Rozmawiamy z przewodnicz±cym Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarno¶æ” Romanem W±tkowskim.
Redakcja: Ubieg³y tydzieñ nale¿a³ do tych dni, których pracownicy zatrudnieni czy to w krakowskiej Koksowni, czy ArcelorMittal Tubular Products, nie bêd± mile wspominaæ. RW – Zgadza siê. To by³ rzeczywi¶cie czarny tydzieñ dla pracowników, ich rodzin oraz krakowskich organizacji zwi±zkowych. Decyzja korporacji ArcelorMittal o wy³±czeniu „na gor±co” baterii koksowniczej stawia pod du¿ym znakiem zapytania jej dalsze istnienie. W tej sprawie od d³u¿szego czasu konsultowa³em siê z wieloma osobami, które znaj± tê instalacjê i maj± bardzo dobre rozeznanie, co do jej obecnego stanu technicznego. Bior±c to wszystko pod uwagê jestem przekonany, ¿e nie przeznaczenie ¶rodków finansowych na remont ceramiki komór oznaczaæ bêdzie likwidacjê koksowni.
W przypadku krakowskiej koksowni przygotowania do jej wy³±czenia by³y stosunkowo wcze¶nie sygnalizowane, chocia¿ przez ca³y ten czas dyrekcja przekonywa³a stronê spo³eczn±, ¿e „ostateczna decyzja jeszcze nie zapad³a, poniewa¿ równolegle prowadzona jest analiza sytuacji innych koksowni w europejskich hutach ArcelorMittal”. Natomiast ca³kowitym zaskoczeniem, wrêcz szokiem, by³a decyzja, przekazana nam dok³adnie dwie godziny (sic!), po informacji o koksowni, mówi±ca o likwidacji linii nr 1 i nr 2 w AM Tubular. Tym bardziej, ¿e zamkniêcie pierwszej linii ma nast±piæ, jak zapowiedzia³a szefowa Tanja Mantere, z koñcem tego roku, a drugiej linii w I kwartale przysz³ego roku. Do¶æ znamienne jest to, ¿e zarówno dyrekcja ArcelorMittal Poland S.A., jak i ArcelorMittal Tubular Products zarzeka³y siê solennie, ¿e nic nie wiedzia³y o wzajemnych decyzjach. - Jaki powód by³ podawany przez dyrekcjê przy podejmowaniu decyzji o wy³±czeniu na gor±co koksowni ?
- Zdaniem dyrekcji przewa¿y³y dwa g³ówne argumenty. Pierwszy z nich to wysoka cena wêgla koksuj±cego dla wielkich pieców w D±browie Górniczej w porównaniu z cen± wyprodukowanego koksu. Dodatkowo wy³±czenie czê¶ci wielkich pieców w Europie wi±¿e siê ze znacz±cym zmniejszeniem zapotrzebowania na koks. W ten sposób, zdaniem dyrekcji, produkuj±ce nadal koksownie sta³y siê nierentowne i stanowi± problem. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e nasza koksownia produkuje jeszcze gaz koksowniczy, który jest wykorzystywany przez hutê i inne podmioty. Produkowany jest tu tak¿e tzw. groszek i koksik dla odbiorców indywidualnych, jak równie¿ produkty wêglopochodne: benzol, smo³a i siarka, sprzedawane odbiorcom krajowym i zagranicznym.
Drugim podawanym powodem by³y, jak stwierdzono, najwy¿sze koszty produkowanego w Krakowie koksu. Proszê tylko sobie przypomnieæ, jak brzmia³y argumenty uzasadniaj±ce wy³±czenie wielkiego pieca i stalowni w 2020 roku – dok³adnie tak samo - najwy¿sze koszty! Za chwilê, nie daj Bo¿e, pos³u¿± siê tym samym argumentem w stosunku do walcowni. Wszak i tutaj obci±¿enie, chocia¿by podatkiem gruntowym, bêdzie wysokie. Czy za chwilê nie us³yszymy, ¿e najnowsza w Europie walcownia gor±ca niestety produkuje z najwy¿szymi kosztami i trzeba j± zamkn±æ? - Czy rzeczywi¶cie istnieje szansa, na tylko czasowe wy³±czenie Koksowni, jej ponowne uruchomienie i kiedy to uruchomienie mia³oby nast±piæ?
- Powtórzê jeszcze raz, zdaniem specjalistów, jak i samych pracowników zatrudnionych w koksowni, istnieje mo¿liwo¶æ ponownego uruchomienia zatrzymanych baterii pod warunkiem przeprowadzenia remontu ceramiki komór poszczególnych baterii. Zreszt± o ile pamiêtam, w krakowskiej Koksowni ju¿ wcze¶niej dwukrotnie dochodzi³o do zatrzymañ „na gor±co”. Aktualnie rozpoczê³y siê negocjacje organizacji zwi±zkowych z przedstawicielami pracodawcy nad projektem Porozumienia, które mia³oby zagwarantowaæ powrót do produkcji koksowni oraz zapewniæ gwarancje zatrudnieniowe i finansowe dla pracowników. O ile prawie wszystkie zapisy projektu Porozumienia przedstawionego przez krakowskie zwi±zki zawodowe by³yby w miarê do zaakceptowania przez pracodawcê, o tyle g³ównym punktem spornym jest brak zgody dyrekcji ArcelorMittal Poland na konkretny termin uruchomienia Koksowni. Z kolei my, jako strona spo³eczna zdecydowanie ¿±damy zapisania takiego terminu. - Ilu osób dotkn± negatywne decyzje w krakowskim oddziale i spó³ce AM Tubular Products?
