Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.11.15] Pó¼noje...
· [2024.11.15] Koniec ...
· Na niedzielê 17 list...
· [2024.11.15] Panika ...
· [2024.11.08] Na list...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
ZGNIATACZ. PREMIERA NOWEGO CZASOPISMA
3 lutego 2024 roku o godzinie 17:00 w g³ównej siedzibie O¶rodka Kultury Norwida, odbêdzie siê premiera czasopisma „ZGNIATACZ – nowohuckie studia naukowe”. Spotkanie bêdzie okazj± do rozmowy z autorami i autorkami artyku³ów (dr hab. Magdalen± Banaszkiewicz, dr. Janem L. Franczykiem, Adamem Gliksmanem, dr. Arturem Jatkowskim, dr Joann± Suchowiak-Horzemski), któr± poprowadz± cz³onkowie zespo³u redakcyjnego (dr Jaros³aw Kla¶, dr Wojciech Paduchowski). W czasie wydarzenia bêdzie mo¿na zakupiæ czasopismo w promocyjnej cenie.

„ZGNIATACZ – nowohuckie studia naukowe” to czasopismo o charakterze interdyscyplinarnym i multidyscyplinarnym, przedstawiaj±cym badania nad fenomenem Nowej Huty. Charakter interdyscyplinarny oznacza ³±czenie ró¿nych dziedzin i dyscyplin nauki w celu pog³êbienia my¶li naukowej. Natomiast multidyscyplinarny oznacza badania naukowe z ró¿nych dziedzin i dyscyplin nauki w ich ¶ci¶le okre¶lonych granicach. Laboratorium Nowej Huty pozwala na tak szerokie ujêcie tematu i jego twórcze wykorzystanie, czego dowodz± liczne wspó³czesne badania naukowe (zarówno krajowe, jak i miêdzynarodowe). Tematyka czasopisma obejmuje zatem szerokie spektrum zagadnieñ od nauk humanistycznych i spo³ecznych, przez nauki ¶cis³e i przyrodnicze po nauki in¿ynieryjno-techniczne.

Ka¿dy numer czasopisma „ZGNIATACZ” po¶wiêcony jest jednemu tematowi. Pierwszy stanowi szerok± refleksjê nad Now± Hut± jako Pomnikiem Historii. 3 lutego 2023 r. prezydent Krakowa odebra³ z r±k Prezydenta RP rozporz±dzenie og³aszaj±ce „Kraków – zespó³ architektoniczny i urbanistyczny dzielnicy Nowa Huta” za Pomnik Historii. To fina³ wieloletnich zabiegów podkre¶laj±cych warto¶æ krajobrazu kulturowego tego obszaru i dope³nienie inicjatyw promuj±cych dziedzictwo Nowej Huty.

Pierwszy numer „Zgniatacza” docenia ten donios³y fakt i rozszerza jego znaczenie semantyczne o refleksjê wykraczaj±c± równie¿ poza sam zespó³ architektoniczno-urbanistyczny i rozpatruje go z ró¿nych perspektyw.

Premierowy numer otwieraj± teksty wprowadzaj±ce autorstwa Stanis³awa Moryca oraz zespo³u redakcyjnego. W kolejnej czê¶ci, zatytu³owanej „Artyku³y i rozprawy”, znalaz³y siê cztery teksty recenzowane. Dr Jan L. Franczyk opisuje Miêdzynarodow± Konferencjê Praw Cz³owieka w Krakowie-Mistrzejowicach, która odby³a siê w 1988 roku. Dr Karol Janas natomiast analizuje zagadnienie nazewnictwa miejskiego jako elementu to¿samo¶ci terytorialnej Nowohucian. Dr Artur Jatkowski skupia siê na relacjach dwóch miejskich centrów – Nowej Huty i Krakowa. Tê czê¶æ „ZGNIATACZA” zamyka artyku³ dr Joanny Suchowiak-Horzemski, która przedstawia przemiany identyfikacji wizualnej nowohuckiej kawiarni „Stylowa" w latach 1959-2023. W kategorii „Varia” zosta³ opublikowany esej dr hab. Magdaleny Banaszkiewicz, w którym odnosi siê do nowohuckiego dziedzictwa. Natomiast w „Pro memoria" znalaz³ siê tekst wspomnieniowy Adama Gliksmana o Macieju Machu.
(red)

 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.07 29,773,940 unikalnych wizyt