A¿ trudno uwierzyæ, ¿e Kronika Polaków (Chronica Polonorum) Macieja z Miechowa musia³a czekaæ ponad 500 lat a¿ zostanie przet³umaczona na jêzyk polski. To wielkie dzie³o by³o oczywi¶cie dobrze znane historykom – wielu z nich odwo³ywa³o siê do jego tre¶ci – ale czytanie go wymaga³o dobrego opanowania ³aciny. Dok³adnie pó³ tysi±ca lat od ¶mierci Miechowity (1457–1523) ukazuje siê – staraniem wydawnictwa Bia³y Kruk – polskie t³umaczenie ca³ej Kroniki z przeznaczeniem dla szerszego odbiorcy. Okazuje siê, ¿e dzie³o to nie utraci³o swego blasku, nie os³ab³y te¿ jego walory narracyjne, czyta siê je ¶wietnie.
Miechowita zwyczajem dawnych kronikarzy siêga do najdawniejszych dziejów, mo¿na powiedzieæ do pradziejów Polski, do Kraka i Lecha, opowiadaj±c kolejno o najwa¿niejszych wydarzeniach oraz postaciach a¿ do czasów Zygmunta Starego. Akcentuje postawy, które dzi¶ nazywamy patriotycznymi, podkre¶la przywi±zanie Polaków do wiary chrze¶cijañskiej, akcentuje ich waleczno¶æ i gospodarno¶æ. Ale nie waha siê te¿ wytykaæ b³êdów. Ta ksiêga jest pouczaj±c± lekcj± historii tak¿e dla nas, Polaków wspó³czesnych.
Wydanie XXI-wieczne wzbogacone zosta³o 47 oryginalnymi, pochodz±cymi z 1521 r. ilustracjami – drzeworytami, które zdobi³y pierwotne wydanie dzie³a Miechowity. S± to wszystko portrety imaginacyjne stanowi±ce ¶wiadectwo czasów autora. Kronikê wydrukowano wówczas bardzo starannie w Krakowie, w s³ynnej manufakturze Hieronima Wietora. Wybitne edytorstwo renesansowe zobligowa³o wspó³czesnego wydawcê do zachowania najwy¿szego poziomu.
- Przekazujemy do r±k Polaków ksiêgê stanowi±c± dowód ich wielowiekowego i szlachetnego dziedzictwa – zachêcaj± do zapoznania siê z ni± pracownicy wydawnictwa Bia³y Kruk.
(f)
Maciej Miechowita: „Kronika Polaków”, wyd. Bia³y Kruk, 47 oryginalnych drzeworytów, 512 str., format 19,5 x 24 cm, twarda oprawa, z³ocenia, t³oczenia.
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".