- W samej Koksowni zatrudnionych jest ok. 230 pracowników. Je¿eli uwzglêdniæ dodatkowo pracowników zatrudnionych z innych podmiotów oraz innych komórek organizacyjnych krakowskiego oddzia³u AMP to problemy dotkn± powy¿ej 400 osób. Dla uspokojenia s³yszymy, ¿e komórka funkcjonuj±ca w ramach HR zajmuj±ca siê transformacj± ca³y czas intensywnie dzia³a i panuje nad sytuacj±. W przypadku AM Tubular zagro¿onych zwolnieniem jest 150 osób oraz kilkudziesiêciu pracowników wspó³pracuj±cych z tym podmiotem.
Przypominam w tym miejscu o pracownikach wy³±czonej ju¿ kilka miesiêcy temu ocynkowni nr 1 w Walcowni Zimnej. Czê¶æ z nich by³a rozlokowana, miêdzy innymi w Koksowni. Przy okazji warto wspomnieæ o obiecywanej od kilku lat budowie nowoczesnej ocynkowni nr 3, której realizacja ci±gle siê oddala. - Czy w zwi±zku z zaistnia³± sytuacj± pracodawca przewiduje skierowanie pracowników do pracy w D±browie Górniczej?
- Tak, niemniej jednak zacznê od tego, ¿e do tej pory ju¿ 3 lata ponad piêædziesiêciu pracowników zamkniêtej czê¶ci surowcowej w Krakowie doje¿d¿a do pracy na ¦l±sku. Oprócz 8-godzinnej pracy nale¿y uwzglêdniæ 4-5 godzinny czas dojazdu, co dzieje siê kosztem ¿ycia prywatnego. Dla trwaj±cych negocjacji nie rokuje dobrze stwierdzenie dyrekcji HR, ¿e je¿eli pracownik Koksowni nie wyrazi zgody na dojazd do D±browy Górniczej to bêdzie kierowany na tzw. postojowe. - W tej sytuacji podjêcie jakich dzia³añ przewiduj± zwi±zki zawodowe?
- Krakowskie organizacje zwi±zkowe zdecydowa³y o utworzeniu Komitetu Protestacyjnego na czas wy³±czenia Koksowni. W tym czasie Komitet podejmowa³ bêdzie decyzje, do ponownego uruchomienia baterii. Do protestu krakowskich organizacji przy³±czy³y siê wszystkie komórki „Solidarno¶ci” w ArcelorMittal Poland. Na razie, do czasu zakoñczenia rozmów z dyrekcj± AMP, nasz protest polega na wywieszeniu flag zwi±zkowych we wszystkich komórkach oddzia³u krakowskiego i hutniczych spó³kach.
Inne decyzje nale¿y podj±æ co do AM Tubular Products. W tym przypadku „Solidarno¶æ” wprowadzi pogotowie strajkowe i wszystkie konsekwencje, które siê z tym ³±cz±. Tu równie¿ rozpoczê³y siê rozmowy z Zarz±dem. Skoro podejmowane s± decyzje o wy³±czeniu obydwu linii produkcyjnych przy ca³y czas stosunkowo wysokim zapotrzebowaniu na wyroby, to ka¿dy pracownik zadaje sobie pytanie o co tu w³a¶ciwie chodzi. Równie szokuj±c± informacj± by³a wiadomo¶æ z ubieg³ego tygodnia, która ukaza³a siê na portalach zajmuj±cych siê przemys³em, ¿e firma Yulchon za ponad 100 mln z³ w Legnicy wybuduje now± rurowniê. Tak¿e w roku przysz³ym Cognor w Siemianowicach ¦l±skich planuje otworzyæ produkcjê rur. Nasuwa siê pytanie, dlaczego w takim razie na tym rynku ma zabrakn±æ miejsca dla krakowskiej spó³ki? Tym bardziej, ¿e AM Tubular Products zakoñczy rok do¶æ du¿ym zyskiem. Ponadto spó³ka skorzysta³a z dop³at dla przedsiêbiorstw energoch³onnych na kwotê 8.565.540 z³. S± to dop³aty, do których wynegocjowania z rz±dem przy³o¿y³a siê „Solidarno¶æ”.
Nasuwa siê pytanie, jakie ¶wiadectwo wystawia sobie dyrekcja koncernu ArcelorMittal? Albo ¶wiadczy to o nieudolno¶ci i braku wizji rozwoju spó³ki, albo o celowym dzia³aniu maj±cym na celu wyprowadzanie z naszego kraju wolumenów. - Dziêkujê za rozmowê.
- Dziêkujê. Na zakoñczenie muszê dodaæ, ¿e odczucie pracowników wzglêdem zatrudniaj±cego ich koncernu ArcelorMittal Poland staje siê coraz gorsze. Zaczyna siê im jednoznacznie kojarzyæ ze s³owami – zamykaæ, wy³±czaæ, likwidowaæ, zwalniaæ. I proszê zauwa¿yæ w jakim czasie podejmuje siê te negatywne dla pracowników ustalenia. Mam tu na my¶li okres zmiany rz±du, kiedy to wspieraj±ce nas decyzje nie mog± jeszcze zapa¶æ. Ze swej strony zapewniam, ¿e zrobiê wszystko, by pracownikom, a zw³aszcza cz³onkom NSZZ „Solidarno¶æ” zapewniæ miejsca pracy.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".