W sobotę, 3 lutego, w Ośrodku Kultury Norwida odbyła się promocja pierwszego numeru
czasopisma „ZGNIATACZ – nowohuckie studia naukowe”. Spotkanie zgromadziło wielu gości i stało się okazją do rozmowy z autorami i autorką artykułów (dr. Janem L. Franczykiem, Adamem Gliksmanem i dr Joanną Suchowiak-Horzemski), którą poprowadzili członkowie zespołu redakcyjnego (dr Jarosław Klaś i dr Wojciech Paduchowski).
Premierowy numer otwierają teksty wprowadzające autorstwa Stanisława Moryca oraz zespołu redakcyjnego. W kolejnej części, zatytułowanej „Artykuły i rozprawy”, znalazły się cztery teksty recenzowane. Dr Jan L. Franczyk opisuje Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w Krakowie-Mistrzejowicach, która odbyła się w 1988 roku. Dr Karol Janas natomiast analizuje zagadnienie nazewnictwa miejskiego jako elementu tożsamości terytorialnej Nowohucian. Dr Artur Jatkowski skupia się na relacjach dwóch miejskich centrów – Nowej Huty i Krakowa. Tę część „ZGNIATACZA” zamyka artykuł dr Joanny Suchowiak-Horzemski, która przedstawia przemiany identyfikacji wizualnej nowohuckiej kawiarni „Stylowa" w latach 1959-2023. W kategorii „Varia” został opublikowany esej dr hab. Magdaleny Banaszkiewicz, w którym odnosi się do nowohuckiego dziedzictwa. Natomiast w „Pro memoria" znalazł się tekst wspomnieniowy Adama Gliksmana o Macieju Machu.
Redakcję pisma tworzą: dr Jarosław Klaś, Monika Kozioł, dr Wojciech Paduchowski i Adam Gliksman. Czasopismo opracowała graficznie Monika Orzeł. W trakcie spotkania Jarosław Klaś skierował też słowa podziękowania dla Stanisława Moryca i Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Artura Paszko i spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. za partnerskie wsparcie wydawnictwa. W trakcie spotkania można było zakupić czasopismo w promocyjnej cenie.
(red)
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".