Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Muzeum Nowej Huty w kinie ¦wiatowid z dofinansowaniem
Muzeum Nowej Huty zlokalizowane jest w dawnym kinie ¦wiatowid mieszcz±cym siê na os. Centrum E1. Powsta³o w 2019 roku poprzez po³±czenie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (prowadz±cego na os. S³onecznym 16 oddzia³ Dzieje Nowej Huty) oraz Muzeum PRL-u w jedn± instytucjê kultury. Jej powstanie jest efektem d³ugotrwa³ych zabiegów i pracy wielu osób zaanga¿owanych w badanie, dokumentowanie i opisywanie przesz³o¶ci dzielnicy. Muzeum mie¶ci siê w budynku wymagaj±cym generalnego remontu.
Od 2020 roku Nowa Huta jest chroniona zapisami uchwa³y o utworzeniu na terenie dzielnicy Parku Kulturowego. W 2023 roku zespó³ architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta zosta³ wpisany przez prezydenta kraju na listê Pomników Historii. Otworzy³o to drogê do starañ o dodatkowe finansowanie dzia³alno¶ci skoncentrowanej na trosce o zachowanie i zabezpieczanie unikatowych walorów tego miejsca.
6 marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowa³o o przyznaniu Muzeum Nowej Huty dofinansowania w ramach Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturê, Klimat, ¦rodowisko (FEnIKS). Program ma na celu rozwój kraju poprzez budowê infrastruktury technicznej i spo³ecznej zgodnie z za³o¿eniami zrównowa¿onego rozwoju. Umo¿liwia wsparcie w obszarze kultury i ochrony zdrowia, a tak¿e dofinansowanie kluczowych projektów ¶rodowiskowych, energetycznych oraz transportowych.
− Mogli¶my staraæ siê o to dofinansowanie dziêki temu, ¿e wcze¶niej Nowa Huta zosta³a wpisana na listê Pomników Historii oraz zosta³a objêta ochron± wynikaj±c± z zapisów uchwa³y o Parku Kulturowym. To efekt ró¿nych, skoordynowanych starañ, w które zaanga¿owa³o siê miasto, mieszkañcy dzielnicy, eksperci, osoby i instytucje, którym zale¿y na tym, by chroniæ i informowaæ o wyj±tkowo¶ci krajobrazu kulturowego Nowej Huty. Przyznane ¶rodki umo¿liwi± potrzebne inwestycje – modernizacjê i rozbudowê dawnego kina ¦wiatowid oraz realizacjê wystawy. Generalny remont jest konieczny w miejscu, w którym dzia³a dzi¶ Muzeum Nowej Huty, które opowiada o wa¿nym rozdziale w historii i przyci±ga mieszkañców dzielnicy, ca³ego Krakowa i go¶ci. O zainteresowaniu i potrzebie rozszerzania dzia³alno¶ci instytucji ¶wiadczy chocia¿by rekord frekwencyjny niedawnej wystawy „Trzepaki, Reksio, Atari” czy popularno¶æ aktualnie trwaj±cej ekspozycji „Bunt w systemie” – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Dziêki ¶rodkom przyznanych w ramach Programu FEnIKS w wysoko¶ci 76 466 590,90 z³ zostan± przeprowadzone prace, które umo¿liwi± stworzenie w dawnym kinie ¦wiatowid nowoczesnego muzeum, atrakcyjnego dla zwiedzaj±cych i mieszkañców. Zadanie przewidziane jest na lata 2024–2028. Muzeum posiada prawomocne pozwolenie budowlane oraz scenariusz wystawy sta³ej, projekty budowlane oraz aran¿acyjne. Ca³kowita warto¶æ projektu szacowana jest na 99 mln, wymagany jest wk³ad w³asny miasta w wysoko¶ci 23 mln – uchwa³a w tym zakresie zostanie przed³o¿ona Radzie Miasta Krakowa.
W ramach projektu przewidziano przebudowê, rozbudowê i zmianê sposobu u¿ytkowania budynku kina ¦wiatowid na potrzeby Muzeum Nowej Huty. Obecnie powierzchnia u¿ytkowa to 1 575 m2, po zakoñczeniu wyniesie prawie 4400 m2. Powstanie nowoczesna wystawa sta³a oraz przestrzenie na wystawy czasowe, sale edukacyjne czy spotkania mieszkañców. Projekt zak³ada tak¿e osobne wej¶cie do nadbudowy, w której bêdzie taras widokowy i kino letnie. Kompleksowa rewitalizacja budynku obejmie tak¿e fasadê z rekonstrukcj± neonu oraz najbli¿sz± okolicê dawnego kina.
Zlikwidowane te¿ zostan± bariery architektoniczne przez monta¿ wind i podjazdów dla wózków. Powstanie ¶cie¿ka zwiedzania dla osób z niepe³nosprawno¶ci± wzroku, bêdzie te¿ dostêpna aplikacja z audiodeskrypcj±. Natomiast dla osób z dysfunkcj± s³uchu przygotowana zostanie ¶cie¿ka w polskim jêzyku migowym. Bêdzie te¿ mo¿na skorzystaæ ze ¶cie¿ki zwiedzania z jêzykiem prostym dla osób z niepe³nosprawno¶ci± intelektualn± czy problemami komunikacyjnymi.
(f)


Wizualizacja
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,774,732 unikalnych wizyt