Honoris Gratia dla Studium Terapii przez Sztukę Inki Dowlasz
2 lipca b.r. w Krakowskiej Operze Kameralnej miała miejsce uroczysta gala podsumowująca kolejną edycję Studium Terapii przez Sztukę. Zbiegło się to z jubileuszem XX-lecia działalności Studium. Wśród zaproszonych gości, poza absolwentami i dawnymi pedagogami, znaleźli się pomysłodawcy i propagatorzy idei Studium. W gronie szczególnie zasłużonych znaleźli się: senator RP - Jerzy Fedorowicz, przedstawiciel Sejmiku Województwa Małopolskiego – Jerzy Fedorowicz Junior oraz reprezentacja Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Odznaczenia Honoris Gratia wręczyła Katarzyna Piotrowska – zastępca Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Odznaczenia przyznawane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego otrzymali: dr Inka Dowlasz – założycielka Studium; Maria Stanisławiak – psycholog, psychoterapeuta – współtwórczyni wizji Studium oraz Jarosław Szwec – popularny wśród młodzieży aktor.
A wszystko zaczęło się od autorskiego programu Jerzego Fedorowicza „Terapia przez Sztukę”, który rozsławił nowohucki Teatr Ludowy niemal w całej Europie. Były to spektakl „Romeo i Julia” z udziałem punków i skinów, a także praca w szpitalach, w Monarze, cykl spotkań transmitowanych przez TVP „Zadyma”. Kontynuowanie idei „pracy przez teatr” przypadło Ince Dowlasz. Bazę merytoryczną stanowiły doświadczenia para-teatru w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz warsztaty Teatru Royal Curt w Londynie. Powstały wówczas: Studio Improwizacji, akademicki Fakultet w Teatrze, autorskie spektakle („Bici biją”, „Odlot”, „Sytuacja bez wyjścia”, „Wakacje w Holandii”). Z atmosfery tych spotkań wyłoniła się idea stworzenia Studium Terapii przez Sztukę. Wzmocniła ją zacieśniająca się współpraca z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej owocem były prace dyplomowe i artykuły naukowe na temat wychowania i terapii przez sztukę, oraz aktywny udział pracowników Studium w zajęciach akademickich, warsztatach, konferencjach i panelach dyskusyjnych.
Słuchacze Studium rekrutują się z różnych stron kraju, a także zza granicy (Suwałki, Warszawa, Wiedeń, Edynburg). Są wśród nich nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, ekonomiści, przedsiębiorcy.
Siłą Studium są pedagodzy: aktorzy, reżyserzy i psycholog. To pod ich skrzydłami przez dwie dekady dojrzewało liczne grono absolwentów (ponad trzysta osób), ludzi z pasją do teatru. Moduł „Sceny” prowadził przez 18 lat Jarosław Szwec, obecnie robi to Andrzej Róg; „Wiersz” - Mateusz Przyłęcki, obecnie - Tadeusz Łomnicki; „Piosenka” – dawniej Barbara Szałapak, dziś - Faustyna Krajewska; „Ruch sceniczny” – kiedyś Magdalena Przybysz, aktualnie - Urszula Sadowińska-Pardyak; „Psychologia twórczości” – od początku Maria Stanisławiak. Ince Dowlasz, szefowej Studium, przypada rola prowadzenia zajęć z podstaw konstrukcji spektaklu, improwizacji i reżyserii.
Pomimo trudności lokalowych i finansowych Studium przetrwało i dalej się rozwija. Od 2018 roku działa w gościnnych progach Krakowskiej Opery Kameralnej Jadwigi i Wacława Jankowskich.
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowią tylko część materiałów, które w całości znaleźć można w wersji drukowanej "Głosu - Tygodnika Nowohuckiego".