX-wiecznym Domu M³ynarza bêdzie mo¿na spotkaæ siê przy kawie i obejrzeæ ekspozycjê po¶wiêcon± m.in. historii Mogi³y. W planach jest te¿ odbudowa historycznych czworaków i uruchomienie w nich restauracji. Koncepcja obejmuje równie¿ o¶rodek kultury cysterskiej. Ponadto powstanie dom pielgrzyma, w którym bêdzie mo¿na przenocowaæ. W pewnej formie ma powróciæ m³yn.
Dom M³ynarza przy ul. Klasztornej 11 A, z 1870 roku, to jeden z ostatnich reliktów XIX-wiecznej zabudowy wsi Mogi³a. Powsta³ jako budynek mieszkalny dobudowany do m³yna, który wcze¶niej nale¿a³ do cystersów. M³yn u¿ytkowany by³ przez ró¿nych m³ynarzy na zasadach dzier¿awy, pó¼niej na prawach wieczystej dzier¿awy. M³yn dzia³a³ do 1955 roku., a jego ostatni± w³a¶cicielk± by³a Apolonia Chwastek). Natomiast sam dom sta³ siê siedzib± kilku pokoleñ mogilskich m³ynarzy.
Cystersi tê odkupili nieruchomo¶æ z r±k prywatnych w 2019 roku. Znajdowa³a siê ona wówczas w stanie gro¿±cym katastrof± budowlan±. Prace ratuj±ce dom podjêto w ostatniej chwili. Polega³y one na rozbiórce, konserwacji i rekonstrukcji zabytku, przywracaj±c przy tym jego pierwotny charakter i formê. Dom zosta³ rozebrany w 2021 roku. Elementy konstrukcyjne poddano dezynfekcji i dezynsekcji. Nastêpnie obiekt z³o¿ono z powrotem. Uda³o siê uratowaæ 90% zabytkowej materii. Pozosta³e 10% zrekonstruowano tradycyjnymi metodami. Okna odtworzono w ich pierwotnej wielko¶ci i formie, zgodnie z elementami stolarki odnalezionymi na strychu. Ponadto przeprowadzono remont konserwatorski pieca kaflowego i oryginalnych drzwi wewnêtrznych, odtworzono drewniane pod³ogi, historyczn± kolorystykê budynku oraz dach pokryty gontem. Jego zmieniony kszta³t zaproponowano na podstawie historycznego zdjêcia, na którym widaæ, ¿e dawniej posiada³ naczó³ek.
Zaprojektowane jest ju¿ wyposa¿enie wnêtrza Domu M³ynarza. Wiadomo te¿, jak ma wygl±daæ dom i jak± funkcjê ma pe³niæ w przysz³o¶ci. - Chcemy, ¿eby stanowi³ czê¶æ naszego muzeum, ale trochê o innym charakterze - powiedzia³ nam o. Mateusz Kawa OCist, podprzeor Opactwa Cystersów w Mogile, a jednocze¶nie kustosz dzia³aj±cego od 2021 roku tutejszego Muzeum Kultury i Duchowo¶ci Cystersów.
W budynku maj± byæ urz±dzone cztery sale kawiarniane, w których znajdziemy te¿ opowie¶æ o historii Mogi³y i tego miejsca - stare zdjêcia, obrazy, mapy itp. Pojawi siê m.in. przypomnienie, ¿e przed m³ynem obok klasztoru cystersów Wojciech Bogus³awski ulokowa³ akcjê opery "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale". Jak t³umaczy o. Kawa - "oprócz tego, ¿e bêdzie mo¿na siê czego¶ dowiedzieæ o Mogile, Domu M³ynarza, to równie¿ bêdzie mo¿na porozmawiaæ, wypiæ kawê czy mo¿e spotkaæ siê na wieczorze poetyckim w kameralnym gronie".
(f)
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".