Parê dni temu, mniej lub bardziej uroczy¶cie, po¿egnali¶my rok 2023. Jak zwykle by³ on dla jednych lepszy, a dla innych gorszy. Czê¶æ osób zrealizowa³a swoje plany, niektórzy wi±zali koniec z koñcem. Instytucje kultury równie¿ robi³y swoje podsumowania. Nowohucki Oddzia³ Muzeum Archeologicznego w Krakowie nie by³ wyj±tkiem i dokona³ analizy tego co siê w nim wydarzy³o w ubieg³ym roku.
Zespó³ dworsko-parkowy w Krakowie Branicach, aktualna siedziba Oddzia³u jest nieco oddalony od centrum miasta i popularnych tras turystycznych. Znajduj± siê tam jednak bardzo wa¿ne zabytki architektury. Najstarszym jest dwór wie¿owy, pó¼norenesansowy obiekt wybudowany przez rodzinê Branickich. Kiedy¶ pe³ni³ funkcjê reprezentacyjn± wyrazem czego jest sala przyozdobiona kominkiem wykonanym przez s³ynny warsztat Santi Gucciego. Aktualnie znajduj± siê w nim dwie wystawy. Na piêtrze ustawiono plansze i monitory wystawy czasowej „Archeologiczna autostrada. Wykopaliska przy wielkich inwestycjach drogowych pod Krakowem” Na parterze na pocz±tku roku funkcjonowa³a ponad dwudziestoletnia wystawa „Garncarstwo prahistoryczne” Od maja uda³o siê j± zamieniæ na inn±, ekspozycjê pt. „Archeolodzy dla Nowej Huty” Na rok 2024 tak¿e szykujemy now± wystawê, o której poinformujemy czytelników na wiosnê. Mimo oddalenia o Branic od centrum, wystawy zwiedzi³o ponad cztery tysi±ce osób. Pracownicy Oddzia³u brali udzia³ tak¿e w powstawaniu wystaw w gmachu g³ównym Muzeum przy ul. Poselskiej 3.
Drug± sfer± aktywno¶ci Oddzia³u by³o przygotowanie w³asnych imprez oraz udzia³ w wydarzeniach organizowanych przez miasto i województwo. Najwa¿niejsz± w³asnym wydarzeniem by³ 17. Ma³opolski Piknik Archeologiczny „Przed wiekami w Nowej Hucie” Powróci³ on do Branic po kilkuletniej przerwie. W jego trakcie obejrzeæ mo¿na by³o grupy rekonstruktorskie, przyjrzeæ siê pracy garncarza, odlewnika, ³y¿karza, oraz wzi±æ udzia³ w wielu warsztatach zwi±zanych z archeologi±. Dla chêtnych przygotowano stanowiska do strzelania z ³uku i procy. Mimo naszych obaw o frekwencjê, w imprezie wziê³o udzia³ ponad piêæset osób. Inne w³asne wydarzenia, które uda³o siê zorganizowaæ to „Andrzejki w branickim dworze” oraz koncerty muzyki kameralnej. Brali¶my te¿ udzia³ w akcji Zajrzyj do Huty, ¦wiêcie Rodziny Krakowskiej, Tradycyjnym ¦wiêcie Rêkawki.
Osobnym obszarem dzia³alno¶ci naszej instytucji by³y warsztaty edukacyjne skierowane do szkó³ i przedszkoli. W roku 2023 z tej formy popularyzacji skorzysta³o ponad osiemdziesi±t grup dzieci ze szkó³, domów kultury i klubów. Bra³y one udzia³ w specjalnie przygotowanych wykopaliskach, lepi³y z gliny, uk³ada³y mozaiki, pisa³y gêsim piórem. Czê¶æ placówek edukacyjnych uczestniczy³o w powy¿szych zajêciach po raz enty, inne przyjecha³y pierwszy raz.
Kilka zdañ nale¿y tak¿e po¶wiêciæ zamierzeniom inwestycyjnym. W ubieg³ym roku powsta³a koncepcja zagospodarowania czê¶ci terenów pofolwarcznych w zespole dworsko parkowym. Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przy wsparciu w³adz wojewódzkich, chce przywróciæ do ¿ycia, tym razem w dziedzinie kultury, budynek spichlerza i czworaków wraz z otoczeniem. Mamy nadziejê, ¿e prze³o¿y siê to na prace budowlane.
Realizowali¶my tak¿e, ma³o widoczne dla odwiedzaj±cych nasze wystawy, prace zwi±zane z zabezpieczeniem konserwatorskim i ochron± licznych zbiorów Oddzia³u. Nie zaniedbali¶my te¿ publikacji naukowych dotycz±cych nowohuckich znalezisk. Trafi± one do czytelników w kraju i zagranic±.
Janusz Bober
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".