„Zajrzyj do Huty” to inicjatywa, która do 2009 roku na sta³e wpisa³a siê do kalendarza kulturalnych imprez nowohuckich, a w jej organizacjê zaanga¿owanych jest kilkadziesi±t instytucji z Nowej Huty. W tym roku, ju¿ po raz piêtnasty, ma³ych i du¿ych, nowohucian i krakowian, zapraszamy na wspólne odkrywanie nowohuckich tajemnic i przemierzania tej m³odej, lecz bogatej w dziedzictwo historyczne, czê¶ci Krakowa. „Zajrzyj do Huty 15” odbêdzie siê w dniach 15-17 wrze¶nia. Przygotowali¶my dla Pañstwa 113 wydarzeñ!
Przez trzy dni, wspólnie z przewodnikami i pasjonatami Nowej Huty bêdziemy poznawaæ „Najm³odsz± siostrê Krakowa” przemierzaj±c j± wzd³u¿ i wszerz na piechotê, w autobusach i dziêki zabawom podwórkowym. Spotkamy siê z mieszkañcami Nowej Huty oraz ¶wiadkami historii. Swoje drzwi otworz± Wam muzea, wielkie zak³ady pracy, ko¶cio³y, teatry. Poznamy tajemnice dworów i pa³aców nale¿±cych przed wiekami do tak znanych rodów jak Braniccy, Wodziccy, Czartoryscy czy Kirchmayerowie. Co¶ dla siebie znajd± mi³o¶nicy zabytków archeologicznych, literatury, pokazów artystycznych, koncertów i filmu.
Na dobry pocz±tek, w pi±tek 15 wrze¶nia, zaczniemy od panelu dyskusyjnego „Nowa Huta Skarbów”, który odbêdzie siê w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1). Bêdziemy rozmawiaæ o tym czym Huta bogata – jakie kolekcje i pami±tki na jej temat znajduj± siê w zasobach i kolekcjach zarówno ró¿nych instytucji, jak i osób prywatnych.
W naszej ofercie znajduje siê kilkadziesi±t spacerów oraz wycieczki autokarowe czy rowerowe, a nawet sp³yw kajakowy D³ubni± z Nowa Huta Travel. Trasa schronowa, wokó³ placu Centralnego, spacer po Czy¿ynach, „Nowa Huta dla pocz±tkuj±cych”, „Twierdza Nowa Huta?”, szlak rze¼b mistrzejowickich, spacer „Herstoryczna Nowa Huta” czy przej¶cie dooko³a Zalewu Nowohuckiego, to tylko niektóre z propozycji.
Pojedziemy te¿ rowerami – bêdziemy podró¿owaæ na Przylasek Rusiecki z Kraków Nowa Huta Przysz³o¶ci S.A i w ramach II wspólnego przejazdu Du¿± Pêtl± szlaku rowerowego Velo Huta z O¶rodkiem Kultury Kraków-Nowa Huta oraz dawn± Kocmyrzówk± z Oddzia³em Krakowskim PTTK im. Karola Wojty³y w Krakowie.
Przygotowali¶my równie¿ wycieczki autokarowe „Ogórkiem przez Now± Hut±” oraz „Niezwyk³e dziedzictwo Nowej Huty”. Taki dobór tras pozwoli nam poznaæ zarówno przesz³o¶æ dawnych wsi na terenie których powsta³a Nowa Huta, jak i jej historiê w czasach PRL-u. Ponadto Fundacja Promocji Nowej Huty zaprasza na przejazdy zabytkow± flot± z lat PRL po³±czone ze zwiedzaniem budynków administracyjnych Kombinatu.
Nie zabraknie atrakcji dla Najm³odszych. Przygotowali¶my dla nich m.in. rodzinny turniej zabaw podwórkowych przed Muzeum Nowej Huty, zabawy podwórkowe organizowane przez Fundacjê „Ukryte Skrzyd³a”, spacer „Co w nowohuckiej trawie piszczy, czyli zwierzêta w Nowej Hucie”, mo¿liwo¶æ wziêcia udzia³u zajêciach z jogi, turnieju rugby organizowanego przez klub „Krakodyle” Kraków czy w ró¿nych warsztatach prowadzonych np. przez Zgody 7 – miejsce spotkañ, ARTzonê O¶rodka Kultury Norwida, Bibliotekê Kraków czy kawiarniê „Kawa, kwiaty i warsztaty”.
Dla mi³o¶ników wystaw dostêpne bêd± ekspozycje Muzeum Nowej Huty, Podziemnej Nowej Huty, Muzeum Archeologicznego w Krakowie – oddzia³ Nowa Huta, Muzeum Duchowo¶ci i Kultury Cystersów, M³odzie¿owego Domu Kultury Fort 49 „Krzes³awice”, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Nowohuckiego Centrum Kultury, Ogrodu Do¶wiadczeñ im. Stanis³awa Lema, Biblioteki Kraków, Dworku Matejki oraz w Cafe Nowa Ksiêgarnia.
Spotkamy siê równie¿ ze ¶wiadkiem historii Zygmuntem £enykiem, który, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Sieæ Solidarno¶ci”, opowie o swoich do¶wiadczeniach opozycyjnych z czasów PRL.
Co jeszcze czeka nas w ramach tegorocznej edycji „Zajrzyj do Huty”? Ca³o¶æ programu znajd± Pañstwo na fanpage „Muzeum Nowej Huty” i innych instytucji bior±cych udzia³ w akcji na profilu spo³eczno¶ciowym facebook, na stronie internetowej Muzeum Krakowa oraz w materia³ach promocyjnych – przewodnikach i mapach „Zajrzyj do Huty”, które od pocz±tku wrze¶nia dostêpne s± w siedzibie uczestników naszego wydarzenia.
Piotr Kapusta
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".